نرخ تورم نقطه‌ای سالانه ایران برای نخستین بار تک رقمی شد

سخنگوی دولت در بهارستان نرخ تورم نقطه‌ای سالانه ایران برای نخستین بار تک رقمی شد نوبخت در جریان ارایه گزارش وضعیت اقتصاد کشور اعلام کرد: نرخ تورم نقطه‌ای سالانه ایران برای نخستین بار تک‌رقمی شد. به گزارش خانه ملت، محمدباقرنوبخت در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی گفت: لازم می‌دانم پیش از ارایه گزارش […]

سخنگوی دولت در بهارستان

نرخ تورم نقطه‌ای سالانه ایران برای نخستین بار تک رقمی شد

نوبخت در جریان ارایه گزارش وضعیت اقتصاد کشور اعلام کرد: نرخ تورم نقطه‌ای سالانه ایران برای نخستین بار تک‌رقمی شد.

به گزارش خانه ملت، محمدباقرنوبخت در نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی گفت: لازم می‌دانم پیش از ارایه گزارش از ریاست مجلس و اعضای هیأت رییسه به جهت ایجاد فرصتی برای ارایه گزارش برنامه ششم توسعه، اقتصاد مقاومتی و آخرین وضعیت اقتصاد کشور تقدیر و تشکر نمایم. برنامه‌هایی که به صورت کوتاه‌مدت به غیر از برنامه میان مدتی که در چارچوب سال‌های ۹۵ تا ۹۹ در دستور کار دولت قرار دارد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با بیان این‌که همزمان با میلاد با سعادت امام حسن (ع) یک خبر خوب از سوی مرکز آمار ایران اعلام شده است، گفت: گزارشی از وضعیت شاخص قیمت‌ها و تورم را ارایه خواهیم کرد. ضمن تشکر از همکاران محترم در وزارت امور اقتصادی و دارایی کشور و بانک مرکزی در جهت موفقیتی که در اقتصاد ایران حاصل شده است؛ برای نخستین‌بار پس از سال‌ها تورم سالانه ایران تک‌رقمی شد.

موفقیت دولت در کاهش نرخ تورم گویای آهنگ کاهنده نرخ تورم است

وی در ادامه گفت: براساس گزارش مرکز آمار ایران تورم نقطه به نقطه ایران در خرداد سال ۹۵ نسبت به خرداد ۹۴، از ۶٫۸ درصد که در اردیبهشت‌ماه بود به ۶٫۱ درصد کاهش یافت و تورم ۱۲ ماهه سالانه که شاخص اصلی تورم محسوب می‌شود از ۱۰٫۲ درصد اردیبهشت‌ماه به ۹٫۵ درصد در خردادماه تقلیل یافته است.

نوبخت تصریح کرد: موفقیت دولت در کاهش نرخ تورم گویای آهنگ کاهنده نرخ تورم است که ظرف ۳ سال در حال کاهش بوده است. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک گزارشی از وضعیت رشد اقتصادی را ارایه کنیم.

برنامه فعال کردن ۷۵۰۰ واحد تولیدی با اعطای تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی در دستور کار است

وی ادامه داد: لازم می‌دانم بیان کنم براساس آمار، رشد اقتصادی ایران در ۳ ماهه چهارم سال حاکی از دو درصد مثبت نسبت به یک درصد سالانه قابل پذیرش است. نسبت به ۶٫۸- سال ۹۲ قابل پذیرش و تأیید است. دو عدد دیگری که قبل از حضور در این جلسه دریافت کردم و به عنوان گزارش می‌توانم خدمت نمایندگان بیان کنم در ارتباط با رشد اقتصادی در حوزه کشاورزی است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: اگرچه وضعیت صنعت و واحدهای تولیدی نیازمند کوشش بیش‌تری است، برنامه فعال کردن ۷۵۰۰ واحد تولیدی با اعطای تسهیلات ۱۶ هزار میلیارد تومانی در دستور کار مجلس است.

میزان تولید گندم در بهار بیش از ۴ میلیون تن خرید بود که نشانگر ۲۰ درصد افزایش است

وی خاطرنشان کرد: در مورد دو قلم که در بهار استحصال شد نشانگر این است که در سال پیش رو وضعیت خوبی خواهیم داشت. میزان تولید گندم در بهار بیش از ۴ میلیون تن خرید بود که نشانگر ۲۰ درصد افزایش است، در مورد چای نیز طی ۳ ماه گذشته ۳۷ درصد رشد خرید داشته‌ایم. این رقم نسبت به سال گذشته که ۳۳ درصد رشد داشت نشان‌دهنده این است که می‌توانیم رشد اقتصادی را با سرمایه‌گذاری کم‌تر و اشتغال بیش‌تر در بخش کشاورزی محقق کنیم.

نوبخت گفت: در ارتباط با برنامه ششم توسعه است می‌توان اینگونه برداشت کرد که توسعه یک حرکت از وضع موجود به سمت وضع مطلوب بدانیم. آنچه که برنامه ششم توسعه بیان شده است، مجموعه سازوکارهایی است که وضعیت موجود امروز در آغاز سال ۹۵ به وضعیتی که مطلوب ما است در سال ۱۳۹۹ تحت اسناد فرا دستی همانند چشم‌انداز ۲۰ ساله، سیاست کلی برنامه ششم توسعه بر اقتصاد و اقتصاد مقاومتی برسانیم.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تصریح کرد: برنامه ششم یک اقدام مشترک بین دولت و مجلس در آغاز کار مجلس دهم خواهد بود از ویژگی‌هایی برخوردار است که سرفصل‌ها و نکته‌های اساسی آن را خدمت نمایندگان ملت ارایه نمایم.

وی گفت: اطلاعات موردنیاز در ۱۳۶ صفحه مجلل در اختیار نمایندگان قرار خواهد گرفت. علاوه بر دانش وسیع نمایندگان نیازمند استدلال از ارقام دقیق نیز می‌باشد. وظیفه دولت و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور است که هر نوع اطلاعات مورد نیاز نمایندگان را در اختیار آن‌‌ها قرار دهند.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: نخستین ویژگی برنامه ششم توسعه که به عنوان یک نقشه راه برای حرکت در سال ۹۵ تا سال ۹۹ در پیش خواهیم داشت این است که برخلاف ۱۰ برنامه دیگر میان مدت است.

وی گفت: نمایندگان باید توجه داشته باشند که از سال ۱۳۲۸ تا سال ۱۳۵۷ پنج برنامه عمرانی در کشور اجرا شد با یک وقفه ۱۰ساله از سال ۱۳۶۷ برنامه ۵ ساله تحت عنوان برنامه توسعه آغاز شد که ۵ برنامه نیز پس از پیروزی انقلاب اسلامی اجرایی شده است.

نوبخت در ادامه گفت: کشورمان ۱۰ برنامه میان مدت را تجربه کرده است. برنامه‌هایی که نوعاً جامع بوده‌اند به دلیل عدم کارایی کافی به همین جهت در برنامه ششم توسعه ضمن جامع نگری با توجه به برنامه‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مسأله محور است. طی سال‌های ۹۵ تا ۹۹ تلاش می‌کنیم در کشور تحول ایجاد کنیم.

نوبخت ادامه داد: موضوع دستیابی به رشد ۸ درصدی در اقتصاد ایران که هیچگاه چنین عددی در برنامه‌های قبلی به دست نیامد باید در برنامه ششم توسعه مورد توجه اکید مسؤولان باشد.

وی افزود: ۷۲۴ هزار میلیارد تومان منابع مورد نیاز برای برنامه است که باید همتی مضاعف برای تأمین این منابع و رشد ۸ درصدی صورت بگیرد به همین جهت موضوع تأمین منابع مالی برای ما بسیار مهم است.

نوبخت گفت: دستیابی به رشد ۸ درصد تنها از طریق سرمایه‌گذاری تحصیل نمی‌شود و باید به‌طور حتم با دانش‌بنیانی اقتصاد بهره‌وری را افزایش داده و در این راستا حرکت کنیم.

سخنگوی دولت با بیان این‌که یک سوم رشد اقتصادی ما حاصل بهره‌وری است، گفت: توجه به فقرا و افزایش قدرت خرید آن‌‌ها یکی از مواردی است که مورد توجه ما قرار دارد ما از یک رشد اقتصادی صفر استقبال نمی‌کنیم، بلکه رشد اقتصادی همراه با عدالت اجتماعی رشدی است که برای دولت و مجلس قابل قبول است از این رو نمایندگان می‌توانند از ما بپرسند که در برنامه ششم فقرا و نیازمندان در کجا دیده شدند و چطور می‌توانیم ضریب جینی را به حداقل ممکن برسانیم.

نوبخت گفت: برنامه‌های ما در برنامه ششم برای توانمند‌سازی فقرا باید از سوی دولت به نمایندگان نشان داده شود که البته من این افتخار را خواهم داشت که از سوی دولت به عنوان مسؤول برنامه‌ریزی کشور در جلسات کمیسیون‌های مختلف به ویژه کمیسیون تلفیق برنامه ششم این موارد را جزءبه‌جزء به اطلاع شما عزیزان برسانم.

این عضو کابینه دولت یازدهم لازمه اجرای برنامه ششم را داشتن سند برای تمامی سطوح آن خواند و افزود: تفاوت دیگر این برنامه با برنامه‌های دیگر این است که در برنامه‌های قبل همه احکامی که مورد نیاز بود در جلد برنامه وجود داشت بنا به خواست مجلس ما خلأیی که در ۵ برنامه گذشته تکرار می‌شد در برنامه و وقت زیادی را می‌گرفت جمع کرده و یک جا تحت عنوان لایحه احکام دائمی برنامه به تصویب مجلس نهم رساندیم.

وی ادامه داد: احکام دیگری را نیاز داریم که فقط در برنامه ششم باید در طی سال‌های ۹۵ تا ۹۹ آن‌‌ها را استفاده کنیم بنابراین در کنار این‌‌ها خود سند لایحه است که می‌تواند به چند شکل تقدیم نمایندگان شود.

نوبخت گفت: یک برنامه بر ۴ ستون استوار است و شما باید از دولت در این برنامه بخواهید اهداف برنامه را برای شما تبیین کند. بنابراین این اهداف از نخستین پایه‌های برنامه ششم خواهد بود.

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور افزود: علاوه بر اهداف تعیین شده باید مشخص شود از چه منابعی برای نیل به این اهداف استفاده می‌شود. همچنین باید محل‌های اختصاص منابع مشخص شود.

وی ادامه داد: نکته دیگر اولویت‌های برنامه توسعه است و در نهایت برای دستیابی باید لحاظ شود تا به اهداف احکام دست یافت.

نوبخت گفت: با توجه به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری باید به رشد ۸ درصدی اقتصادی دست پیدا کرد و با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری دیگر نیاز به تکرار برخی احکام در لایحه‌ها نیست و البته اگر مجلس تشخیص این کار را بدهد دولت انجام خواهد داد و نظر مجلس فصل‌الخطاب است.

وی با اشاره به برگزاری جلسات دولت و هیأت رییسه مجلس و همچنین با رییس مجلس در خصوص برنامه ششم توسعه افزود: از مجلس نهم برای تصویب کلیات برنامه تشکر می‌کنیم، البته نمایندگان در دوره نهم موادی را اضافه کردند و مجلس دهم نیز می‌تواند این کار را انجام دهد.

نوبخت با بیان این‌که ۵ هدف کلان و کمی خواهیم داشت، گفت: براساس رشد ۸ درصدی اقتصادی برنامه‌های دولت و سیاست‌ها تنظیم شده است و بر این اساس، یک سوم از رشد اقتصادی مذکور باید از طریق بهره‌وری فراهم شود که در این راستا از اقتصاد دانش‌بنیان استفاده خواهد شد و بهره‌وری ۳۳ درصدی باید لحاظ شود هرچند که شرط لازم است اما کافی نیست.

وی ادامه داد: باید توزیع ثروت عادلانه باشد و ضریب جینی به عدد ۰٫۳۴ درصد نیل پیدا کند و هر چه این عدد به صفر نزدیک‌تر شود توزیع درآمد در کشور عادلانه‌تر است البته شاخص‌های دیگری در رابطه با اقتصاد است که بعداً در کمیسیون‌‌ها مورد بررسی قرار خواهد گرفت و باید از فقیرتر شدن فقرا جلوگیری کرد که در این راستا نیل به تورم تک رقمی بسیار مهم است.

وی ادامه داد: رتبه شاخص سهولت انجام کسب و کار ایران ۱۱۸ است که باید این رتبه تا ۷۰ تقلیل یابد.

نوبخت افزود: منابع لازم برای رشد ۸ درصدی اقتصادی باید مشخص شود و این‌که تراز عملیاتی چگونه باید از منفی به مثبت تبدیل شود باید دارای سازوکار در برنامه ششم لحاظ شود. در این رابطه ۷۲۴ هزار میلیارد تومان برای سال ۹۵ تا ۹۹ باید کسب شود تا رشد ۸ درصدی اقتصادی فراهم شود.

وی ادامه داد: منابع مذکور باید از طریق منابع صندوق توسعه ملی و از راهکار مشارکت بخش خصوصی با دولت باید فراهم شود. همچنین بخشی نیز از طریق بازار سرمایه تا میزان ۹۵ هزار میلیارد تومان باید فراهم شود و بخش خصوصی نیز باید به میزان ۲۴ هزار میلیارد تومان با دولت مشارکت کند و نکته دیگر اختصاص ۱۸۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی است البته در برنامه باید از طریق منابع نیز تأمین شود.

نوبخت گفت: اقتصادی که در این راستا با توجه به مردمی بودن، عدالت‌بنیان بودن و دانش‌بنیان بودن است. اقتصاد مقاومتی که فرصت را برای کشور حاصل می‌کند تا امروز ۲۴ بند از سیاست‌های کلی نظام را عملیاتی کنیم. امسال، سال اقدام و عمل است. یک سیاست خود را تا در قالب یک برنامه متحول نکند و طرح استخراج نشود در سطح کلیات باقی خواهد ماند. مسأله را در ستاد اقتصاد مقاومتی مطرح کرده و ۱۲ برنامه ملی در چند موضوع از سیاست‌های کلی ۲۴گانه اقتصاد مقاومتی تعیین شده است.۵۶ طرح از این ۱۲ برنامه شکل گرفت و بیش از ۲۰۰ پروژه تعریف شد.

نوبخت با بیان این‌که رشد همراه با عدالت و توجه به اقشار کم درآمد باید همراه شود گفت: برنامه ششم غیر از احکام، ارقام، اهداف، راهبرد‌‌ها و اقدامات اساسی دارد که در جهت کاهش نابرابری و توزیع نامتعادل درآمد‌‌ها کمک به ضریب ۳۴ صدم جینی تأمین شود.

 

سخنگوی دولت با بیان این‌که استفاده درست از منابع کشور می‌تواند رشد ۸ درصدی را برای کشور محقق کند گفت: این رشد، رشد ابلاغی در سیاست‌های مقام معظم رهبری است که ما باید برای دستیابی به آن راهکار‌‌ها را مشخص کنیم و در این مسیر حرکت کنیم.