ذخایر مس ایران در جهان بی‌نظیر است

ذخایر مس ایران در جهان بی‌نظیر است مدیر اکتشاف معدنی ایمیدرو بر ضرورت خودکفایی در تولید و فرآوری مس در کشور تأکید کرد و گفت: ذخایر مس ایران در جهان بی‌نظیر است. علی اصغرزاده در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: ایران در بحث اکتشاف، استخراج و استحصال مس سابقه طولانی دارد.  وی همچنین با اعلام […]

ذخایر مس ایران در جهان بی‌نظیر است

مدیر اکتشاف معدنی ایمیدرو بر ضرورت خودکفایی در تولید و فرآوری مس در کشور تأکید کرد و گفت: ذخایر مس ایران در جهان بی‌نظیر است.

علی اصغرزاده در مصاحبه با رادیو اقتصاد افزود: ایران در بحث اکتشاف، استخراج و استحصال مس سابقه طولانی دارد.

 وی همچنین با اعلام این‌که یکی از بزرگ‌‌ترین کمربندهای کانی‌سازی مس جهان در ایران وجود دارد، اظهار داشت: طول این کمربند افزون بر دو هزار کیلومتر است.

 مدیر اکتشاف معدنی ایمیدرو گفت: ایران یک کشور بی‌نظیر در بحث ذخایر مس در جهان است.

 وی افزود: ایمیدرو هم به تبع این ظرفیتی که در کشور وجود دارد فعالیت‌های زیادی را روی اکتشافات مس انجام داده است.

 اصغرزاده اظهار داشت: در اثر این اکتشافات ذخایر جدیدی مثل معادن ایجو، چاه‌مسی، چاه‌فیروزه، دره‌زار، دره‌آلو، دره‌زرشک و… به ذخایر قطعی کشور اضافه شده است.

 وی گفت: علاوه بر این با هدف شناسایی ذخایر جدید مس از اواخر سال ۹۲ تا به امروز ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع پهنه معدنی در سراسر کشور به زیر اکتشاف رفته است.

 مدیر اکتشاف معدنی ایمیدرو افزود: تهیه اطلاعات پایه بخش زیادی از این پهنه‌ها در استان‌های خراسان جنوبی، یزد و اصفهان به اتمام رسیده است.

 وی تصریح کرد: تعیین میزان دقیق ذخایر محدوده‌های معدنی که دارای پروانه‌های اکتشافی هستند برای مثال استان‌های خراسان جنوبی، زنجان، آذربایجان‌شرقی و غربی از دیگر برنامه‌های این سازمان است.

 اصغرزاده گفت: مس نسبت به دیگر فلزات آینده روشنی دارد چون این صنعت از توان مناسبی برای تولید اشتغال، ارزش افزوده، رشد اقتصادی و غیره برخوردار است.

 وی با اشاره به این جمله که توان ذخایر غنی مس می‌تواند افقی روشن فرا روی اقتصاد و صنعت کشور ترسیم کند، افزود: معدن کاری مس در ایران از حیث تعداد معدن و کمیت حرف زیادی برای گفتن دارد.

 مدیر اکتشاف معدنی ایمیدرو تصریح کرد: ایران زمین یکی از ذخایر بالقوه مس در جهان را در دل خویش جای داده و این انباشتگی‌های بالقوه مس از گذشته بسیار دور، ‌انگیزه‌ای برای رونق معدنکاری در این مرز و بوم بوده است.

 وی همچنین با اشاره به این جمله که توسعه صنعت مس با ایجاد صنایع فرآوری و احداث کارخانه‌های متعدد همراه است، بیان داشت: علاوه بر وجود معادن مس متعدد در سراسر ایران در عین حال پتانسیل قابل توجهی برای شناسایی ذخایر مس در کشور وجود دارد چراکه ایران روی کمربند جهانی مس قرار دارد و اکتشافات گسترده می‌تواند به شناسایی ذخایر جدید مس بینجامد.

 اصغر زاده اذعان داشت: ایمیدرو اغلب به پهنه‌هایی ورود پیدا می‌کندکه بخش خصوصی از این پهنه‌ها استقبال و تحرکی نشان نمی‌دهد.

 مدیر اکتشاف معدنی ایمیدرو یادآور شد: ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه ای، سرمایه‌گذاری اولیه را در پهنه‌های معدنی به منظور کاهش ریسک و ایجاد جذابیت برای حضور بخش خصوصی برای ادامه سرمایه‌گذاری فراهم می‌سازد.

 

 وی ادامه داد: سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران سازمانی است پویا، کارآمد و تأثیرگذار در حوزه معادن و صنایع معدنی که در راستای سند چشم‌انداز جمهوری اسلامی ایران، با نقشی تعیین‌کننده در اقتصاد کشور به گونه‌ای عمل می‌کند تا توسعه پایدار در بخش معدن و صنایع معدنی با توجه به تأمین نیازهای کنونی و آتی اقتصادی، اجتماعی و محیطی بخش تداوم یافته و سازمان در رده سازمان‌های توسعه‌ای تراز اول دنیا شناخته شود.