تالاب چغاخور، جاذبه زیبای استان چهارمحال بختیاری

تالاب چغاخور، جاذبه زیبای استان چهارمحال بختیاری تالاب چغاخور در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در مسیر شهرکرد به ایذه و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد و در نزدیکی شهر بلداجی قرار دارد. مساحت این تالاب بیش از ۲۳۰۰ هکتار و عمق آن در بهترین شرایط به حدود ۳ متر می‌رسد و منابع آبى تالاب […]

تالاب چغاخور، جاذبه زیبای استان چهارمحال بختیاری

تالاب چغاخور در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در مسیر شهرکرد به ایذه و در فاصله ۶۰ کیلومتری شهرکرد و در نزدیکی شهر بلداجی قرار دارد. مساحت این تالاب بیش از ۲۳۰۰ هکتار و عمق آن در بهترین شرایط به حدود ۳ متر می‌رسد و منابع آبى تالاب بیش‌تر از طریق نزولات جوى و چشمه‌هاى حاشیه کوه کلار تأمین مى‌شود. ویژگی منحصر به فرد تالاب، وجود نوعی ماهی از خانواده گامبوزیا (کپوردندان) می‌باشد.

ناحیه تالاب، آب و هوایی معتدل و زمستان‌های سرد دارد و از نقاط ییلاقی چهارمحال‌و‌بختیاری محسوب می‌شود. از پاییز تا بهار هر سال هزاران پرنده بومی و مهاجر در این تالاب به سر می‌برند و تخم‌گذاری می‌کنند. از انواع پرندگان دائمی یا مهاجری که در این تالاب شناسایی شده‌اند می‌توان به انواع مرغابی، غاز و اردک، آنقوت، چنگر و انواع حواصیل، لک‌لک سفید، کشیم، باکلان، فلامینگو، شکارى‌ها، حواصیل، اکراس، قو، سلیم و کاکایى‌‌‌ها و خروس‌کولی اشاره کرد. از دیگر گونه هاى جانورى این منطقه مى‌توان به خزندگانى چون انواع مارها، بزمجه‌ها، لاک‌پشت‌آبزى و پستاندارانى نظیر گراز، شغال، سمور سنگى، شنگ، روباه، خرگوش، گرگ، انواع قورباغه اشاره نمود. آبزیان تالاب نیز عبارتند از ماهى گورخرى، زرده پر، عروس، کپور، فیتوفاک، آمور و شیر ماهی.

پوشش گیاهى تالاب را گونه‌هاى حاشیه‌اى، نم‌پسند، شناور و غوطه‌ور تشکیل مى‌دهند که از آن جمله مى‌توان بید، مرغ‌جگن، پتامژتون، پلى‌گونیوم، ساز و… را نام برد.

منبع:

۱- راهنمای مصور ایرانگردی، مؤسسه کتاب سرای اعلمی، حمید اعلمی، بهار ۱۳۹۱٫

۲- درگاه اینترنتی همشهری آنلاین

۳- خبرگزاری مهر

www.tishineh.com

www.akairan.com

 

seeiran.ir