شفاف‌سازی با قانون «از کجا آورده‌اید»

شفاف‌سازی با قانون «از کجا آورده‌اید» یک اقتصاددان معتقد است: توزیع عادلانه ثروت و امکانات نیازمند شفاف‌سازی مالی است و این شفاف‌سازی باید از بالا‌ترین سطوح سیستم آغاز شود. شاپور رواسانی اقتصاددان در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به فیش‌های حقوقی نجومی و انتشار آن در رسانه‌ها گفت: این پرداخت‌های نجومی، ادعاهای مسؤولان مبنی بر […]

شفاف‌سازی با قانون «از کجا آورده‌اید»

یک اقتصاددان معتقد است: توزیع عادلانه ثروت و امکانات نیازمند شفاف‌سازی مالی است و این شفاف‌سازی باید از بالا‌ترین سطوح سیستم آغاز شود.

شاپور رواسانی اقتصاددان در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به فیش‌های حقوقی نجومی و انتشار آن در رسانه‌ها گفت: این پرداخت‌های نجومی، ادعاهای مسؤولان مبنی بر کمبود بودجه و ناتوانی در پرداخت دستمزدهای بالاتر به مزدبگیران کارگر و کارمند را باطل می‌کند.

وی افزود: این پرداخت‌های هنگفت از خزانه ملت به افراد معدود، مخالف شعارهایی است که مسؤولان سال‌هاست در جهت برقراری عدالت اجتماعی سرمی‌دهند.

رواسانی ادامه‌داد: افشا شدن این دریافتی‌ها، نشان می‌دهد که پتانسیل کافی برای بالا بردن کف دستمزد‌ها وجود دارد و هیچ توجیهی قابل قبول نیست.

 این صاحب کرسی دانشگاه اولدنبرگ آلمان با انتقاد از سیستم اقتصادی ایران گفت: این سیستم اقتصادی، غلط و سراپا غیرعادلانه است. در سیستمی که در نتیجه اعمال آن، کودک ۸ ساله کنار خیابان گدایی می‌کند، دیوار مدرسه بر سر معلم منطقه محروم خراب می‌شود و یا گروهی از کارگران صرفاً به دنبال پیگیری مطالبات خود تحت تعقیب قضایی قرار می‌گیرند، عده‌ای از بیت‌المال همین محرومین دریافت‌های نجومی دارند.

وی افزود: برای اصلاح این سیستم، نیازمند شفاف‌سازی هستیم و این شفاف‌سازی باید از بالا‌ترین سطوح آغاز شود، چرا که همواره آلودگی‌‌ها از بالا به پایین سرایت می‌کند و زدودن این آلودگی‌‌ها هم نیازمند پاکسازی سطوح بالاتر است.

این اقتصاددان به قانون «از کجا آورده‌اید» اشاره کرد و گفت: در زمان نخست‌وزیری مرحوم محمد مصدق قانونی به همین نام تصویب شد اما تاکنون اجرای آن همواره مسکوت مانده است. حال اگر می‌خواهیم به عدالت برسیم و به این نابرابری‌های فاحش خاتمه دهیم، بایستی قانونی با همین مضمون در دست اجرا قرار بگیرد.

وی در تشریح این مطلب گفت: اگر یک کمیسیون از افراد صالح تشکیل شود و افراد برای پاسخ‌گویی و اعلام دارایی‌ها و منابع مالی، در این کمیسیون حاضر شوند، به تدریج شفاف‌سازی در جامعه نهادینه می‌شود.

رواسانی با بیان این مطلب که مصوبه مهرماه ۹۴ مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر لزوم محرمانه بودن اموال مسؤولان در تناقض با هر نوع شفافیت مالی است، افزود: این مصوبه با شفافیت مالی و قانون «از کجا آورده‌اید» در تضاد آشکار است و تا زمانی که چنین قوانین و مصوباتی در دستور کار باشد، توزیع عادلانه ثروت و امکانات از آمال دست‌نیافتنی خواهد بود.

 

این اقتصاددان در پایان به تعهد روشنفکران و مسؤولیت اجتماعی آن‌‌ها اشاره کرد و گفت: انفعال و خمودگی، بیماری جامعه روشنفکری ماست. فعالان مدنی، روزنامه نگاران و روشنفکران به جای این که از مسایل داخلی و الزامات سعادت ملی فاصله بگیرند و به مسایل خارجی و دل مشغولیت‌های تئوریک‌، وقت صرف کنند، باید به مسأله فقر فزاینده در جامعه بپردازند. این روشنفکران، باید با صراحت تمام به موضوع پرداخت‌های نجومی ورود کنند و اجازه ندهند که در جامعه عده‌ای چند ده میلیون درآمد ماهانه داشته باشد و در کنار آن‌ها، کودکان کار و زنان سرپرست خانوار با این همه آسیب‌های اجتماعی و فقر دست ‌و پنجه نرم کنند و دستمزدبگیران از تأمین معیشت خانوارهای خود ناتوان باشند.