غار نمکدان قشم، طولانی‌‌ترین غار نمکی جهان

غار نمکدان قشم، طولانی‌‌ترین غار نمکی جهان ناصربهزادفر- غار نمکدان قشم به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا قرار گرفته است. غارهای نمکی عموماً در گنبدهای نمکی به وجود می‌آیند.  در گنبد نمکی قشم پدیده‌های انحلالی سطحی و عمقی بسیاری وجود دارد که طویل‌‌ترین غار این مجموعه به نام (غار‌نمکدان) در قسمت جنوب‌ خاوری این […]

غار نمکدان قشم، طولانی‌‌ترین غار نمکی جهان

ناصربهزادفر- غار نمکدان قشم به ارتفاع ۲۳۷ متر از سطح دریا قرار گرفته است. غارهای نمکی عموماً در گنبدهای نمکی به وجود می‌آیند.

 در گنبد نمکی قشم پدیده‌های انحلالی سطحی و عمقی بسیاری وجود دارد که طویل‌‌ترین غار این مجموعه به نام (غار‌نمکدان) در قسمت جنوب‌ خاوری این گنبد با درازای (۶۴۰۰ متر) به عنوان طولانی‌‌ترین غار نمکی جهان شناخته می‌شود. درون غار به ویژه در اعماق آن، تاریک است و برای مشاهده استالاگتیت‌های بلورین نمک نیاز به چراغ‌قوه پرنور است. سقف را قندیل‌های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشش داده‌اند که منظره‌ای بدیع را به وجود آورده است‌. جریان آب‌ نمک در کف غار نیز از منظره‌های دل‌پذیر غارهای نمکی جزیره قشم است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار سبب فروچکیدن آب نمک اشباع شده بر بدنه قندیل‌‌ها می‌شود که شکل آن را پیوسته تغییر داده یا قندیل‌های جدیدی می‌سازد.

 غار نمکدان داراى یک دریاچه نمک به عمق یک متر در فاصله ۱۶۰ مترى دهانه ورودى است. این غار داراى چندین تالار بزرگ و کوچک است که اولین تالار آن در فاصله ۶۷۰ مترى ورودى آن قرار دارد. از دل کوه نمکدان یک جریان آب زیر زمینی دائمی می‌جوشد که راه را به خارج می‌گشاید و پس از حل کردن نمک در مسیر حرکت خود به صورت چشمه نمک در دامنه کوه ظاهر می‌شود که در گودال مقابل خود حوضچه‌ای طبیعی به رنگ سفید به وجود می‌آورد. منظره این حوضچه از دور همچون برف زمستانی دیدنی است. این چشمه در تمام طول سال جریان دارد. نمک‌های کوه نمکدان از بهترین نوع نمک سر سفره شناخته شده است و در ترکیب آن عناصر دیگری همچون منیزیم وجود دارد که به همین دلیل می‌تواند به عنوان نمک‌طبی به ویژه برای مصرف ورزشکاران حرفه‌ای به صورت کپسول مصرف شود.

 

 باقی ماندن و تنفس در داخل غار نمکدان قشم می‌تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی کمک کند.