معاون وزیر صنعت: ایران به روسیه سنگ صادر می‌کند

معاون وزیر صنعت: ایران به روسیه سنگ صادر می‌کند معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه تولید و تجارت سنگ‌های ساختمانی برای صادرات به روسیه و کشورهای عضو جامعه همسود برنامه‌ریزی کرده‌اند و سهم مورد انتظار اولیه در این بازار گسترده نیز حدود ۱۰۰ میلیون […]

معاون وزیر صنعت: ایران به روسیه سنگ صادر می‌کند

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: شرکت‌های ایرانی فعال در حوزه تولید و تجارت سنگ‌های ساختمانی برای صادرات به روسیه و کشورهای عضو جامعه همسود برنامه‌ریزی کرده‌اند و سهم مورد انتظار اولیه در این بازار گسترده نیز حدود ۱۰۰ میلیون دلار در هر سال است.

جعفر سرقینی در حاشیه آغاز کار نمایشگاه بین‌المللی سنگ روسیه در گفت‌و‌گو با ایرنا گفت: نخستین حضور شرکت‌های ایرانی با گستردگی و تنوع محصولات در نمایشگاه بین‌المللی سنگ مسکو با هدف اجرای برنامه منسجم و مدون صادرات در این عرصه است تا سنگ‌های ایران به روسیه و کشورهای عضو جامعه همسود صادر شود.

وی افزود: برخی کارشناسان فعال در بازار سنگ، میزان توانمندی شرکت‌های ایرانی برای تأمین نیازهای بازار روسیه به انواع سنگ‌های ساختمانی را حداقل یک میلیارد دلار در سال ارزیابی می‌کنند که می‌تواند به عنوان هدف در نظر گرفته شود.

معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت همچنین اظهار کرد: گوناگونی و فراوانی معادن سنگ در ایران و همچنین میزان تولید با میزان صادرات اندک کنونی مناسب نیست.

وی ادامه داد: ایران با حدود ۴، ۵ میلیارد تن ذخیره انواع سنگ‌های ساختمانی با مشتریان بسیار در بازارهای خارجی و ۱۵۰ معدن فعال، متأسفانه فقط ۲۰۰ میلیون دلار در هر سال صادرات دارد و باید زمینه‌های لازم برای افزایش آن در نظر گرفته شود که روسیه و کشورهای عضو جامعه همسود یکی از بازارهای هدف می‌باشد.

سرقینی تأکید کرد: با توجه به نامتناسب بودن توانمندی ایران در بخش صنعت و بازار سنگ با میزان عرضه محصولات و تولیدات در بازارهای خارجی، افزایش صادرات شرکت‌های ایرانی به عنوان یک اولویت در دستور کار است که یکی از راهکارهای آن حضور نمایشگاهی در خارج می‌باشد.

روسیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی از جمهوری‌های شوروی سابق اعضای جامعه همسود هستند.

هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ مسکو با حضور ۲۵۸ شرکت از ۲۷ کشور از جمله ۱۱ شرکت ایرانی با حضور معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه و احمدشریفی، دبیرکل انجمن سنگ ایران از سه شنبه در مرکز نمایشگاه‌های سراسری روسیه (ودنخا) گشایش یافته است.

شرکت‌های ایرانی در نخستین حضور خود در نمایشگاه بین‌المللی سنگ مسکو، تولیدات مختلفی از جمله مرمر، گرانیت و تراورتن را در غرفه‌ای به مساحت ۴۰۰ متر مربع عرضه کرده‌اند که مورد توجه حاضران در مراسم گشایش قرار گرفت.

مارینا ترتیاکووا مدیر نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزیینی ساختمانی روسیه (ایندوستریا کامنیا) در این مراسم با ارزشمند خواندن حضور شرکت‌های ایرانی در کنار بزرگ‌ترین شرکت‌های دنیا از روسیه، اروپا و آسیا گفت: اولین حضور ایران در نمایشگاه سنگ‌های روسیه بسیار پرقدرت و متنوع است که توجه شرکت‌های روسی را به خود جلب خواهد کرد.

وی ابراز امیدواری کرد که شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی سنگ‌های تزیینی ساختمانی مسکو با شرکای روسی قرارداد همکاری امضا کنند.

ترتیاکووا ادامه داد: بازار سنگ در روسیه گسترده و مشتریان زیادی دارد که با توجه به تنوع تولیدات ایران در این بخش، شرکت‌های ایرانی می‌توانند شرکای خوبی برای همکاری در بخش‌های مختلف پیدا کنند.

 

نمایشگاه بین‌المللی سنگ مسکو که افزون بر شرکت‌های روسی و ایرانی، شرکت‌هایی از کشورهای مختلف از جمله چین، ایتالیا، یونان، هند، ترکیه و مصر نیز حضور دارند تا شنبه آینده در سالن شماره ۷۵ مرکز نمایشگاه‌های سراسری مسکو ادامه دارد.