شروع به‌کار پروژه راه کارخانه سیمان سیاهکل پس از دو سال توقف

شروع به‌کار پروژه راه کارخانه سیمان سیاهکل پس از دو سال توقف فرماندار سیاهکل گفت: پروژه احداث راه اختصاصی کارخانه سیمان دیلمان بعد از توقف دوساله شروع به‌کار کرد. رضا اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان این‌که پروژه احداث راه اختصاصی کارخانه سیمان دیلمان بعد از توقف دوساله شروع به‌کار کرد اظهارداشت: این پروژه […]

شروع به‌کار پروژه راه کارخانه سیمان سیاهکل پس از دو سال توقف

فرماندار سیاهکل گفت: پروژه احداث راه اختصاصی کارخانه سیمان دیلمان بعد از توقف دوساله شروع به‌کار کرد.

رضا اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان این‌که پروژه احداث راه اختصاصی کارخانه سیمان دیلمان بعد از توقف دوساله شروع به‌کار کرد اظهارداشت: این پروژه از گولک به اسپیلی به طول ۱۶ کیلومتر متعلق به‌کارخانه سیمان گیلان سبز دیلمان است که با هزینه ۹۰ میلیارد ریالی در حال احداث است.

وی دلیل توقف دوساله این پروژه را بدهی شرکت «ایمیدرو»(سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) به مبلغ ۴ میلیارد و ۹۶۰ میلیون ریال به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان اعلام کرد و گفت: به دلیل اهمیت و حساسیت این پروژه، با پیگیری اینجانب این مبلغ از محل سرجمع اعتبارات استانی بودجه سال ۹۵-۹۶ و حمایت مسؤولین مدیریت برنامه‌ریزی استان، بدهی شرکت ایمیدرو تقبل و پرداخت شد و در نهایت پروژه به صورت مجدد عملیاتی شد.

فرماندار سیاهکل تصریح‌کرد: کارشناسان تمام سعی خود را کرده‌اند تا به پوشش جنگلی دیلمان آسیبی وارد نشود و به همین دلیل این پروژه با عبور از مناطق تپه ماهور‌ها و فاقد پوشش جنگلی در حال احداث است.

اسلامی با بیان این‌که جنس ساختمان راه از جابه‌جایی خاک و مصالح سنگی همان منطقه از نوع آسفالت بتنی در حال احداث است، افزود: آسفالت بتنی برخلاف آسفالت قیری با دوام بیش‌تر، فاقد مشتقات نفتی بوده و خسارت زیست‌محیطی ندارد.

وی با بیان این‌که این جاده موجب حذف عبور ماشین‌آلات سنگین از مناطق مسکونی دیلمان می‌شود، گفت: یکی از شاخصه‌های توسعه‌یافتگی جاده است که متأسفانه در گذشته به دلیل نبود جاده اختصاصی برای کارخانه سیمان دیلمان، خسارت زیادی به جاده‌های اصلی و فرعی این منطقه وارد شده است.

نماینده عالی دولت در سیاهکل خاطرنشان‌کرد: مزیت برجسته اجرای این پروژه کاهش زمان سفر به مدت ۱۵ دقیقه و کاهش قابل ملاحظه مصرف سوخت، لنت ترمز و صفحه کلاچ خودرو‌ها است که در نتیجه آن از نظر آلایندگی نیز به محیط‌زیست کمک خواهد می‌شود.

 

اسلامی با بیان این‌که این پروژه در ۵ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: زیرساخت جاده‌ای و ره‌آورد تملک دارایی برای منطقه، یکی دیگر از فواید احداث این پروژه برای شهرستان سیاهکل است.