پایان ۱۱ سال مناقشه گازی با ورود گاز میدان سلمان به ایران

 پایان ۱۱ سال مناقشه گازی با ورود گاز میدان سلمان به ایران ظاهرا عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری دریافت گاز از خط لوله‌ میدان سلمان به پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت آغاز شده است که با این شرایط می‌توان گفت قرار است گاز میدان سلمان پس از ۱۱ سال به داخل ایران بیاید. […]

 پایان ۱۱ سال مناقشه گازی با ورود گاز میدان سلمان به ایران

ظاهرا عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری دریافت گاز از خط لوله‌ میدان سلمان به پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت آغاز شده است که با این شرایط می‌توان گفت قرار است گاز میدان سلمان پس از ۱۱ سال به داخل ایران بیاید.

به گزارش فارس، عملیات راه‌اندازی و بهره‌برداری دریافت گاز از خط لوله‌ میدان سلمان به پالایشگاه چهارم مجتمع گاز پارس جنوبی با موفقیت آغاز شده است.

سرپرست پالایشگاه چهارم مجتمع پارس جنوبی با اشاره به گاز تولیدی در میدان مشترک نفت و گاز سلمان اعلام کرده است، گاز تولیدی از ٩ حلقه‌ چاه در این میدان به‌وسیله‌ خط ٣٦ اینچ به جزیره سیری ارسال و پس از جداسازی مایعات، توسط کمپرسورهای تقویت‌کننده‌ فشار به خط لوله ارسالی سیری به عسلویه تزریق می‌شود.

به گفته بهزادسالاری این گاز با فشار ٧٦ بار و دمای ٢٧ درجه سانتیگراد وارد پالایشگاه فازهای ٦ تا ٨ مجتمع گاز پارس جنوبی می‌شود.

سرپرست پالایشگاه چهارم مجتمع پارس جنوبی یادآور می‌شود، تأسیسات دریافت گاز هم‌اکنون در حال بهره‌برداری است و پس از دریافت گاز ترش میدان سلمان از جزیره سیری توسط ردیف اول به فازهای اول، دوم، سوم، نهم و دهم ارسال می‌شود.

گاز میدان سلمان در قراردادی که بین وزارت نفت ایران و شرکت نفت الهلال امارات در سال ۲۰۰۱ منعقد شد، قرار بود به این شرکت ارسال شود در صورتی که شورای اقتصاد در همان سال‌ها طی مصوبه‌ای اعلام کرده بود که این گاز برای تأمین نیاز داخل کشور و به منظور شیرین‌سازی به عسلویه ارسال شود.

پروژه توسعه میدان گازی سلمان از جمله طرح‌هایی بوده است که با هدف تأمین بخشی از نیاز گاز داخل کشور طراحی و اجرا شده است.

کارشناسان مناطق نفتخیز جنوب نیز پس از امضای این توافق نامه نسبت به آن واکنش نشان دادند، به‌طوری که در بخشی از بیانیه کارشناسان مناطق نفتخیز جنوب آمده است «به موجب این طرح، گاز میدان سلمان می‌باید از طریق خط لوله به منطقه عسلویه منتقل شده و پس از فرآوری در عسلویه برای مصارف داخلی و جایگزینی سوخت اختصاص یابد.

به موجب این طرح، با مصرف داخلی گاز سلمان، سالیانه بیش از ۸۰۰ میلیون دلار از محل جایگزینی سوخت در هزینه‌های ارزی صرفه‌جویی می‌شد و بر مبنای همین توجیه اقتصادی و برای مصرف داخلی، پروژه سلمان به تصویب شورای اقتصاد رسید و موافقت‌نامه بین سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شرکت ملی نفت ایران نیز بر این اساس به امضا رسید.»

با این وجود مسؤولان و اعضای هیأت مدیره وقت شرکت ملی نفت ایران برخلاف مصوبات قبلی و به صورت مغایر با اهداف و برنامه‌ها و توجیه اقتصادی میدان سلمان، به جای آن‌که با احداث خط لوله سلمان- عسلویه، گاز میدان سلمان را برای مصرف داخلی اختصاص دهد، قراردادی با شرکت کرسنت منعقد کرده بود که به موجب آن خط لوله به سمت میدان «مبارک» و برای صدور به خارج از ایران تغییر مسیر می‌داد.

به عبارت دیگر هیأت مدیره وقت شرکت ملی نفت ایران با انعقاد قرارداد کرسنت، رأساً تصمیم گرفت گازی را که برای مصرف داخلی در نظر گرفته شده بود، صادر کند.

به این ترتیب، برخلاف برنامه‌های مصوب، گاز میدان سلمان به جای انتقال به عسلویه، برای فروش به شرکت کرسنت اختصاص یافت.

ظاهرا با‌ آماده‌سازی خط لوله انتقال گاز سیری به عسلویه گاز میدان سلمان پس از ۱۱ سال مناقشه قرار است برای مصرف داخلی به داخل ایران بیاید.

به دلیل مشکلات عدیده‌ای از جمله پرداخت رشوه در قرارداد کرسنت و قیمت پایین گاز صادراتی ایران این قرارداد در گذشته متوقف شد، به همین دلیل شرکت کرسنت در دادگاه لاهه علیه ایران شکایت کرد و در حالی که ایران در آستانه برنده شدن در دادگاه لاهه بود، به دلیل برخی از اهمال کاری و بی‌توجهی‌های صورت گرفته توسط برخی از مسؤولان این دادگاه ایران را محکوم به پرداخت میلیارد‌ها دلار جریمه به شرکت کرسنت کرد.

 

با این حال وزیر نفت طی اخبار متعددی اعلام کرده بود، مذاکره با این شرکت اماراتی به منظور حل و فصل مشکلات پیش آمده ادامه دارد؛ از طرفی نیز در مجلس نهم نیز برخی از نمایندگان سابق به دنبال طرح ممنوعیت فروش گاز ترش بودند، تا دیگر قراردادی برای صادرات گاز ترش منعقد نشود.