مشکل امنیتی در شب‌های قدر نداریم

وزیر کشور مشکل امنیتی در شب‌های قدر نداریم وزیر کشور با اشاره به برگزاری مراسم ویژه ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر گفت: این مراسم در امنیت کامل برگزار شده و در لیالی‌قدر هیچ مشکل امنیتی نخواهیم داشت. به گزارش مهر، عبدالرضا‌رحمانی‌فضلی در حاشیه شورای اجتماعی کشور در نشست خبری با اشاره به برگزاری مراسم‌های […]

وزیر کشور

مشکل امنیتی در شب‌های قدر نداریم

وزیر کشور با اشاره به برگزاری مراسم ویژه ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر گفت: این مراسم در امنیت کامل برگزار شده و در لیالی‌قدر هیچ مشکل امنیتی نخواهیم داشت.

به گزارش مهر، عبدالرضا‌رحمانی‌فضلی در حاشیه شورای اجتماعی کشور در نشست خبری با اشاره به برگزاری مراسم‌های ویژه ماه مبارک رمضان و شب‌های قدر افزود: در این مراسم‌‌‌ها هیچ پدیده امنیتی نداشتیم و مراسم بزرگ ۱۴ خرداد نیز در امنیت کامل برگزار شد.

وی ادامه داد: برای لیالی قدر پیش‌بینی‌های لازم انجام شده و نیروهای نظامی و امنیتی بر اوضاع تسلط کامل دارند و تدابیر لازم اندیشیده شده است.

وی تأکید کرد: امنیت ما متکی بر حضور جدی و فعال مردم است و از مردم خواهش داریم هر نوع اقدام مشکوک و یا رفتار مشکوکی را که دیدند با پلیس ۱۱۰ یا مراکز امنیتی در میان بگذارند.

رحمانی‌فضلی خاطرنشان کرد: تا امروز هیچ مشکل امنیتی نداشته‌ایم و انشاا… نیز در آینده نخواهیم داشت.

وزیر کشور همچنین در خصوص پرونده پدیده شاندیز و حواشی آن گفت: مسأله پدیده به‌طور مستقیم به وزارت کشور مربوط نیست اما با توجه به مسایل حاشیه‌ای آن و نارضایتی‌های مردمی که ایجاد شد دولت مسؤولیت ساماندهی به این قضیه را به وزارت کشور داد. جلسات متعددی تشکیل شد و کمیته‌های ویژه تشکیل جلسه دادند.

وی اضافه کرد: این پروژه از ابتدا تخلفات بسیاری داشته که این تخلفات در حوزه جواز، تملک، طرح جامع و تفصیلی، حقوقی و حتی ساختار وجود داشته است. از جمله این‌که شرکت سهامی خاص نمی‌تواند سهام بفروشد در حالی که پدیده سهام بسیاری را به مردم فروخته است.

وی با اشاره به کوتاهی و عدم پیگیری این تخلفات در دولت قبل افزود: در دولت گذشته هیچ دقتی در خصوص تخلفات انجام شده صورت نگرفته بود و حتی شکایت مسکن و شهرسازی از شرکت پدیده پیگیری نشد.

وزیر کشور ادامه داد: در وزارت کشور مصوبه‌ای داشتیم و بنا شد با همکاری قوه قضاییه، جهاد کشاورزی و مسکن و شهرسازی تمام تخلفات منوط بر این‌که رفع تخلف انجام شود مختومه اعلام شود در حال حاضر هیأت مدیره جدید تشکیل شده و مدیرعامل پدیده انتخاب شده است که باید سریع کار‌‌‌ها را انجام دهند، زیرا به نظر ما رسیدگی به تخلفات تمام شده است و حتی اجازه تبلیغ که پیش از این ممنوع شده بود مجاز اعلام شد است.

رحمانی‌فضلی تأکید کرد: آن‌چه برای سهامداران نگران کننده است رسیدن به سهام و سرمایه‌گذاری انجام شده است و باید اعلام کنیم مجموعه دارایی‌های پدیده به اندازه‌ای هست که سهامداران نگران دریافت مطالبات خود نباشند، اما نگرانی‌‌‌ها در حوزه قیمت نهایی و نحوه واگذاری وجود دارد.

وزیر کشور در ادامه با اشاره به برگزاری جلسات شورای اجتماعی کشور با حضور همه دستگاه‌ها، گفت: از آخرین نشست با رهبر معظم انقلاب ایشان دستور دادند هر ۶ ماه گزارش‌های دستگاه‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی به صورت فوق‌العاده ارایه شود به همین منظور تقسیم کار ملی انجام شده و در جلسه اخیر وزارت بهداشت، وزارت مسکن و شهرسازی و سازمان بهزیستی گزارش دو ماهه از عملکرد خود را ارایه دادند.

وی افزود: شورای اجتماعی کشور مصمم است تمام مصوبات جلسات را پیگیری کند، در جلسه اخیر، موضوع امنیت سواحل کشور مطرح شد. زیرا پس از ماه مبارک رمضان سیل مسافران به سواحل را داریم. بنابراین برنامه‌ریزی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، رفاهی، تفریحی و اوقات فراغت حول سواحل کشور انجام شد.

رحمانی‌فضلی با اشاره به کمبود بودجه برای استفاده از نجات غریق در سواحل کشور گفت: در سال ۹۴ به دلیل کمبود بودجه مشکلاتی ایجاد شد، اما مصوب شد که تمام مطالبات پرداخت شود و در سال ۹۵ اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی برای سواحل کشور پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: همه دستگاه‌ها برای پیگیری مصوبات شورای اجتماعی کشور اعتباراتی دارند که ردیف اعتباری ۴۰۰ میلیارد تومانی در بودجه برای پیگیری آسیب‌های اجتماعی پیش‌بینی شده است.

در جلسه شورای اجتماعی کشور، مسؤول ستاد ساماندهی سواحل کشور با اشاره به این‌که از ابتدای خرداد ۹۵ تاکنون ۹ نفر در سواحل مازندران و ۴ نفر در سواحل گیلان جان خود را از دست داده‌اند، گفت: در این مدت ۵۸۴ نفر از غرق شدن نجات یافتند.

وی افزود: در حال حاضر ۲۷ میلیارد تومان به نجات غریق‌‌‌ها بدهکاریم.

 

وزیر کشور در این خصوص گفت: در سال ۹۳ کاهش ۵۰ درصدی غریق را در سواحل کشور داشتیم اما از آنجا که نجات غریق‌‌‌ها کارمند هیچ دستگاهی نیستند و با قرارداد چند ماهه سر کار حاضر می‌شوند باید منابع انسانی دستگاه‌ها تشکیل شود. بنا داشتیم در سال ۹۴ سواحل کشور را به دستگاه‌های متقاضی واگذار کنیم که در این زمینه بسیج فعالیت خوبی داشت. اگرچه ما نگرانی داشتیم که در سواحل کشور سختگیری انجام شود و تنها نماز جماعت برپا کنند اما در بررسی‌های انجام شده مشخص شد فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی خوبی در سال ۹۴ انجام شده است.