فشار سیاسی مانع،خروج دائم ایران از لیست پولشویی

علی‌اکبر کریمی مطرح کرد فشار سیاسی مانع،خروج دائم ایران از لیست پولشویی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اقدامات قابل توجه ایران در مبارزه با پولشویی گفت: به دلیل دشمنی و فشارسیاسی نام ایران را از فهرست سیاه پولشویی به‌طور دائم خارج نشد. به گزارش خانه ملت، علی‌اکبرکریمی در خصوص موضوع پولشویی گفت: پولشویی […]

علی‌اکبر کریمی مطرح کرد

فشار سیاسی مانع،خروج دائم ایران از لیست پولشویی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اقدامات قابل توجه ایران در مبارزه با پولشویی گفت: به دلیل دشمنی و فشارسیاسی نام ایران را از فهرست سیاه پولشویی به‌طور دائم خارج نشد.

به گزارش خانه ملت، علی‌اکبرکریمی در خصوص موضوع پولشویی گفت: پولشویی از موضوعاتی است که مورد توجه جامعه جهانی و نظام بانکی بین‌المللی است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: کشور‌ها از لحاظ این‌که در اقتصادشان پولشویی صورت می‌گیرد، مورد رصد نهادهای بین‌المللی قرار می‌گیرند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، افزود: اگر اثبات بشود پولشویی توسط سیستم بانکی یک کشور انجام می‌شود، مشمول مجازات‌ خواهند شد.

کریمی افزود: کشور‌ها به لحاظ قرارگرفتن در لیست سیاه پولشویی به دو گروه تقسیم می‌شوند گروهی که هیچ اقدامی برای جلوگیری از این جرم ندارند که وضعیت این کشور‌ها مشخص است، البته گروه دوم مربوط به کشورهایی است که در این خصوص دارای برنامه و اقداماتی هستند.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران درسال‌های گذشته اقداماتی قابل توجهی در زمینه‌های مختلف مانند قوانین و مقررات بانکی در راستای مبارزه و جلوگیری از پولشویی انجام داده است.

قوانین و مقررات بانکی ایران در راستای مبارزه با پولشویی است

کریمی گفت: کنترل مبادله وجوه نقد تا سقف معین ریالی در سیستم بانکی، از اقدامات در راستای مبارزه با پولشویی است همچنین در گزارشات حسابرسی شرکت‌ها، بند ویژه‌ای در خصوص بررسی نحوه اجرای مقررات مربوط به مقابله با پولشویی وجود دارد.

وی افزود: اقدامات مذکور نشان‌دهنده این است، ایران اقدامات قابل توجهی در مبارزه با پولشویی داشته، البته متأسفانه احساس می‌شود به دلیل دشمنی و فشار سیاسی از سوی برخی کشور‌ها در عرصه بین‌الملل، گروه کاری اقدام مالی که نهاد وضع کننده استاندارد جهانی در زمینه مقابله با پولشویی است، ایران را از فهرست سیاه پولشویی خود به‌طور دائم خارج نکرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: بخش بین‌المللی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و همچنین وزارت خارجه باید با پیگیری مؤثر، مانع از باقی ماندن ایران در لیست سیاه پولشویی شود.

 

گفتنی است؛ «گروه کاری اقدام مالی، نهاد وضع کننده استاندارد جهانی» در زمینه مقابله با پولشویی و مبارزه با تأمین مالی تروریسم، ایران را از فهرست سیاه پولشویی خود خارج نکرد، البته این گروه سطح هشدار ایران را کاهش داده و فرصتی ۱۲ ماهه به ایران داده تا اصلاحات مورد نظر این گروه را انجام دهد.