مناقصه رستوران تالار وحدت کاملاً قانونی برگزار شد

مدیر امور پشتیبانی بنیاد رودکی تشریح کرد مناقصه رستوران تالار وحدت کاملاً قانونی برگزار شد تالار وحدت که تحت نظر بنیاد فرهنگی و هنری رودکی اداره می‌شود، یکی از مهم‌ترین فضا‌ها و مکان‌های هنری کشور است که از آثار موسیقایی و نمایشی مختلف میزبانی می‌کند. حال مدتی است بنرهایی در محیط تالار وحدت نصب شده […]

مدیر امور پشتیبانی بنیاد رودکی تشریح کرد

مناقصه رستوران تالار وحدت کاملاً قانونی برگزار شد

تالار وحدت که تحت نظر بنیاد فرهنگی و هنری رودکی اداره می‌شود، یکی از مهم‌ترین فضا‌ها و مکان‌های هنری کشور است که از آثار موسیقایی و نمایشی مختلف میزبانی می‌کند. حال مدتی است بنرهایی در محیط تالار وحدت نصب شده که روی آن چنین نوشته شده است: «به زودی کافه‌رستوران رودکی در محوطه تالار وحدت افتتاح می‌گردد.» این موضوع در گزارشی مورد نقد و بررسی قرار گرفت که از همان روز واکنش‌هایی را نیز در برداشت.

در همین زمینه مهدی‌اکبری، مدیر امور پشتیبانی بنیاد رودکی درباره کافه‌رستوران رودکی که قرار است در محوطه تالار وحدت راه‌اندازی شود، توضیحاتی را ارایه داد.

وی در گفت‌و‌گو با مهر عنوان کرد که ورود عموم به کافه رستوران رودکی آزاد است اما مشتریان این کافه رستوران بیش‌تر هنرمندان، گروه‌های هنری و مخاطبانی خواهند بود که برای دیدن آثار به تالار وحدت می‌آیند. اکبری همچنین یادآور شد که واگذاری این مکان به صورت مناقصه انجام گرفته است، اما توضیحی درباره شرایط این واگذاری ارایه نداد.

با ما در این گفت‌و‌گو همراه باشید:

* روند فعالیت این کافه رستوران چگونه است؟ قرار است مشتریان این رستوران چه کسانی باشند؟ حضور در این کافه رستوران برای همه مردم آزاد خواهد بود یا تنها هنرمندان و مخاطبانی که بلیت شرکت در برنامه‌های تالار وحدت را دارند، می‌توانند به آن‌جا بیایند؟

– نکته مورد نظر این است که این رستوران ۱۰ سال است که در مجموعه تالار وحدت وجود دارد و در این ۱۰ سال گذشته هم به طرق مختلف فعالیت داشته است.

*این رستوران قبلاً هم مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گرفته‌است؟

-بله. عموم هم از این رستوران استفاده می‌کردند.

* نحوه واگذاری این مکان به چه صورت بوده است؟ مزایده بوده یا مناقصه؟

– شما در گزارشی که در مهر منتشر شده، عنوان کردید که این مکان به مزایده گذاشته شده است. بهتر است ابتدا درباره تفاوت مناقصه و مزایده مطالعه کنید تا من درباره تفاوت این‌ها برایتان توضیح دهم.

*از آن‌جا که هیچ خبری درباره نحوه واگذاری این کافه رستوران از سوی بنیاد رودکی منتشر نشده بود و ما براساس بنر نصب شده در محوطه تالار وحدت متوجه این اتفاق شده‌ایم؛ اصلاً نمی‌دانستیم مناقصه برگزار کرده‌اید یا مزایده. ضمن این‌که در همان گزارش هم اشاره شده «فارغ از این مسأله که کافه رستوران در خدمت چه طیفی از مشتریان خواهد بود باید این موضوع هم شفاف شود که این مکان از چه طریق – به‌طور مثال براساس مزایدهـ و در اختیار چه فرد یا نهادی قرار گرفته و قرارداد بسته شده بین صاحب کافه رستوران و بنیاد رودکی دقیقاً چگونه است». حال لطفاً شما توضیح دهید که این واگذاری به چه صورت انجام گرفته تا شفاف‌سازی شود.

-بنیاد رودکی کلاً به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی سالانه ممکن است خیلی فعالیت‌های بزرگ‌تر از این را واسپاری و برون‌سپاری کند. قطع‌به‌یقین تمام مراحل قانونی را درست طی می‌کند و به همه آن‌ها اشراف دارد. خبری که شما کار کردید جهت‌دار است. آیا می‌نویسید که خبرنگار ما فرق بین مناقصه و مزایده را نمی‌داند؟

*بله می‌نویسیم. لطفاً شما مسأله را شفاف کرده و توضیح دهید این واگذاری چطور انجام شده است؟

-تمام مراحل قانونی این واگذاری کاملاً طی شده است و واگذاری به صورت مناقصه بوده است.

*این مناقصه به چه صورت بوده؟ شرایط و چگونگی واگذاری‌‌اش چه طور بوده است؟ و این‌که سهم بنیاد در این مناقصه چقدر بوده است؟

 

– من می‌گویم مناقصه برگزار شده است دیگر شما شرایط مناقصه را برای چه می‌خواهید، بدانید. رقم‌ها کاملاً محرمانه است و قرار نیست اعلام شود؛ اما در قرارداد ذکر شده است. ما شاید عملاً مبلغی هم دریافت نکنیم و فقط هدفمان سرویس‌دهی به هنرمندان و گروه‌های هنری باشد. بنیاد رودکی این طور واگذاری‌ها را در سال بار‌ها انجام می‌دهد، اما همه چیز به صورت قانونی صورت می‌گیرد و با توجه به نظارت‌های مختلفی که در مجموعه بنیاد رودکی وجود دارد قطعاً همه موارد به درستی رعایت می‌شود.