تعیین مالیات مضاعف برای خانه‌هایی که کم‌تر از ۳ سال به فروش می‌رسند

تعیین مالیات مضاعف برای خانه‌هایی که کم‌تر از ۳ سال به فروش می‌رسند مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه ‌و شهرسازی با تأکید بر حداقل بودن تقاضای سفته بازی در بازار معاملات مسکن در سال جاری گفت: می‌توان برای افرادی که ملک خود را زودتر از ۳ سال می‌فروشند، مالیات مضاعف تعیین کرد. به گزارش صما،علی […]

تعیین مالیات مضاعف برای خانه‌هایی که کم‌تر از ۳ سال به فروش می‌رسند

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه ‌و شهرسازی با تأکید بر حداقل بودن تقاضای سفته بازی در بازار معاملات مسکن در سال جاری گفت: می‌توان برای افرادی که ملک خود را زودتر از ۳ سال می‌فروشند، مالیات مضاعف تعیین کرد.

به گزارش صما،علی چگنی با اشاره به انواع تقاضا در بازار مسکن، گفت: اگر مروری بر تقاضای مسکن داشته باشیم، ۳ نوع تقاضا در بازار مسکن قابل تشخیص است. یکی از آن‌‌ها تقاضای استفاده و مصرف است که چند بعد دارد اول این‌که افرادی که خانه اولی هستند به سمت تأمین مسکن می‌روند. همچنین تبدیل به احسن کردن مسکن به لحاظ مساحتی و کیفیتی است، که دولت درصدد حمایت از این گروه است.

وی ادامه‌داد: دو تقاضای دیگر در بخش مسکن وجود دارد؛ عده‌ای برای سرمایه‌گذاری وارد بازار مسکن می‌شوند و اقدام به خرید خانه می‌کنند. مالک این خانه را وارد بازار اجاره می‌کند و یا با خرید این خانه برای فرزندان خود سرمایه‌گذاری می‌کند. این تقاضا هم سفته‌بازانه نیست چراکه قصد مالک از خرید این خانه، فروش آن در مدت زمان کوتاه نیست.

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه‌ و شهرسازی گفت: تقاضای سفته‌بازانه این است که فردی اقدام به خرید مسکن می‌کند و پس از مدت زمان کوتاهی آن را برای فروش می‌گذارد. یک سفته باز ممکن است در بازه زمانی یک ساله ۵ واحد مسکونی را معامله کند. در این نوع تقاضا‌ها خانه خریداری شده به سرعت وارد بازار می‌شود. دولت هم علاقه ندارد که چنین تقاضایی وارد بازار شود.

وی با بیان این‌که در تقاضای نوع دوم، هر چند مسکن خریداری شده به مصرف شخصی نمی‌رسد، اما با ورود به بازار اجاره به بخش دیگری بازار کمک می‌کند، افزود: این نوع سرمایه‌گذاری در بازار هم سرمایه‌گذاری منطقی است اما در تقاضای سفته‌بازانه خرید و فروش پی‌در پی باعث افزایش قیمت می‌شود.

چگنی ادامه‌داد: البته با ابزار مالیاتی می‌توان ورود این نوع تقاضا به بازار را کنترل کرد. برای مثال می‌توان برای افرادی که ملک خود را زودتر از ۳ سال می‌فروشند، مالیات مضاعف تعیین کرد.

مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه‌ و شهرسازی گفت: به هر حال در شریط امروز بازار، بار تقاضا بر روی تقاضای مصرفی است و تقاضای سفته‌بازانه بسیار محدود و کم است چراکه در حال حاضر سودی در معاملات وجود ندارد. در ۳۵ ماه گذشته قیمت مسکن براساس قیمت‌های جاری ثابت بوده است.

وی افزود: به عنوان مثال اگر ۳ سال گذشته خانه‌ای به قیمت ۲۰۰ میلیون تومان خریداری می‌شد امروز هم به همان قیمت ۲۰۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. حتی اگر رشد قیمت اندکی را برای آن متصور باشیم با احتساب هزینه‌های جاری و هزینه‌های مبادله اسناد؛ هیچ سودی عاید فروشنده نشده است. در حالی که سپرده‌گذاری این رقم در بانک عایدی و بازده به مراتب بیش‌تری داشت.

 

چگنی گفت: بنابراین در بازار مسکن در حال حاضر منفعتی برای سفته‌باز‌ها وجود ندارد و فعلاً تقاضای سفته‌بازی در حداقل مقدار قرار دارد.