محیط‌بانان؛ پاسدارانی که جان دادند تا حیات طبیعت ادامه یابد

محیط‌بانان؛ پاسدارانی که جان دادند تا حیات طبیعت ادامه یابد نمایندگان مردم در خانه ملت با ابراز تأسف از به شهادت رسیدن ۳ محیط‌بان در هفته گذشته، بر ضرورت اشد مجازات متخلفان، اصلاح قوانین پس از ارایه لایحه از سوی دولت و حل زیرساختی و ریشه‌ای مشکل کاری و معیشتی حافظان طبیعت تأکید کردند. محیط‌بانان، […]

محیط‌بانان؛ پاسدارانی که جان دادند تا حیات طبیعت ادامه یابد

نمایندگان مردم در خانه ملت با ابراز تأسف از به شهادت رسیدن ۳ محیط‌بان در هفته گذشته، بر ضرورت اشد مجازات متخلفان، اصلاح قوانین پس از ارایه لایحه از سوی دولت و حل زیرساختی و ریشه‌ای مشکل کاری و معیشتی حافظان طبیعت تأکید کردند.

محیط‌بانان، حافظان و پاسداران عرصه‌های طبیعی سرزمین که روزهای کاری پرخطری را همراه با بار کمبودهای مالی و معیشتی به دوش می‌کشند، این روز‌ها در پی به شهادت رسیدن ۳ محیط‌بان باز در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفتند؛ قصه پر غصه این مردان طبیعت حکایت از آلام و درهایی دارد که کم‌تر به آن پرداخته شده است.

جامعه محیط‌زیست کشور در روزهای اخیر باز بار دیگر در غم از دست دادن حافظان حیات وحش عزادار شده به نحوی که در کم‌تر از ۴۸ ساعت، ۳ تن از محیط‌بانان کشور قربانی هدف شوم شکارچیان غیرمجاز شدند تا شمار محیط‌بانانی که در راه دفاع از محیط‌زیست و حیات‌وحش کشور جان خود را فدا کردند، به ۱۱۸ تن برسد.

نمایندگان محیط‌زیستی مجلس دهم نیز در غم از دست دادن این حافظان طبیعت به اظهار نظر و ارایه راهکارهایی پرداختند تا شاید پس از این، محیط‌بانان با آرامش خاطر به صیانت و حفاظت از محیط‌زیست بپردازند.

تسریع قوه قضاییه در مجازات مجرمان محکوم به کشته محیط‌بانان

 محمدرضاتابش، رییس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار مجلس دهم در پی شهادت ۳ نفر از محیط‌بانان هرمزگان و فارس طی دو روز گذشته؛ علاوه بر مذاکره تلفنی با رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست، خواستار تسریع قوه قضاییه برای رسیدگی و مجازات مجرمان دستگیر شده شد.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی فاجعه کشته شدن محیط‌بانان را تلخ و تأسف‌بار دانست و گفت: قلب همه مردم و دوستداران طبیعت جریحه‌دار شده و بار دیگر مظلومیت سبزپوشان حافظ طبیعت که در ستیز با کژاندیشان و جنایتکاران متجاوز به زمین و عناصر موجود در آن که نعمت‌هایی از خداوند هستند و حیات‌بخش و امنیت‌آفرین برای انسان، جلوه‌گر می‌سازد و نشان داد که موضوع تجهیز آن‌ها به وسایل مدرن و حمایت‌های قانونی از این ضابطان قضایی، محرز و ضروری است.

تابش تأکید کرد: دولت اعتبار لازم برای این امر مهم را پیش‌بینی نماید و مجلس شورای اسلامی نیز در راستای اصلاح و تصویب قوانین مورد نیاز در این خصوص، جد و جهد بیش‌تری از خود نشان دهد.

۳هزار محیط‌بان از ۱۵میلیون‌هکتار از اراضی منابع طبیعی حفاظت می‌کنند

علی محمدشاعری، رییس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی هم با یادآوری وضعیت زندگی محیط‌بانان به خبرنگار خانه‌ملت گفت: محیط‌بانان با کم‌ترین حقوق و امکانات در دور‌ترین نقاط کشور فعالیت می‌کنند که شهادت مظلومانه آن‌ها سبب شده تا امروز ۱۱۸ محیط‌بان در این راه جان خود را از دست دهند.

نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که عادلانه نیست حقوق محیط‌بانان ماهی ۸۰۰ الی یک میلیون تومان باشد، یادآور شد: در شرایطی که این روز‌ها حقوق‌های ده‌ها میلیونی مردم ما را دچار رنجش و بی‌اعتمادی کرده است، ما می‌توانستیم بخشی از حقوق‌های ده‌ها میلیونی را صرف تأمین معیشت محیط‌بانان کنیم.

شاعری با یادآوری حدود ۳ هزار محیط‌بانی که از نزدیک از ۱۵ میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور محافظت می‌کنند، تأکید کرد: سازمان محیط‌زیست باید لایحه جامع حمایت از محیط‌بانان و جنگلبانان را هرچه سریعتر به مجلس شورای اسلامی ارایه دهد.

مرادی: اشد مجازات برای شکارچیان غیرمجاز صادر شود

در این باره احمد مرادی نیز با ابراز تأسف از کشته شدن محیط‌بانان منطقه حفاظت شده گنو به دست شکارچیان و متخلفان غیرمجاز، گفت: کمبود امکانات و نیروی انسانی موجب شده شکارچیان و متخلفان غیرمجاز، علاوه بر کشتار حیوانات و پرندگان بی‌دفاع از کشتن محیط‌بانان زحمتکش نیز ابایی نداشته باشند.

نماینده مردم بندرعباس، حاجی‌آباد، قشم، خمیر و ابوموسی در مجلس شورای اسلامی، با انتقاد از این‌که امکانات و تجهیزات سازمان حفاظت محیط‌زیست جوابگوی حفاظت از محیط زیست کشور نیست، تصریح کرد: هزاران هکتار از مناطق حفاظت شده به محیط‌بانانی واگذار شده که از نظر در اختیار داشتن لوازم ارتباطی پیشرفته مانند خودرو، بیسیم و… در مضیقه هستند در حالی که شکارچیان غیرمجاز از پیشرفته‌‌ترین لوازم استفاده و از محیط‌بانان مجهزتر هستند.

وی بر ضرورت شناسایی و برخورد جدی و قاطع با شکارچیان متخلف منطقه حفاظت شده گنو تأکید کرد و افزود: در این رابطه خلأ قانونی نداریم و سزای شکارچیان غیرمجاز اشد مجازات یعنی مرگ است.

کمبود محیط‌بان به تعرضات شکارچیان غیرمجاز دامن زده

بهرام‌پارسایی، نماینده مردم شیراز در مجلس دهم نیز خواستار صدور حکم اشد مجازات برای شکارچیان غیرمجاز شد و گفت: بهتر است دولت در رابطه با حمایت‌های قانونی و اقتصادی از محیط‌بانان لایحه‌ای به مجلس ارایه کند.

پارسایی از کمبود محیط‌بان و تجهیزات هم انتقاد و تأکید کرد: کمبود محیط‌بان منجر به افزایش تخلفات از سوی شکارچیان غیرمجاز شده به گونه‌ای که به راحتی اقدام به کشتار حیات وحش و کشتن محیط‌بانان مظلوم و زحمتکش می‌کنند.

وی بر لزوم رفع مشکلات معیشتی محیط‌بانان و افزایش حقوق آن‌ها تأکید کرد و افزود: هر چند محیط‌بانانی که با فداکاری و از خود گذشتگی از محیط‌زیست کشور حفاظت می‌کنند، نباید از لحاظ معیشت دغدغه‌ای داشته باشند؛ اما متأسفانه حقوق اکثر آن‌ها کفاف هزینه‌های زندگی آن‌ها را نمی‌دهد، در حقیقت محیط‌بانی باید در زمره مشاغل سخت قرار گیرد.

مجازات‌ها تأثیرگذار بود، ۳ محیط‌بان در کم‌تر از ۴۸ ساعت به شهادت نمی‌رسیدند

با وجود ابراز نگرانی‌ بسیار و درخواست اشد مجازات برای مجرمان، عبدالکریم حسین‌زاده اما خواستار حل مسأله به صورت ریشه‌ای و بنیادی شد و ضمن ابراز تأسف از به شهادت رسیدن ۳ محیط‌بان در استان هرمزگان و فارس طی هفته گذشته، بر ضرورت حمایت از محیط‌بانان تأکید کرد و به خانه‌ملت گفت: متأسفانه برخورد با شکارچیان و متجاوزان به طبیعت تا امروز سبب کاهش تخلفات نشده و محیط‌بانان همچنان در معرض خطر قرار دارند.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که محیط‌بانان مظلوم واقع شده‌اند، گفت: اگر مجازات‌ها تأثیرگذار بود، ۳ محیط‌بان در کم‌تر از ۴۸ ساعت کشته نمی‌شدند. در حقیقت بهبود وضعیت محیط‌بانان علاوه براصلاح قوانین و تشدید مجازات متخلفان، نیازمند اقدامات زیرساختی است؛ چراکه مؤثرتر از تشدید مجازات‌ها خواهد بود.

نایب رییس فراکسیون محیط‌زیست و توسعه پایدار در مجلس دهم با تأکید بر ضرورت به‌روزرسانی شرایط‌زیستی و کاری محیطبانان و امورات حفاظت و حراست از محیط‌زیست در راستای اصلاحات زیرساختی، افزود: کسانی که عادت به شکار و تجاوز به حریم طبیعت کردند از پیشینه و سابقه طولانی برخوردارند؛ بنابراین برخورد نمی‌تواند تنها راهکار باشد؛ ساماندهی به صورت ریشه‌ای ضروری است در حقیقت آسیب‌شناسی رویکردهای حفاظت از طبیعت از طریق انجام مطالعات تطبیقی در بلند مدت مؤثر و مفید خواهد بود.

حال امید است به دنبال حساسیت‌های به وجود آمده، مسؤولان سازمان حفاظت‌ محیط‌زیست به عنوان متولی اصلی رسیدگی به وضعیت حفاظتی، معیشتی و کاری محیط‌بانان آستین همت بالا زده و با تدوین لایحه‌ای و ارایه آن به مجلس به مشکلات این قشر پایان دهد.