تحول مدیریت بحران با سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضایی

  حمل و نقل متحول خواهد شد امکان مدیریت وضعیت و موقعیت بیماران و معلولان از راه دور، برای اولین بار در کشور با اجرای طرح سامانه ناوبری و موقعیت یابی فضاپایه، فراهم می‌شود. به گزارش مهر، توسعه و پیاده‌سازی ناوبری و موقعیت‌یابی ماهواره‌ای با دقت بالا در سطح کشور برای دستیابی به‌کاربردهای گسترده‌تر عمومی […]

 

حمل و نقل متحول خواهد شد

امکان مدیریت وضعیت و موقعیت بیماران و معلولان از راه دور، برای اولین بار در کشور با اجرای طرح سامانه ناوبری و موقعیت یابی فضاپایه، فراهم می‌شود.

به گزارش مهر، توسعه و پیاده‌سازی ناوبری و موقعیت‌یابی ماهواره‌ای با دقت بالا در سطح کشور برای دستیابی به‌کاربردهای گسترده‌تر عمومی و مصارف خاص از اهداف اولین و تنها سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی فضاپایه ملی (IGNS) است. این سامانه با بهره‌گیری از امکانات ۳ سامانه برتر موقعیت‌یابی موجود در جهان (سامانه چینی بیدو، روسی گلوناس و آمریکایی جی.پی.اس) در نظر دارد قابلیت‌های فنی بهتری با هزینه بسیار کم‌تر ارایه کند.

در طرح این سامانه که با محوریت گروه فضایی صاایران (صنایع الکترونیک ایران)، حمایت مرکز ملی فضایی ایران (معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری) و مشارکت پیشرفته‌‌ترین شرکت‌های خارجی صورت گرفته، سعی بر انتقال دانش فنی سامانه‌های ناوبری موجود و بومی‌سازی فن‌آوری آن با استفاده حداکثری از توانمندی‌های داخلی شده است و افزایش اشتغال و تحول اقتصادی از فواید اجرایی شدن این طرح خواهد بود.

راه‌اندازی آزمایشی این سامانه در سال ۱۳۹۵ انجام می‌شود و قادر خواهد بود اطلاعات همزمان از ۳ سامانه جهانی را توسط گیرنده‌های خود دریافت کند و به صورت بلادرنگ در اختیار کاربران قرار دهد.

استفاده از ماهواره‌های زمین آهنگ در ارسال داده، پوشش و دقت بالاتر نسبت به سامانه‌های مشابه از نقاط قوت سامانه IGNS است. در این سامانه امکان افزایش دقت تا یک سانتی‌متر به‌صورت بلادرنگ با استفاده از ایستگاه‌های زمینی، دقت ۵ میلی‌متر با تأخیر زمانی ۲۰ دقیقه‌ای و دقت یک میلی‌متر پس از ۶۰ ساعت فراهم شده است.

به زودی با آغاز به‌کار این سامانه، اطلاع دقیق از وضعیت ترافیک جاده‌ها و خیابان‌‌ها ممکن خواهد شد. با این سامانه حتی می‌توان به راحتی از موقعیت خودروی سرقت شده باخبر شد و با نصب سامانه روی تاکسی‌‌ها امکان اطلاع دقیق رانندگان تاکسی از وضعیت تراکم مسافران در یک منطقه خاص هم فراهم می‌شود.

گزارش تردد و مسیرهای پیموده شده، اطلاع لحظه‌ای و دقیق از موقعیت خودروهای شخصی و وسایل حمل و نقل عمومی از دیگر خدمات ویژه این سامانه هستند. به این ترتیب رانندگان می‌توانند بهترین مسیر با ترافیک و مسافت کم‌تر تا مقصد را انتخاب کنند.

از این پس، شرکت‌های مسافرتی بین شهری نیز از موقعیت و وضعیت خودرو‌ها باخبر می‌شوند. به این ترتیب با بررسی لحظه‌ای میزان مصرف سوخت و گزارش دقیق سرعت و مسافت طی شده اتوبوس‌های بین شهری نیازی به توقف در پلیس‌راه‌ها وجود نخواهد داشت. اطلاع از زمان دقیق نیاز خودرو‌ها برای مراجعه به نزدیک‌‌ترین پایگاه سوخت‌رسانی و موقعیت نزدیک‌‌ترین ناوگان‌های سوخت مانند پمپ بنزین‌‌ها و پمپ گاز‌ها از دیگر خدمات سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضایی است.

علاوه بر اینها، کنترل موقعیت و وضعیت توزیع محموله‌ها برای تمامی شرکت‌های پستی، ارسال محصول و پیک موتوری‌ها نیز ممکن می‌شود.

تحول مدیریت بحران

نزدیک‌‌ترین درمانگاه یا اورژانس کجاست؟ از محل دقیق بروز سوانح و آتش‌سوزی‌‌ها چگونه مطلع شویم؟ بهترین مسیر برای رسیدن به محل حادثه کدام است؟ به زودی با آغاز به‌کار سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضایی می‌توان بهترین مسیر را در هر زمان و مکان، حتی در مواقع بحرانی نظیر آتش‌سوزی، سوانح جاده‌ای و بلایای طبیعی انتخاب کرد. همچنین با اطلاع دقیق از نزدیک‌‌ترین خودروی ویژه امدادرسانی می‌توان سرعت عملیات امداد و نجات را افزایش داد.

توسط این سامانه امکان مدیریت وضعیت و موقعیت بیماران و معلولان از راه دور، برای اولین بار در کشور فراهم می‌شود. به عنوان مثال با کنترل موقعیت دقیق افراد توسط سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضایی می‌توان از مفقود شدن و به خطر افتادن جان سالمندان و بیماران مبتلا به فراموشی جلوگیری کرد.

ارسال هشدار در مواقع بروز حادثه و موقعیت‌یابی دقیق جنگل‌بانان، محافظان محیط‌زیست و یا کوهنوردانی که زیر بهمن مدفون شده‌اند، تنها نمونه‌هایی از خدمات گسترده مدیریت بحران توسط سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضایی است.

اهمیت دیگر این سامانه استفاده از فن‌آوری «text message» برای ارسال موقعیت است به صورتی که کلیه گزارش‌ها اعم از زلزله، رانش‌زمین، تغییر شکل پل‌ها، موقعیت خودرو‌ها و سامانه‌های حمل و نقل و غیره در قالب یک هشدار متنی ارسال می‌شود.

 

سامانه ناوبری و موقعیت‌یابی ملی فضایی به زودی در تهران و سپس کلان‌شهر‌ها و کل کشور اجرایی خواهد شد. سخت‌افزار آن قرار است به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار بگیرد و کاربران تنها با پرداخت سالانه ۱۵ تا ۶۰ هزار تومان از خدمات این سامانه فوق پیشرفته بهره‌مند شوند.