ملاک تعیین قیمت فولاد در بورس، عرضه و تقاضاست

مدیرعامل بورس کالای ایران ملاک تعیین قیمت فولاد در بورس، عرضه و تقاضاست مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: ملاک تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا عرضه و تقاضاست در این بین قیمت پایه از قیمت‌های جهانی تأثیر می‌پذیرد. به گزارش ایسنا، حامد سلطانی‌نژاد با بیان این‌که صنعت فولاد یک صنعت استراتژیک است و باید […]

مدیرعامل بورس کالای ایران

ملاک تعیین قیمت فولاد در بورس، عرضه و تقاضاست

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: ملاک تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا عرضه و تقاضاست در این بین قیمت پایه از قیمت‌های جهانی تأثیر می‌پذیرد.

به گزارش ایسنا، حامد سلطانی‌نژاد با بیان این‌که صنعت فولاد یک صنعت استراتژیک است و باید از آن حمایت شود، گفت: در حال حاضر مبنای قیمت گذاری محصولات فولادی در بورس کالای ایران، نرخ کشف شده بر مبنای عرضه و تقاضاست در این بین قیمت‌های تابلوی بورس از نرخ‌های جهانی نیز تأثیر می‌پذیرد.

سلطانی‌نژاد افزود: قیمت پایه در تمامی محصولات در بورس کالا وجود دارد، لکن این قیمت‌ها با تأثیر پذیرفتن از قیمت‌های جهانی تغییر می‌کند.

مدیرعامل بورس کالای ایران در پاسخ به این پرسش که با این تفاسیر مبنای تعیین قیمت پایه محصولات فولادی در بورس کالا، تنها نرخ‌های جهانی نیست، گفت: قیمت‌های پایه در بورس کالا متأثر از قیمت‌های جهانی هستند نه این‌که نرخ‌های جهانی مبنای معاملات باشند؛ به این ترتیب شرایط و عرضه و تقاضای بازار داخلی و همچنین قیمت‌های جهانی از عوامل تعیین قیمت محصولات فولادی در بورس کالا به شمار می‌روند.

سلطانی‌نژاد تأکید کرد: هدف از عرضه محصولات فولادی در بورس کالا، تلاقی قیمت‌های اعلامی عرضه‌کنندگان و تقاضاکنندگان است و ملاک و معیار قیمت در تالار، عرضه و تقاضاست در این بین قیمت پایه می‌تواند از قیمتی در جریان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود، بالاتر یا پایین‌تر باشد.

وی در ادامه به حمایت از صنعت فولاد با استفاده از ابزارهای مالی اشاره کرد و گفت: بورس کالا علاوه بر مزایایی همچون پوشش ریسک، تأمین مالی، کمک به بخش خصوصی از طریق کاهش مالیات، حذف واسطه‌های غیرضروری، ایجاد شفافیت و کشف قیمت عادلانه، منصفانه و منطقی برای صنعت فولاد، می‌تواند با استفاده از ابزارهای مالی یاری‌دهنده این صنعت برای خروج از رکود باشد.

 

به گفته سلطانی‌نژاد، بورس کالا با هماهنگی دست اندرکاران صنعت فولاد، برنامه‌هایی برای ایجاد تقاضا و تأمین سرمایه در گردش تولیدکنندگان در نظر دارد که فراهم کردن عرضه‌های خرد، به‌کارگیری ابزار گواهی سپرده یا معاملات قبض انبار و همچنین اوراق سلف موازی استاندارد از جمله این برنامه‌هاست.