پالایشگاه‌ها دیگر ضرردهی نخواهند داشت

معاون زنگنه  پالایشگاه‌ها دیگر ضرردهی نخواهند داشت مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، وظیفه و اولویت شرکت پس از امنیت عرضه انرژی و صادرات را کاهش تولید مازوت اعلام کرد. عباس کاظمی در گفت‌و‌گو با، با اشاره به این‌که تولید مازوت مانع عملکرد خوب، اقتصادی و سوددهی پالایشگاه‌های کشور شده است، گفت: با […]

معاون زنگنه

 پالایشگاه‌ها دیگر ضرردهی نخواهند داشت

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، وظیفه و اولویت شرکت پس از امنیت عرضه انرژی و صادرات را کاهش تولید مازوت اعلام کرد.

عباس کاظمی در گفت‌و‌گو با، با اشاره به این‌که تولید مازوت مانع عملکرد خوب، اقتصادی و سوددهی پالایشگاه‌های کشور شده است، گفت: با توجه به شرایط کنونی ۹ پالایشگاه کشور و حرکت به سمت سودآوری شرکت‌های پالایشی، اجرای طرح‌های افزایش کیفیت و تبدیل مازوت به بنزین در دستور کار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران قرار گرفته است.

وی با اشاره به پیشگامی پالایشگاه اصفهان و اراک در زمینه تبدیل مازوت به بنزین اظهار امیدواری کرد که پالایشگاه‌های بندرعباس، تهران و تبریز طرح تبدیل مازوت به بنزین را با استفاده از این الگو‌‌ها پیاده‌سازی و اجرایی کنند.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، درباره وضع سرمایه‌گذاری در طرح‌های پالایشی کشور، گفت: اجرای طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاه‌های کشور نیازمند حضور سرمایه‌گذاران خارجی و تضامین دولتی است که با پیگیری‌های شرکت در حال مذاکره، امضای تفاهم و قرارداد هستیم.

وی، با بیان این‌که ما از حضور سرمایه‌گذاران ژاپنی و چینی استقبال می‌کنیم، اظهار کرد: ما از حضور ژاپنی‌‌ها به دلیل تجربه و سرمایه‌شان و از چینی‌‌ها به دلیل شرایط مالی‌شان برای حضور در پروژه‌های پالایشی کشور استقبال می‌کنیم.

کاظمی، به حضور و درخواست کره‌ای‌‌ها برای ورود به طرح‌های پالایشی اشاره کرد و افزود: استنباط ما این است که پول بیش‌تر در چین و ژاپن وجود دارد و کره‌ای‌‌ها هم برای سرمایه‌گذاری از ژاپن و بانک‌های خارج از کره درخواست وام کرده‌اند.

به گفته وی، کره‌ای‌‌ها برای لایسنس‌‌ها و ساخت اظهار تمایل کرده‌اند؛ اما برای سرمایه‌گذاری با چینی‌‌ها مراوده می‌کنند؛ اما به هر جهت ما از حضور همه سرمایه‌گذاران توانمند در طرح‌های پالایشی استقبال می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، با اشاره به طرح‌های کیفی‌سازی پالایشگاه اصفهان اعلام کرد: این پالایشگاه طرح بزرگی به نام کاهش مازوت دارد که تاکنون ۲۰ درصد کار انجام شده که به دلیل مسایل تحریم ادامه نیافت؛ اما پس از برجام سرمایه‌گذاران به شدت برای حضور و سرمایه‌گذاری در طرح‌های کیفی‌سازی اعلام آمادگی کرده‌اند.

کاظمی، با اشاره به استقبال سرمایه‌گذاران برای حضور در طرح تبدیل مازوت به فرآورده‌های میان تقطیر و بنزین پالایشگاه‌های تهران، بندرعباس و تبریز اعلام کرد: سرمایه‌گذاران ضمانت‌های دولتی می‌خواهند که دولت هم قبول کرده این ضمانت‌‌ها را انجام دهد که اگر این اتفاق بیفتد، یکی از گرفتاری‌های این صنعت که عدم مصرف مازوت در کشور و عدم تقاضای مازوت در خارج کشور در آینده میان مدت و غیراقتصادی بودن تولید مازوت به دلیل اختلاف ۳۰ درصدی قیمت با نفت خام خواهد شد.

وی ادامه داد: با اجرای طرح‌های کاهش مازوت در پالایشگاه‌های کشور میزان تولید این فرآورده به زیر ۹ درصد می‌رسد.

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرد: میانگین تولید مازوت در پالایشگاه‌های کشور ٣٠ درصد است که امیدواریم با بهبود فرایندهای پالایشی این مقدار به کم‌تر از ١٠ درصد برسد.

معاون وزیر نفت در امور پالایش، با تأکید بر این‌که دنیا به سمت استفاده از ال.ان.جی حرکت کرده و ادامه نادرست تولید مازوت باید هرچه سریعتر در کشور با توان بالا به سمت اصلاح و کاهش حرکت کند، تأکید کرد: پالایشگاه اراک به عنوان مصداق واقعی اجرای این طرح محسوب می‌شود که مازوت را به حدود ١٠ درصد رسانده و هم اکنون سود هشت دلاری دارد؛ بنابراین اجرای این طرح نشان از چرخه اقتصادی برای دیگر پالایشگاه‌ها و خروج آن‌‌ها از مرحله ضرردهی دارد.

 

وی اظهارکرد: با اجرای این پروژه در پالایشگاه‌ها قطعاً پالایشگاه‌های کشور از حاشیه ضرر و سود کم خارج خواهند شد و به سوددهی خواهند رسید.