لیست مدیران با دریافتی نجومی روی میز دولتمردان

برکناری‌ها از کجا آغاز می‌شود؟ لیست مدیران با دریافتی نجومی روی میز دولتمردان با افشای فیش‌های حقوقی نجومی برخی مدیران ارشد دولتی، تهیه لیستی از مدیران با پاداش‌‌ها و وام‌های چند صد میلیون تومانی در دستور کار دولت قرار گرفته است. به گزارش مهر، این روز‌ها به هرکجا می‌روی و به هر محفل دولتی و […]

برکناری‌ها از کجا آغاز می‌شود؟

لیست مدیران با دریافتی نجومی روی میز دولتمردان

با افشای فیش‌های حقوقی نجومی برخی مدیران ارشد دولتی، تهیه لیستی از مدیران با پاداش‌‌ها و وام‌های چند صد میلیون تومانی در دستور کار دولت قرار گرفته است.

به گزارش مهر، این روز‌ها به هرکجا می‌روی و به هر محفل دولتی و خصوصی و یا عمومی پا می‌گذاری، حرف از فیش‌های حقوقی نجومی برخی مسؤولان دولتی است و این‌که در نهایت دولتمردان چه برخوردی با این موضوع خواهند داشت. در عین حال این موضوع حواشی متعددی را هم به دنبال داشته و هر روز زوایای جدیدی از پرونده فیش‌های حقوقی نجومی، پاداش‌های کلان و وام‌های چند صد میلیون تومانی برخی مدیران ارشد گشوده می‌شود.

این موضوع تا جایی اهمیت یافته است که حضرت آیت‌ا…خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، هفته گذشته در دیدار رییس‌جمهور و اعضای هیأت دولت بر لزوم پیگیری و برخورد قاطع دولت با حقوق‌های نجومی تأکید کردند.

رهبر انقلاب اسلامی به موضوع اخیر حقوق‌های کلان اشاره و تأکید کردند: موضوع حقوق‌های نجومی، در واقع هجوم به ارزش‌ها است اما همه بدانند که این موضوع از استثنا‌ها است و اکثر مدیران دستگاه‌ها، انسان‌های پاک‌دست هستند، اما همین تعداد کم نیز خیلی بد است و باید حتماً با آن برخورد شود.

ایشان با اشاره به دستور رییس‌جمهور به معاون اول برای پیگیری موضوع خاطرنشان کردند: این موضوع نباید شامل مرور زمان شود بلکه باید حتماً به صورت جدی پیگیری، و نتیجه آن به اطلاع مردم رسانده شود.

رهبر انقلاب اسلامی گفتند: براساس اطلاعاتی که به من رسیده است، میزان دریافتی مدیران در بیش‌تر دستگاه‌ها، در حد معقول است و دریافتی‌های کلان، مربوط به تعداد اندکی از مدیران است که باید با همین موارد اندک هم برخورد قاطعانه انجام شود.

پیگیری دریافتی‌های نجومی تا تعیین تکلیف نهایی

براین اساس، پیگیری این موضوع به هیچ‌وجه نباید از دستور کار جدی دولت خارج شود و بر همین اساس، با توجه به دستور مقام معظم رهبری و خواسته مردم، موضوع دریافتی‌های کلان برخی از مسؤولان دولتی تا تعیین تکلیف نهایی باید مورد پیگیری قرار گیرد.

در عین حال حسن روحانی، رییس‌جمهور نیز در ضیافت افطار با وزرا، استانداران و روسای سازمان‌ها با تأکید بر این‌که حتماً در برابر حقوق‌های نامتعارف خواهیم ایستاد، گفت: لیست بزرگ حقوق‌های پرداختی به مدیران ارشد را که آقای جهانگیری تهیه کرده است بررسی کردم؛ اکثر مدیران ما در مسیر درست حرکت کرده‌اند؛ اما موارد غیرقابل قبولی هم وجود دارد که حتماً با آن‌ها برخورد می‌کنیم.

رییس‌جمهوری با اشاره به مراسم افطاری هیأت دولت با مقام معظم رهبری، اظهار داشت: ایشان فرمودند بایستید و ما نیز حتماً در برابر حقوق‌های نامتعارف خواهیم ایستاد و دکتر جهانگیری نیز موظف شدند تا لحظه آخر این قضیه را پیگیری کرده و به مردم گزارش دهد.

لیست مدیران متخلف روی میز دولتمردان

همچنین اسحاق‌جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور با اشاره به موضوع پرداخت‌های بالای حقوق به برخی از مدیران گفت: دولت به هیچ وجه نسبت به این موضوع کوتاه نخواهد آمد و در این راستا از دیوان محاسبات، سازمان بازرسی و دستگاه‌های اجرایی میزان دریافتی مدیران ارشد را برای بررسی خواسته‌ایم.

جهانگیری با تأکید بر این‌که دولت با تمام پرداخت‌های خارج از عرف برخورد جدی خواهد کرد، افزود: پول‌های اضافی باید به خزانه بازگردد و افرادی که این کار را کردند برکنار خواهند شد.

بر این اساس، تهیه فهرستی از مدیرانی که قرار است به دلیل چنین تخلفی برکنار شوند، باید در اولویت کاری دولت قرار گیرد. پیش از این تعدادی از مسؤولان بیمه مرکزی به دلیل انتشار فیش‌های حقوقی نجومی برکنار شدند. برکناری مدیرعامل بیمه ایران طی چند روز گذشته نیز بی‌ارتباط با دریافت وام‌های چند صد میلیون تومانی نبوده است.

البته فیش‌های حقوقی نجومی رییس صندوق توسعه ملی و هیأت عامل این صندوق، بانک رفاه، بانک تجارت و… در رسانه‌ها منتشر شده است که به احتمال زیاد، این‌ها در فهرست اولیه برکناری به دلیل دریافتی‌های نجومی و خارج از عرف و قانون خواهند بود. البته این احتمال وجود دارد که برکناری مدیران به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و حتی بخش نفتی کشور هم کشیده شود.

 

به هر حال، باید منتظر ماند و دید در عمل دولتمردان چه برخوردهایی با مدیران دولتی با دریافتی‌های نجومی و خارج از عرف و قانون می‌کنند تا در آینده شاهد نباشیم این موضوع به یک رویه تبدیل شده باشد.