کاهش دکل‌های فعال با تکمیل فازهای پارس جنوبی

کاهش دکل‌های فعال با تکمیل فازهای پارس جنوبی مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گازپارس با بیان این که هم اکنون ١٦ دکل در پارس جنوبی فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: با تکمیل فازهای پارس جنوبی تعداد دکل‌های فعال در این میدان نیز کاهش می‌یابد. فرخ علیخانی درباره فعالیت دکل‌ها در میدان گازی پارس […]

کاهش دکل‌های فعال با تکمیل فازهای پارس جنوبی

مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گازپارس با بیان این که هم اکنون ١٦ دکل در پارس جنوبی فعالیت می‌کنند، اظهار کرد: با تکمیل فازهای پارس جنوبی تعداد دکل‌های فعال در این میدان نیز کاهش می‌یابد.

فرخ علیخانی درباره فعالیت دکل‌ها در میدان گازی پارس جنوبی، گفت: دکل نماد توسعه است که هنگام توسعه میدان‌ها تعداد آن‌‌ها افزایش می‌یابد اما به موازات تکمیل پروژه و بهره‌برداری از طرح‌ها، تعداد دکل‌ها نیز کاهش می‌یابد.

به گزارش شانا، وی با بیان این که هم اکنون ١٦ دکل در پارس جنوبی فعالیت می‌کنند، ادامه داد: با توجه به این‌که تا سال ٩٧ توسعه فازهای پارس جنوبی تکمیل می‌شود بنابراین طبیعی است که تعداد دکل‌های فعال در این میدان نیز به مرور کاهش می‌یابد، اما پس از تکمیل همه فازهای پارس جنوبی، احتمال می‌رود ۳ یا ۴ دکل برای تعمیرات در میدان باقی می‌ماند.

مدیر مهندسی نفت و گاز شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به برنامه‌ریزی برای نگهداشت تولید میدان گازی پارس جنوبی پس از بهره‌برداری فازهای آن، ادامه داد: به دلیل وسعت میدان گازی پارس جنوبی بخشی از این میدان که پیش تر برخی از بلوک‌های آن توسعه یافته‌اند در اواخر نیمه نخست عمر خود قرار گرفته‌اند و بخشی از این میدان هنوز وارد نیمه نخست عمر تولید خود نشده است بنابراین برنامه‌ریزی برای نگهداشت تولید و تعمیر چاه‌ها طبیعی است که هم اکنون برنامه‌ریزی‌های لازم در این باره صورت گرفته است.

میدان گازی پارس جنوبی بزرگ‌‌ترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج‌فارس قرار دارد. مساحت این میدان ٩٧٠٠ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ٣٧٠٠ کیلومتر مربع وسعت دارد. ذخیره گاز این بخش از میدان ١٤ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ١٨ میلیارد بشکه میعانات گازی است که حدود ٧,٥ درصد از کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می‌شود.

براساس برنامه‌ریزی انجام شده میدان گازی پارس جنوبی در ٢٤ فاز توسعه می‌یابد تا تولید ٧٩٠ میلیون مترمکعب گاز در روز از این میدان محقق شود. توسعه این میدان به منظور تأمین تقاضای روبه رشد گاز طبیعی، تزریق به میدان‌های نفتی، تولید ال ان جی، صادرات گاز و میعانات گازی به عنوان خوراک واحدهای پتروشیمی صورت می‌پذیرد.

 

تولید گاز غنی از میدان گازی پارس جنوبی با افزایش ١٦٩,١میلیون مترمکعبی در روز از ۲۳۵٫۵ میلیون مترمکعب در ابتدای روی کار آمدن یازدهم به ٤٠٤.٦ میلیون مترمکعب در روز در اسفندماه سال ٩٤ رسیده است. ضمن این که تولید میعانات گازی در میدان مشترک پارس جنوبی پارسال (٩٤) به ١٢٠ میلیون بشکه رسید که نسبت به تولید ١٠٤ میلیون بشکه‌ای در سال ٩٣، از رشد ١٥ درصدی برخوردار بوده است. براساس برنامه‌ریزی انجام شده امسال ٥ فاز (فاز ١٩ معادل ٢ فاز استاندارد، فازهای ٢٠ و ٢١ و بخشی از فازهای ١٧ و ١٨) به بهره‌برداری می‌رسند.