روسیه به ایران واگن می‌فرستد

روسیه به ایران واگن می‌فرستد معاونت مالی و اداری شرکت توکاریل با بیان این‌که معوقات شرکت رقم چشمگیری نیست و در حال حاضر رقم بدهی‌های شرکت راه‌آهن با رقم مطالبات برابری می‌کند، گفت: با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور شرکت‌های فعال در این عرصه نیز به عنوان تابعی از شرایط موجود از اوضاع و […]

روسیه به ایران واگن می‌فرستد

معاونت مالی و اداری شرکت توکاریل با بیان این‌که معوقات شرکت رقم چشمگیری نیست و در حال حاضر رقم بدهی‌های شرکت راه‌آهن با رقم مطالبات برابری می‌کند، گفت: با توجه به وضعیت کنونی اقتصاد کشور شرکت‌های فعال در این عرصه نیز به عنوان تابعی از شرایط موجود از اوضاع و احوالات اقتصادی تأثیر می‌پذیرند؛ که نقدینگی یکی از مهم‌ترین این مسایل شناخته می‌شود.

امید سخایی در گفت‌وگو با تین‌نیوز، اظهار کرد: در حالی که مشکل نقدینگی اقتصاد کشور را در سطوح مختلف به خود درگیر کرده است، برخی مسایل مالی و معوقات شرکت‌ها نیز تحت تأثیر این شرایط ایجاد می‌شوند.

 وی در پاسخ به این سؤال که شرکت توکاریل به عنوان یک شرکت حمل‌ونقلی در مواجه با فشارهای موجود در زمینه واردات چگونه عمل می‌کند، هدف هر شرکت حمل‌ونقلی را خرید از تولیدکننده داخلی عنوان کرد و افزود: مسلماً ما تابعی از قوانین حاکم بر کشور هستیم و به آنچه که از سوی دولت تعیین می‌شود عمل می‌کنیم.

 سخایی ادامه داد: هدف نخست توکاریل، حمایت از تولید داخلی است، اما تحقق این هدف در گرو ظرفیت تولید و سرعت عمل در تأمین محصولات مورد نیاز از سوی شرکت‌های سازنده است.

وی در رابطه با چگونگی واردات واگن از سوی شرکت توکاریل، گفت: قرارداد‌های خارجی برخی شرکت‌های زیر مجموعه توکاریل در حال پیگیری‌ است و گزارش مراحل مختلف پیش‌روی رایزنی‌‌ها به اطلاع شرکت می‌رسد.

 در این خصوص توافقات اولیه با شرکت روسی انجام شده و عملیاتی شدن قرارداد منوط به ایجاد مقدمات اجرایی از سوی شرکت‌ها است؛ البته هنوز اطلاعات دقیقی از تعداد واگن‌‌ها و چگونگی پرداخت ارایه نشده است.

 وی با بیان این‌که در حال حاضر شرکت‌های داخلی توانایی تولید دارند؛ اما نیاز به اعمال برخی اصلاحات ساختاری در عملکرد آن‌‌ها احساس می‌شود، ادامه داد: این موضوع با شرکت‌های تولیدکننده درمیان گذاشته شده و قرار است با رفع برخی مشکلات زمینه افزایش همکاری فراهم شود.

 سخایی همچنین در رابطه با چگونگی ادامه همکاری توکاریل با واگن‌پارس، گفت: در حال حاضر قرارداد توکاریل با این شرکت به پایان رسیده است و شرکت واگن‌پارس نیز درگیر برخی مشکلات مالی است که به محض حل‌و‌فصل آن‌‌ها قرارداد نهایی برای ادامه همکاری منعقد خواهد شد.

 

 وی افزود: البته برای ادامه قرارداد باید محصولات مورد نظر از سوی واگن‌پارس تولید شود و تا آن زمان این شرکت بتواند مشکلات خود را حل کند تا بعد از تحویل محصول برای انجام پرداخت‌ها محدودیت قانونی وجود نداشته باشد.