تعادل در بازار نفت؛تا تابستان ۲۰۱۷

تعادل در بازار نفت؛تا تابستان ۲۰۱۷ با توجه به این که جذب نفت مازاد موجود در ذخایر توسط بازار زمان‌بر خواهد بود، عرضه بیش از تقاضای نفت خام احتمالا دستکم تا تابستان آینده ادامه خواهد داشت. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، کریستف روهل، رییس مرکز سرمایه‌گذاری ابوظبی اعلام کرد، عرضه و تقاضای نفت […]

تعادل در بازار نفت؛تا تابستان ۲۰۱۷

با توجه به این که جذب نفت مازاد موجود در ذخایر توسط بازار زمان‌بر خواهد بود، عرضه بیش از تقاضای نفت خام احتمالا دستکم تا تابستان آینده ادامه خواهد داشت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بلومبرگ، کریستف روهل، رییس مرکز سرمایه‌گذاری ابوظبی اعلام کرد، عرضه و تقاضای نفت در حال بازگشت به تعادل است و عکس‌العمل تولیدکنندگان شیل به افزایش قیمت می‌تواند تعیین‌کننده میزان افزایش قیمت باشد. روهل بر این عقیده است که تعادل مجدد بازار دست‌کم تا اواسط ۲۰۱۷ طول خواهد کشید.

روهل اعلام کرد: « بازار تنها در صورتی به تعادل خواهد رسید که سطح بیش از حد موجود در ذخایر نفت کاهش پیدا کند. زمانی که فصل زمستان فرا می‌رسد، ما در مورد سطحی که این تعادل رخ خواهد داد ایده واضح‌تری خواهیم داشت. با این وجود، به نظر من تا توازن در عرضه و تقاضا تا تابستان ۲۰۱۷ به طول خواهد انجامید.»

از زمان تصمیم اوپک در سال ۲۰۱۴ و برداشتن محدودیت تولید اعضای این گروه به منظور دفاع از سهم بازار، بازار‌‌ها درحال بهبود عرضه مازاد هستند. باب‌دادلی، مدیرعامل شرکت بریتیش‌پترولیوم انتظار دارد که بازار تا انتهای سال ۲۰۱۶ به تعادل برسد در حالی که اوپک در آخرین گزارش ماهانه خود اعلام کرد عرضه مازاد جهانی در فصل‌های پیش‌رو تقلیل خواهد یافت.

بانک گلدمن‌ساکس پیش‌بینی کرد، ‌تولید سالانه نفت آمریکا در سال ۲۰۱۶ در حدود ۶۶۵ هزار بشکه و در سال ۲۰۱۷ درحدود ۴۲۰ هزار بشکه کاهش یابد. قیمت نفت وست‌تگزاس اینترمدییت نسبت به پایین‌‌‌ترین سطوح ۱۲ سال اخیر خود در ماه فوریه رشدی ۹۰ درصدی را تجربه کرده است.

روهل، رییس دومین صندوق سرمایه دنیا اعلام کرد: پس از پایان اختلال تولید در لیبی، نیجریه و کانادا، تولید و صادرات نفت از نوسان کم‌تری برخوردار خواهد بود. چنین قطع تولیدی موجب صعود قیمت نفت در هفته‌های اخیر شده است. تولیدکنندگان شیل آمریکا تنها در صورتی تولید خود را افزایش می‌دهند که مطمئن باشند قیمت به سطح ۲۰ یا ۳۰ دلاری باز نخواهد گشت. واکنش سریع‌تر و شدیدتر تولیدکنندگان شیل به قیمت‌های بالاتر، موجب محدود شدن افزایش قیمت‌ نفت خواهد شد.»