افزایش ثبت دامنه‌های اینترنتی با نام برندهای مطرح دنیا در ایران

افزایش ثبت دامنه‌های اینترنتی با نام برندهای مطرح دنیا در ایران دامنه‌های اینترنتی بسیاری به نام برندهای مطرح دنیا در ایران به ثبت رسیده‌اند؛ دامنه‌هایی مثل ایرباس، شل و ریبن که هیچ ارتباطی با این شرکت‌های بین‌المللی ندارند. به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی ورلد تریدمارک ریویو، براساس تحقیق جدیدی که توسط ورلد […]

افزایش ثبت دامنه‌های اینترنتی با نام برندهای مطرح دنیا در ایران

دامنه‌های اینترنتی بسیاری به نام برندهای مطرح دنیا در ایران به ثبت رسیده‌اند؛ دامنه‌هایی مثل ایرباس، شل و ریبن که هیچ ارتباطی با این شرکت‌های بین‌المللی ندارند.

به گزارش تسنیم به نقل از پایگاه اینترنتی ورلد تریدمارک ریویو، براساس تحقیق جدیدی که توسط ورلد تریدمارک ریویو انجام شده، اسامی دامنه‌های اینترنتی مشابه نام بسیاری از برندهای تجاری دنیا در ایران با پسوند دات‌آی‌آر توسط اشخاصی که ارتباطی با این شرکت‌های بین‌المللی ندارند به ثبت رسیده است.

ایران دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه و شمال آفریقا پس از عربستان است و با جمعیتی بیش از ۷۷ میلیون نفری بازاری جذاب برای برندهای بزرگ و پرسود محسوب می‌شود. با لغو تحریم‌های غرب، همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد، بسیاری از برندهای معروف غربی این کشور را به مثابه یک فرصت مناسب برای سرمایه‌گذاری دیده‌اند. اما نتایج تحقیق مؤسسه ورلد تریدمارک ریویو نشان می‌دهد که ۸۰ درصد از برندهای مطرح مطالعه شده، با ثبت یک دامنه اینترنتی دات‌آی‌آر مشابه نامشان در ایران مواجه شده‌اند.

ثبت این دامنه‌ها توسط افرادی انجام شده که ظاهراً هیچ ارتباطی با این شرکت‌ها ندارند. تنها ۱۸ درصد از دامنه‌های مذکور توسط نمایندگان قانونی این شرکت‌ها به ثبت رسیده‌اند. این پدیده می‌تواند چالشی برای برنامه‌ریزی شرکت‌ها جهت ورود به بازار ایران باشد و تأیید می‌کند که بسیاری از این شرکت‌ها برای حفاظت از دامنه مرتبط با نام خود با یک دعوای حقوقی مواجه خواهند بود.

برای مثال، دامنه ایرباس دات‌آی‌آر متعلق به سایتی است که ادعا می‌کند ایرباس یک داستان علمی تخیلی است و این سایت هیچ ارتباطی با شرکت هواپیماسازی ایرباس ندارد. برخی دیگر از سایت‌های اینچنینی، از جمله سایت ریبن‌دات‌آی‌آر ظاهراً برای فروش عینک‌های قلابی با نام تجاری ریبن به‌کار گرفته شده است.

 

دامنه دیگر، شل دات‌آی‌آر است که گردانندگان آن در سایت خود نوشته‌اند، شرکت رویال داچ شل قبلاً تلاش کرده این دامنه را از آن‌ها بگیرد، اما موفق به این کار نشده است.