موصل امسال آزاد می‌شود

 نخست وزیر عراق بار دیگر بر عزم و اراده کشور خود برای آزادسازی شهر موصل در سال جاری میلادی تأکید کرد.به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه سومریه نیوز، حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق در دیدار با علمای دینی و کمیته اوقاف و امور دینی به مناسبت سالروز جنگ بدر گفت: شهر موصل به دلیل ندای کمک […]

 نخست وزیر عراق بار دیگر بر عزم و اراده کشور خود برای آزادسازی شهر موصل در سال جاری میلادی تأکید کرد.به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه سومریه نیوز، حیدرالعبادی، نخست‌وزیر عراق در دیدار با علمای دینی و کمیته اوقاف و امور دینی به مناسبت سالروز جنگ بدر گفت: شهر موصل به دلیل ندای کمک ساکنان این شهر برای رهایی‌شان از شر داعش، انشاا… امسال آزاد خواهد شد.

وی افزود: علما مسؤولیت بزرگی در آگاه کردن مردم دارند چراکه اکنون فرصتی برای اتحاد و از بین بردن طایفه‌گرایی وجود دارد. پیروزی که در فلوجه به دست آمد برای تمامی عراقی‌‌ها بود. کسانی هستند که در جنگ شرکت کردند، کسانی نیز داوطلب شدند و کسانی نیز با اظهاراتشان در این جنگ سهیم بودند.

العبادی بر اقدامات فشرده‌ برای بازگشت آوارگان و تشکیل کمیته‌هایی برای تحقیقات تأکید کرد.

حیدر العبادی پیشتر نیز بر پیروزی بسیار نزدیک در موصل تأکید کرده بود.

نیروهای عراقی که اخیراً شهر فلوجه در استان الانبار را آزاد کردند چند روز پیش نیز عملیات آزادسازی شهر القیاره در جنوب موصل و الشرقاط در شمال صلاح‌الدین را آغاز کردند.

از سوی دیگر یان‌کوبیس، رییس هیأت سازمان ملل در عراق در دیدار با العبادی، پیروزی بزرگ نیروهای عراقی در فلوجه را تبریک گفت.

وی بر حمایت جامعه جهانی از عراق در مبارزه با تروریسم و کمک به آوارگان تأکید کرد.

از سوی دیگر برخی منابع نظامی عراق در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره اظهار داشتند، در درگیری‌ها میان نیروهای عراقی و داعشی‌‌ها در محله‌های شمالی فلوجه نزدیک به ۳۰ تن از دو طرف کشته شدند. این درحالی است که خبرگزاری «اعماق» وابسته به گروه‌های تروریستی مدعی شد در جریان درگیری‌ها با نیروهای امنیتی عراق در مرکز و شمال فلوجه، ۳۴ تن از نیروهای عراقی از جمله یک افسر کشته شدند. در مقابل عبدالوهاب‌الساعدی، فرمانده عملیات آزادسازی فلوجه در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اظهار داشت که نیروهایش منطقه دوم‌الجغیفی و مناطق اول و دوم‌الضباط و نیز محله‌های العسکری و الشرطه را از کنترل داعش خارج کردند.

همچنین برخی منابع در پلیس عراق اعلام کردند، در درگیری‌های نیروهای امنیتی عراق با داعشی‌‌ها در جنوب فلوجه که به آزادی دو منطقه «الاهوار» و «البوکطنه» از توابع منطقه الحصی انجامید، ۱۲ نیروی امنیتی عراق و هفت داعشی کشته شدند.

جمال‌الجمیلی، از نیروهای پلیس استان الانبار تأکید کرد که نیروهای امنیتی این ۵ منطقه را که برای داعش بسیار اهمیت داشت و خط مقاومت آن‌ها بود را پاکسازی کرده‌اند.

برخی منابع دیگر اعلام کردند که نیروهای عراقی با حملات توپخانه‌ای و موشکی محله‌های شمال شرقی فلوجه را بمباران کردند.

از سوی دیگر و با گذشت ۴ روز از اعلام آزادی کامل فلوجه توسط حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق، سخنگوی وزارت دفاع پنتاگون تأکید کرد که ارتش عراق تنها یک سوم فلوجه را از طریق عملیات زمینی آزاد کرده‌ و در باقی مناطق این شهر درگیری ادامه دارد.

وی گفت: ما به حمایتمان از دولت عراق برای پاکسازی کامل فلوجه از داعش ادامه می‌دهیم.

 

پیشتر حیدرالعبادی با اعلام آزادی شهر فلوجه تأکید کرد که فلوجه به آغوش عراق بازگشت.