جاذبه های محیط زیستی وگردشگری در چهار محال بختیاری

  استان چهارمحال و بختیاری با وجود پتانسیل‌های بی‌شمار فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری در حوزه صنعت، کشاورزی، گردشگری و… دارد که این فرصت‌ها می‌تواند مورد توجه کارآفرینان قرار بگیرد. به گزارش مهر استان چهارمحال و بختیاری یک درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است و در جنوب غربی زاگرس واقع ‌شده است. […]

 

استان چهارمحال و بختیاری با وجود پتانسیل‌های بی‌شمار فرصت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری در حوزه صنعت، کشاورزی، گردشگری و… دارد که این فرصت‌ها می‌تواند مورد توجه کارآفرینان قرار بگیرد.

به گزارش مهر استان چهارمحال و بختیاری یک درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است و در جنوب غربی زاگرس واقع ‌شده است.

استان چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های بکر و پر پتانسیل برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف ازجمله گردشگری، کشاورزی، صنعت، معدن، ورزشی و… به شمار می‌رود.

در حوزه کشاورزی استان چهارمحال و بختیاری با داشتن منابع آب فراوان و آب‌ و هوای معتدل زمینه توسعه مزارع پرورش ماهی، تولیدات گلخانه‌ای، باغبانی، دامداری و… را دارد. به‌عنوان‌مثال چهارمحال و بختیاری در سال‌های گذشته توانسته رتبه اول کشور در تولید ماهی قزل‌آلا را کسب کند که زمینه توسعه و سرمایه‌گذاری در این حوزه همچنان در سطح استان وجود دارد.

چهارمحال و بختیاری هم‌اکنون در دو حوزه کشاورزی در تولید ماهی قزل‌آلا و بادام توانسته رتبه بیش‌ترین تولید کشور را کسب کند و زمینه برای سرمایه‌گذاری در این حوزه و همچنین حوزه فرآوری و صنایع تبدیلی این محصولات وجود دارد.

حوزه ورزشی ظرفیتی برای سرمایه‌گذاری

حوزه ورزشی یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی است که می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاری قرار بگیرد.

این استان دارای ارتفاعات انباشته از برف است که می‌تواند قطب‌های ورزشی برفی در کشور بشود و زمینه راه‌اندازی پیست‌های مختلف اسکی در این استان فراهم شود.

شهرستان کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری، از مهم‌ترین شهرستان‌های برف‌گیر کشور است که هرساله شاهد بارش‌های قابل‌توجه برف است. این شهرستان به خاطر داشتن بارش‌های مناسب در زمستان همیشه پوشیده از برف است و ارتفاع برف در کوهستان‌ها و دره‌های آن به بیش از ۳ متر در این فصل می‌رسد. از سوی دیگر ورزش اسکی یکی از جذاب‌‌ترین ورزش‌های دنیا محسوب می‌شود.

توسعه این رشته ورزشی در استان و توجه به آن می‌تواند سالانه هزاران ورزشکار و مسافر را راهی این استان بکنند که از پیست‌های اسکی این استان استفاده کنند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که می‌توان به آن توجه کرد ماندگاری برف در این استان در طول سال است که امکان انجام ورزش اسکی را در تابستان نیز فراهم می‌کند.

همچنین وجود رودخانه‌های بی‌شمار در این استان زمینه را برای توسعه ورزشی‌های قایقرانی ازجمله رفتینگ فراهم کرده است که بهره‌گیری از این ظرفیت می‌تواند درآمد قابل‌ توجهی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کند و اشتغال قابل ‌توجهی در استان ایجاد کند.

همچنین وجود دره‌های مرتفع و وجود پل بر روی این دره‌های مرتفع ازجمله پل کارون زمینه را برای انجام ورزشی چون بانی جامپینگ فراهم کرده است که این امر نیز می‌تواند مورد سرمایه‌گذاری قرار بگیرد.

از طرفی ارتفاع بالای چهارمحال و بختیاری از سطح دریا زمینه را برای تبدیل این استان به قطب تمرینات تیم‌های ملی که تلاش دارند در ارتفاعات تمرین کنند را فراهم کرده است که سرمایه‌گذاران می‌توانند با فراهم آوردن امکانات و توسعه سالن‌های ورزشی زمینه برگزاری اردوهای تیم ملی را در این استان فراهم کنند و درآمد خوبی را از فدراسیون‌های ورزشی کسب کنند.

 استفاده از ظرفیت صنعتی استان‌های مجاور

حوزه صنعت یکی دیگر از ظرفیت‌های استان چهارمحال و بختیاری برای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود که هم‌اکنون زیرساخت‌هایی برای سرمایه‌گذاری در این حوزه وجود دارد. وجود استان‌های بزرگ مانند اصفهان و خوزستان در کنار استان چهارمحال و بختیاری بازار بسیار ارزشمندی برای واحدهای صنعتی در استان چهارمحال و بختیاری به شمار می‌رود.

هم‌اکنون شهرک‌های صنعتی استان با داشتن زیرساخت‌های آب و برق و گاز و… محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری صنعتگران داخلی و خارجی به شمار می‌رود که قیمت‌های مناسب زمین‌های این شهرک‌های صنعتی ظرفیت مطلوب برای سرمایه‌گذاری در گام اول به شمار می‌رود.

توسعه واحدهای تولید آب‌معدنی با بهره‌گیری از چشمه‌های آب‌معدنی یکی از ظرفیت‌های مهم این استان در این حوزه به شمار می‌رود که می‌تواند مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گیرد.

امکان سرمایه‌گذاری در این استان در همه زمینه‌ها از کشت گیاهان دارویی گرفته تا فرآوری آن و تولید دارو و صنعت کشاورزی و دامداری و… وجود دارد. کارشناس ارشد کارآفرینی در استان چهارمحال و بختیاری در خصوص ظرفیت‌های چهارمحال و بختیاری برای سرمایه‌گذاری اظهار داشت: استان چهارمحال و بختیاری ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیاری برای سرمایه‌گذاری دارد.

سید جلال‌الدین موسوی عنوان‌کرد: امکان سرمایه‌گذاری در این استان در همه زمینه‌ها از کشت گیاهان دارویی گرفته تا فرآوری آن و تولید دارو و صنعت کشاورزی و دامداری و… وجود دارد.

این دانش‌آموخته دانشگاه تهران عنوان کرد: هم‌اکنون بسیاری از گیاهان دارویی این استان به کشورهای خارجی صادر می‌شود که می‌توان با ایجاد واحدهای فرآوری تولید داروهای گیاهی جدا از کسب درآمد قابل‌ توجه، در استان اشتغال ایجاد کرد.

وی یادآور شد: این استان بهترین نقطه برای تحقق ایده‌های کارآفرینانه و تبدیل ایده‌ها به ثروت است چراکه در همه حوزه‌های کشاورزی، صنعتی، ورزشی، گردشگری و…این استان جای کار بسیار دارد.

وی عنوان کرد: سرمایه‌گذاری در این استان اگر با علم و تحقیق و بهره‌گیری از ظرفیت‌ها باشد جواب می‌دهد و آینده بسیار خوبی را خواهد داشت.

کاهش ۴درصدی نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری بیانگر این است که هم‌اکنون وضعیت سرمایه‌گذاری در سطح استان و ایجاد اشتغال روند مطلوبی را طی می‌کند. سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری نیز در این خصوص اظهارداشت: چهارمحال و بختیاری یکی از استان‌های توانمند در سطح کشور به شمار می‌رود که بهره‌گیری از ظرفیت‌های این استان می‌تواند زمینه اشتغال و توسعه استان را فراهم کند.

ملک محمد قربان‌پور بیان‌کرد: عصاره مسایل اقتصادی در یک استان و یا یک کشور بر اساس عدد تولید ناخالص داخلی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که تولید ناخالص داخلی استان چهارمحال و بختیاری در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲، ۱۷٫۹۷ درصد افزایش‌یافته است.

وی ادامه داد: افزایش تولید ناخالص داخلی استان چهارمحال و بختیاری بیانگر این است که هم‌اکنون در استان چهارمحال و بختیاری سرمایه‌گذاری افزایش‌یافته است و هم بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در سطح استان وارد شده است.

وی عنوان کرد: کاهش ۴درصدی نرخ بیکاری در استان چهارمحال و بختیاری بیانگر این است که هم‌اکنون وضعیت سرمایه‌گذاری در سطح استان و ایجاد اشتغال روند مطلوبی را طی می‌کند.

سرپرست دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری ظرفیت‌های بسیاری ارزشمندی برای سرمایه‌گذاری دارد که باید این ظرفیت‌های در سطح کشور و سطح جهان معرفی شوند.

وی ادامه داد: چهارمحال و بختیاری به واسطه شرایط توپوگرافی و خاص زمینه توسعه حوزه گردشگری ورزشی را دارد و باید زمینه ورود سرمایه‌گذاران در این بخش فراهم شود.

مدیرکل ورزش و جوانان استان چهارمحال و بختیاری در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: هم‌اکنون در حوزه ورزشی زمینه برای سرمایه‌گذاری ورزش رفتینگ، بانی جامپینگ، پاراگلایدر و… در سطح استان وجود دارد و که این ورزش‌‌ها در سطح استان می‌تواند مورد توجه توسعه قرار گیرد.

هم‌اکنون در حوزه ورزشی زمینه برای سرمایه‌گذاری ورزش رفتینگ، بانی جامپینگ، پاراگلایدر و… در سطح استان وجود دارد، که این ورزش‌‌ها در سطح استان می‌تواند موردتوجه توسعه قرار گیرد. عبدالرحمان قاسمی تأکید کرد: بهره‌گیری از پیست‌های اسکی و وجود برف در استان چهارمحال و بختیاری می‌تواند زمینه توسعه این استان در حوزه‌های مختلف را فراهم کند.

وی افزود: فعال شدن پیست اسکی در کوهرنگ سالانه هزاران مسافر و ورزشکار را راهی این شهرستان می‌کند و این منطقه رونق پیدا می‌کند و این نمونه‌ای برای بهره‌گیری از این ظرفیت است.

مدیرکل ورزش و جوانان استان چهارمحال و بختیاری برگزاری مسابقات اسکی را یکی از عوامل توسعه گردشگری در استان عنوان و بیان کرد: برگزاری رقابت‌های اسکی در این استان، موجب معرفی بیش‌تر پیست‌های اسکی این استان در سطح کشور خواهد شد که قطعاً در جذب گردشگر و توسعه توریسم ورزشی و درآمدزایی تأثیرگذار خواهد بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری نیز اظهارداشت: چهارمحال و بختیاری به‌واسطه داشتن شرایط اقلیمی و توپوگرافی خاص دارای جاذبه‌های گردشگری و توریستی بسیاری است.

وی عنوان کرد: بهره‌گیری از این ظرفیت‌های گردشگری خدادادی لازمه‌‌اش توسعه زیرساخت‌ها در این حوزه است که این مهم نیازمند سرمایه‌گذاری در استان است.

وی ادامه داد: در این استان رودخانه، تالاب، قله‌های مرتفع، جنگل، دریاچه و … وجود دارد و باید از این جاذبه‌های گردشگری بهره کافی برده شود.

وی با بیان این‌که این استان به‌ واسطه داشتن جاذبه‌های گردشگری طبیعی و آب‌وهوای خنک می‌تواند قطب گردشگری کشور بشود، بیان کرد: باید تلاش کرد که سرمایه‌گذاران در استان جذب شوند و در حوزه‌های مختلف گردشگری سرمایه‌گذاری کنند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: احداث مجموعه‌های گردشگری و افزایش کیفیت در خدمات‌رسانی گردشگری نقش مهمی در افزایش ورود مسافر به استان چهارمحال و بختیاری دارد.