انعقاد قراردادهای بلند مدت در بورس کالا در گرو استقبال تولیدکنندگان

انعقاد قراردادهای بلند مدت در بورس کالا در گرو استقبال تولیدکنندگان راه‌اندازی قراردادهای بلندمدت محصولات مختلف از جمله پتروشیمی‌ها در بورس کالا برای مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی مزایای زیادی خواهد داشت و بورس کالا آماده اجرای این گونه معاملات است. به گزارش نیپنا، مدیرکالایی کارگزاری بانک آینده گفت: راه‌اندازی قراردادهای بلندمدت در معاملات […]

انعقاد قراردادهای بلند مدت در بورس کالا در گرو استقبال تولیدکنندگان

راه‌اندازی قراردادهای بلندمدت محصولات مختلف از جمله پتروشیمی‌ها در بورس کالا برای مجتمع‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی مزایای زیادی خواهد داشت و بورس کالا آماده اجرای این گونه معاملات است.

به گزارش نیپنا، مدیرکالایی کارگزاری بانک آینده گفت: راه‌اندازی قراردادهای بلندمدت در معاملات بورس کالای ایران بر روی محصولات مختلف به خصوص صنایع پتروشیمی جذاب خواهد بود.

فرزاد هیبتی افزود: بورس کالای ایران آمادگی و زیرساخت‌های راه‌اندازی قراردادهای بلندمدت پتروشیمی‌ها را دارد و در شرایط فعلی استقبال مجتمع‌های پتروشیمی اثر بخش خواهد بود.

به گفته هیبتی، انعقاد قراردادهای بلندمدت محصولات پتروشیمی از مطالبات تولیدکنندگان بوده و از این رو به نظر می‌رسد اینگونه قرارداد‌ها در بورس کالا با استقبال مجتمع‌های پتروشیمی روبه‌رو شود؛ همچنین به‌طور طبیعی صنایع پایین دستی از قراردادهای بلندمدت محصولات پتروشیمی در بورس استقبال ویژه‌ای خواهند کرد.

وی با اشاره به توسعه ابزارهای نوین مالی در بورس کالای ایران گفت: بورس کالا در آغاز مسیر برای توسعه ابزارهای مالی و فرهنگ‌سازی برای این معاملات قرار دارد به‌طوریکه در سال‌های بعد ثمرات این فعالیت‌ها برای اقتصاد کشور به بار خواهد نشست.

مدیرکالایی کارگزاری بانک آینده به معاملات قبض انبار یا گواهی سپرده کالایی اشاره کرد و گفت: این معاملات که در دنیا نیز شناخته شده است، نیاز به‌کار کارشناسی بسیار قوی دارد تا بهترین محصولات با قابلیت انبار شدن و تحویل مناسب برای این ابزار انتخاب شود.

هیبتی تأکید کرد: ابزارهای نوین مالی در بورس کالای ایران نیازمند اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی بیش‌تری در بین فعالان صنایع و بازیگران بازار سرمایه دارد، برای مثال انتشار اوراق سلف و قبض انبار می‌تواند برخی نیازهای پتروشیمی‌ها و فولادسازان را پوشش دهد اما تحقق این امر نیازمند آموزش است.

مدیرکالایی کارگزاری بانک آینده با اشاره به این‌که تسویه معاملات تالار صادراتی با ارزهای رایج دنیا می‌تواند دغدغه خریداران خارجی را کاهش دهد، گفت: در حال حاضر کسانی که از بیرون اقدام به خرید از تالار صادراتی می‌کنند، وجوه معاملات را به صورت حواله دریافت می‌کنند، اما اگر تسویه دلاری انجام شود، مشکلات تا حد بسیار زیادی رفع خواهد شد.

وی افزود: از سوی دیگر افرادی که ضمانت‌نامه بانکی دارند و در رینگ صادراتی خرید می‌کنند، همواره برای انتقال وجه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شوند، اما با برنامه جدید بورس کالا و تسویه دلاری معاملات بسیاری از این موارد حل می‌شود.