ایده تبدیل صادرات گاز به برق اقتصادی است

ایده تبدیل صادرات گاز به برق اقتصادی است تبدیل گاز به برق و صادرات آن به جای صادرات مستقیم گاز، برای کشورهای حاشیه خزر که دارای منابع گازی عظیمی هستند به صرف تر است. به گزارش ترند، ایران اخیراً میزبان نشستی برای ارایه یک پیشنهاد بلندپروازانه انرژی با عنوان «قطب انرژی خزر» بوده است. این […]

ایده تبدیل صادرات گاز به برق اقتصادی است

تبدیل گاز به برق و صادرات آن به جای صادرات مستقیم گاز، برای کشورهای حاشیه خزر که دارای منابع گازی عظیمی هستند به صرف تر است.

به گزارش ترند، ایران اخیراً میزبان نشستی برای ارایه یک پیشنهاد بلندپروازانه انرژی با عنوان «قطب انرژی خزر» بوده است. این نشست که با عنوان «نشست تخصصی تئوری شبکه انرژی خزر» برگزار شد بر ایده تبدیل گاز به برق برای صادرات به بازارهای منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای از جمله اتحادیه اروپا متمرکز بود.

این ایده اولین بار در سال ۲۰۱۴، توسط کریس‌کوک، مدیر سابق مؤسسه اینترنشنال پترولیوم اکسچنج مطرح شد که هم اکنون مدیریت انستیتوی تحقیقاتی پترواسکاتلند را در اختیار دارد.

براساس این ایده، تبدیل گاز به برق و صادرات آن به جای صادرات مستقیم گاز، برای کشورهای حاشیه خزر که دارای منابع گازی عظیمی هستند به صرفه‌تر است.

عزیزا…رمضانی، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی گاز ایران در نشستی که در این باره در تهران برگزار شد گفت، ترکمنستان و آذربایجان به همراه تأمین‌کنندگان منطقه‌ای انرژی می‌توانند یک شبکه برق واحد ایجاد کنند تا برق از این طریق تولید و صادر شود.

وی افزود، برق تولید شده از گاز می‌تواند به کشورهای منطقه صادر شود و این سودده‌تر از صدور خود گاز خواهد بود.

محمودخاقانی، مدیرعامل سابق دفتر امور آسیای میانه و خزر وزارت نفت ایران در این باره گفت، کشورهای حوزه خزر باید عمدتاً به عنوان کشورهای دارنده گاز تلقی شوند، زیرا منابع گاز طبیعی آن‌‌ها در مقایسه با منابع نفتی بسیار بالاست. اما خاقانی معتقد است، ارسال گاز به بازارهای هدف دشوارتر از ارسال نفت خام است.

خاقانی که در فاصله سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۰ مدیر بخش انرژی مواد معدنی و محیط زیست دبیرخانه اکو بوده، گفت: گاز نمی‌تواند به آسانی نفت به بازار عرضه شود. احداث خط لوله مستلزم صرف هزینه‌های بالاست و در سال‌های اخیر به موضوعی بسیار سیاسی تبدیل شده است.

 

از سوی دیگر، در دو سال اخیر زیمنس آلمان و برخی دیگر از شرکت‌های مهندسی دستاوردهای عظیمی را در زمینه تکنولوژی جریان مستقیم ولتاژ بالا به دست آورده‌اند که انتقال برق به فاصله‌های دور را امکان پذیر و اقتصادی ساخته است. این موضوع چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را پیش روی شبکه انرژی خزر قرار می‌دهد.