اصرار نمایندگان مجلس بر گرفتن حقابه بیشتر

معاون وزیر نیرو خبر داد اصرار نمایندگان مجلس بر گرفتن حقابه بیشتر دائمی با بیان این‌که وزارت نیرو از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا برای انتقال آب خزر به سمنان تحت فشار نیست، گفت: دیگر مدیریت آب؛ فنی نیست و باید منازعات اجتماعی، مشکل بین مصرف‌کنندگان صنایع، کشاورزی، شرب و محیط زیست مدیریت شود. به گزارش ایلنا، […]

معاون وزیر نیرو خبر داد

اصرار نمایندگان مجلس بر گرفتن حقابه بیشتر

دائمی با بیان این‌که وزارت نیرو از سوی قرارگاه خاتم‌الانبیا برای انتقال آب خزر به سمنان تحت فشار نیست، گفت: دیگر مدیریت آب؛ فنی نیست و باید منازعات اجتماعی، مشکل بین مصرف‌کنندگان صنایع، کشاورزی، شرب و محیط زیست مدیریت شود.

به گزارش ایلنا، علیرضا‌دائمی، معاون وزیر نیرو در برنامه‌ریزی و امور اقتصادی، درباره این شنیده‌ها که طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان خارج از اراده وزارت نیرو و تحت فشار قرارگاه خاتم‌الانبیاء بوده است نظر شما چیست، گفت: ممکن است سدسازی‌‌ها تحت فشار مقامات محلی استان‌ها و نمایندگان مجلس اجرا شود اما این‌که گفته شود خاتم‌الانبیا هم جهت اجرای پروژه‌ای اصرار داشته باشد نمی‌تواند صحت داشته باشد.

وی افزود: شرایط لازم برای اجرای این پروژه داشتن مجوز زیست‌محیطی و حل مباحث مدل اقتصادی است و مادامی که این کار‌‌ها انجام نشود اجرای این پروژه صحیح نیست.

دائمی تصریح کرد: این‌که به دلیل تمایل و کمبودهایی که در استان‌های مختلف به حق وجود دارد، طرحی را شروع کنیم قطعا مورد تأیید وزارت نیرو نیست و ترجیح ما این است که کاملاً قانونمند مطابق مقررات اول ماده ۲۱۵ عمل کنیم و همچنین مدل‌های مالی تعریف و تأمین اعتبار صورت گیرد و چهارم این‌که مجوز زیست‌محیطی و فنی صادر شود تا کار انجام شود.

وی اظهار داشت: ما همواره توصیه می‌کنیم حتی طرح‌هایی که بدون اعتبارات دولتی انجام می‌شود مراحل حقوقی و قانونی آن‌‌ها طی شود.

معاون وزیر نیرو خاطرنشان کرد: طرح انتقال آب خزر به سمنان ۷ سال پیش شتاب‌زده شروع شده بود، اما اکنون با شرایط منطقی به روی ریل و شرایط معقول جلو می‌رود تا مجوز لازم زیست‌محیطی گرفته شود.

وی یادآور شد: مناطقی مثل سمنان و فلات مرکزی به شدت نیازمند آب هستند چون منابع و معادن کشور بیش‌تر در این مناطق واقع شده‌اند لذا اگر مجموعه‌های سکونتگاهی و صنایع در این مناطق رشد نکنند اشتغال‌زایی با مشکل مواجه می‌شود.

دائمی در ادامه تأکید کرد: خاتم‌الانبیا پیمانکار است و در موقعیتی نیست که به کسی فشار وارد کند، هر جا ما طرحی بدهیم کار انجام می‌دهد تا جایی که تعدادی از طرح‌های مرزی را انجام می‌دهد و از این جهت ما مشکلی نداریم مشکل ما مقامات محلی، استانداران و یا نمایندگان مجلس هستند به‌طوری که وقتی مجلس جدید شکل گرفت برخی نمایندگان به جز چند کلان‌شهر مثل تهران طی جلساتی با وزارت نیرو خواستار حل مشکل آب شهرشان بوده‌اند.

 

وی با بیان این‌که مدیریت آب یعنی مدیریت حل منازعات اجتماعی، بیان داشت: در حال حاضر دیگر مدیریت آب؛ فنی نیست بلکه باید منازعات اجتماعی، مشکل بین مصرف‌کنندگان صنایع، کشاورزی، شرب و محیط‌زیست حل شود.