بوئینگ قرارداد فروش هواپیما را به ایران رسماً تأیید کرد

بوئینگ قرارداد فروش هواپیما را به ایران رسماً تأیید کرد شرکت آمریکایی بوئینگ تأیید کرد که قرارداد فروش هواپیما با شرکت هواپیمایی ایران (ایران‌ایر) را امضا کرده است. به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوئینگ در بیانیه‌ای که روز گذشته در اختیار این خبرگزاری قرارداد، اعلام کرد که این قرارداد را «با مجوز […]

بوئینگ قرارداد فروش هواپیما را به ایران رسماً تأیید کرد

شرکت آمریکایی بوئینگ تأیید کرد که قرارداد فروش هواپیما با شرکت هواپیمایی ایران (ایران‌ایر) را امضا کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوئینگ در بیانیه‌ای که روز گذشته در اختیار این خبرگزاری قرارداد، اعلام کرد که این قرارداد را «با مجوز واشنگتن و پس از آنکه دولت آمریکا تأیید کرد که ایران به تعهدات خود در توافق هسته‌ای عمل کرده»، امضا کرده است.

بوئینگ جزییات بیش‌تری را از این قرارداد فاش نکرد.

ایران ایر روز دوشنبه خبر داد که قصد خرید نسل جدید بوئینگ ۷۳۷ و مدل‌های ۳۰۰ER و ۹۰۰ بوئینگ ۷۷۷ را دارد.

به گزارش ایرنا، منابع غربی چهارشنبه گذشته گفتند که شرکت بوئینگ بیانیه رسمی قرارداد فروش هواپیما به ایران را در آن روز منتشر می‌سازد.

واشنگتن پست به نقل از ایمیل یکی از مدیران شرکت بوئینگ گزارش داد که قرارداد فروش ۱۰۰ هواپیمای مسافربری به ایران «به‌زودی» نهایی شده و اطلاعیه رسمی آن چهارشنبه منتشر می‌شود.

منابع غربی نیز سه‌شنبه هفته پیش اعلام کردند: هواپیماسازی بوئینگ آمریکا با ایران در زمینه فروش یا اجاره بیش از ۱۰۰ فروند جت مسافربری طبق توافق تهران با قدرت‌های جهانی برای کاهش تحریم‌ها به تفاهم رسیده است.

یک سخنگوی شرکت بوئینگ به نیویورک تایمز اعلام کرد: ما مشغول مذاکره با شرکت‌های ایران با تأیید دولت آمریکا در خرید و خدمات بالقوه هواپیمای تجاری بوئینگ بودیم.

وی افزود: ما درمورد جزییات گفت‌وگوهای جاری با مشتریان صحبت نخواهیم کرد و شیوه استاندارد ما این است که خود مشتریان هرگونه توافق به دست آمده را اعلام کنند. هرگونه توافق به دست آمده مشروط به تأیید دولت آمریکا خواهد بود.

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران چندی پیش خبر داد: ایران برای تحقق رقابت‌پذیری در منطقه و جهان نیازمند ۴۰۰ فروند هواپیمای میان و دوربرد است و برای فواصل کوتاه نیز به ۱۰۰ فروند هواپیما نیاز داریم.

 

آخوندی افزود: ما در این شرایط با حذف واسطه‌ها، قرارداد خرید ۱۳۸ فروند هواپیمای ایرباس و ای.تی.آر را به ارزش اسمی ۲۵ میلیارد دلار امضا کردیم و قرار است در آینده توافق‌های ما با بوئینگ نیز اعلام شود.