نوسازی شبکه مخابراتی کشور آغاز شد

نصب تجهیزات جدید در ۱۶ استان داوود زارعیان از آغاز نوسازی شبکه مخابراتی کشور در ۳ بخش مراکز تلفنی، زیرساخت شبکه و دیتا به صورت یکپارچه خبر داد و گفت: تجهیزات مورد نظر در مراکز تلفنی ۱۶ استان در حال نصب است. معاون شرکت مخابرات ایران در گفت‌و‌گو با مهر، از برنامه‌های مخابرات برای اجرای […]

نصب تجهیزات جدید در ۱۶ استان

داوود زارعیان از آغاز نوسازی شبکه مخابراتی کشور در ۳ بخش مراکز تلفنی، زیرساخت شبکه و دیتا به صورت یکپارچه خبر داد و گفت: تجهیزات مورد نظر در مراکز تلفنی ۱۶ استان در حال نصب است.

معاون شرکت مخابرات ایران در گفت‌و‌گو با مهر، از برنامه‌های مخابرات برای اجرای نوسازی شبکه مخابراتی کشور خبر داد و اظهار داشت: این طرح در ۳ بخش سوپیچ (نوسازی مراکز تلفنی بر پایه شبکه‌های هوشمند نسل آینده مبتنی بر IP)، زیرساخت شبکه و کاربردهای فن‌آوری اطلاعات به صورت یکپارچه اجرایی می‌شود.

وی با اشاره به این‌که نوسازی مراکز تلفنی با نصب تجهیزات نسل جدید شبکه‌های مخابراتی بر پایه فن‌آوری NGN/IMS آغاز شده است ادامه داد: این پروژه در کل مراکز مخابراتی کشور اجرایی می‌شود. هم اکنون این تجهیزات در ۳ منطقه مخابراتی در حال نصب است و تا سال آینده در ۳ منطقه مخابراتی دیگر نیز نصب و راه‌اندازی می‌شود.

زارعیان افزود: تجهیزات جدید برای نوسازی مراکز مخابراتی در ۳ منطقه خراسان رضوی و استان‌های اطراف آن، آذربایجان شرقی و استان‌های اطراف آن و استان فارس و استان‌های اطراف آن که در مجموع ۱۶ استان می‌شوند در حال نصب و برگردان به سمت سیستم‌های جدید است. براساس پیش‌بینی صورت گرفته نوسازی مراکز سوییچ تلفنی در کل کشور تا سال آینده به اتمام می‌رسد.

معاون شرکت مخابرات ایران لازمه اجرای این طرح را تأمین تجهیزات مرتبط عنوان کرد و گفت: در مرحله اول حدود ۴۰۰ میلیون دلار (۴۵۰ میلیارد تومان) تجهیزات NGN خریداری و نصب شده است که برای سایر استان‌ها نیز این تجهیزات باید خریداری شود.

به گفته زارعیان تکنولوژی NGN/IMS تکنولوژی روز شبکه‌های ثابت مخابراتی محسوب می‌شود که مبتنی بر IP است و امکان ارایه خدمات ارزش افزوده زیادی را روی شبکه‌ها تلفن ثابت فراهم می‌کند. برای مثال با اجرای این طرح در آذربایجان شرقی (به صورت پایلوت) در دهه فجر امسال، امکان عرضه ۱۷ خدمت از طریق تلفن ثابت به مشترکان فراهم شده است.

وی با بیان این‌که به صورت موازی با نوسازی شبکه سوییچ، توسعه زیرساخت شبکه مخابرات را نیز در دستور کار داریم، گفت: این برنامه در جهت واگذاری زیرساخت‌های مخابراتی به همه اپراتور‌ها صورت گرفته است که در این راستا در برخی مناطق عملیات فیبرکشی و در برخی مناطق، تقویت کابل مسی در دستور کار قرار گرفته تا امکان ارایه خدمات از طریق تلفن ثابت و بر بستر IP از جمله تلویزیون اینترنتی، فراهم شود.

زارعیان تأکید کرد: در راستای اجرای نوسازی زیرساخت مخابراتی، ۲ مناقصه در دست انجام است که شامل طرح ایجاد بستر ارتباطی سیمی برای پهنای باندهای زیر ۲۰ مگابیت و تأمین، نصب، راه‌اندازی و آزمایش و تحویل تجهیزات سیستم‌های انتقال برای ۴ هزار سایت نسل چهارم موبایل می‌شود.

وی در توضیح این طرح‌ها گفت: بسترسازی برای شبکه انتقال ۴ هزار سایت نسل چهارم – LTE – در دستور کار قرار گرفته است تا زیرساخت‌های لازم برای اتصال این سایت‌ها به شبکه مخابراتی فراهم شود و اپراتور‌ها بتوانند از این ظرفیت برای ارایه خدمات باندپهن استفاده کنند.

معاون شرکت مخابرات ایران با اشاره به این‌که این مناقصات در حال برگزاری است افزود: به نظر می‌رسد نتایج مناقصه بستر انتقال سایت‌های LTE تا پایان سال اعلام شود.

وی در مورد نوسازی بخش دیتای شبکه مخابراتی کشور نیز گفت: توسعه بخش IT تنها به‌کاربردهای فن‌آوری اطلاعات و دیتا در داخل مخابرات محدود نمی‌شود، بلکه در این طرح شبکه یکپارچه مانیتورینگ و کنترل و ارایه خدمات به مشتریان به صورت خاص دیده شده است.

 

سخنگوی شرکت مخابرات ایران گفت: طرح نوسازی شبکه مخابراتی کشور یک طرح ۴ ساله است که تا سال ۹۷ ادامه خواهد یافت و مخابرات قرار است ۷۲۰۰ میلیارد تومان برای این طرح سرمایه‌گذاری کند.