الزام انجام معاملات نفتی فقط از طریق سامانه الکترونیکی کالا

معاون زنگنه خبر داد الزام انجام معاملات نفتی فقط از طریق سامانه الکترونیکی کالا  معاون وزیر نفت گفت: سامانه تأمین الکترونیکی کالای صنعت نفت در شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران عملیاتی شد. محمدرضا مقدم، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فن‌آوری و سرپرست معاونت مهندسی وزارت […]

معاون زنگنه خبر داد

الزام انجام معاملات نفتی فقط از طریق سامانه الکترونیکی کالا

 معاون وزیر نفت گفت: سامانه تأمین الکترونیکی کالای صنعت نفت در شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران عملیاتی شد.

محمدرضا مقدم، معاون وزیر نفت در امور پژوهش و فن‌آوری و سرپرست معاونت مهندسی وزارت نفت در گفت‌و‌گو با شانا از استقرار کامل سامانه تأمین الکترونیکی کالای صنعت نفت در ٢ شرکت اصلی تابعه این وزارتخانه خبر داد و گفت: از یکم تیرماه امسال و با عملیاتی شدن این سامانه، تأمین تمام کالاهای مورد نیاز شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران باید از طریق سامانه الکترونیکی تأمین کالا صورت گیرد.

وی با بیان این که بخش عمده‌ای از کار استقرار سامانه تأمین الکترونیکی کالای صنعت نفت در شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران نیز انجام شده است، ابراز امیدواری کرد که از اول مردادماه امسال، سامانه کالا در این دو شرکت نیز عملیاتی شود.

مقدم با اشاره به گستردگی و پیچیدگی استقرار چنین سامانه‌ای در سطح صنعت نفت، گفت: استفاده از سامانه کالا، شفاف سازی، روان‌سازی، تسریع و کاهش هزینه فرایند‌‌ها را به دنبال خواهد داشت.

وی یادآور شد: ارتقای سامانه و افزایش قابلیت‌های آن در دستور کار قرار دارد و به موازات استفاده از قابلیت‌های سامانه، مشکلات احتمالی به منظور رفع و ارتقای کیفی آن شناسایی و رفع خواهد شد.

معاون وزیر نفت با یادآوری سهم حدود ٦٥ درصدی هزینه‌های تأمین کالا از هزینه‌های پروژه، تصریح کرد: در نظر داریم در مراحل بعدی کار، استفاده از سامانه را با هدف نظارت بهتر کارفرما و مدیریت مناسب‌تر هزینه‌ها، به طرح‌ها نیز تعمیم دهیم.

 

بر پایه این گزارش، با تصمیم شورای معاونان وزارت نفت و دستور اکید وزیر، همه شرکت‌های تابعه این وزارتخانه موظف شده‌اند همه معاملات خود را از سامانه‌های موجود به سامانه جدید تأمین کالا منتقل کنند و معاملات خود را صرفاً از طریق این سامانه انجام دهند. شفاف‌سازی معاملات، جلوگیری از موازی‌کاری‌ها، شناسایی و دسترسی بهتر به سازندگان داخلی تجهیزات و کالاهای صنعت نفت و در مجموع، بهبود فرایند تأمین کالا از جمله اهداف استقرار سامانه تأمین الکترونیکی کالای صنعت نفت است. این سامانه هم اکنون در شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به‌طور کامل مستقر و عملیاتی شده است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان تیرماه امسال در شرکت ملی گاز ایران و شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران نیز عملیاتی شود.