دو نقطه مداری برای پرتاب ماهواره بومی به نام ایران ثبت شد

دو نقطه مداری برای پرتاب ماهواره بومی به نام ایران ثبت شد معاون سازمان فضایی ایران از تثبیت دو موقعیت مداری از طرف اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) برای پرتاب دو ماهواره مخابراتی و پخش همگانی رادیو و تلویزیون کشورمان خبر داد. محمد همایون صدر در گفت‌و‌گو با مهر، با تشریح نحوه حفظ و تثبیت جایگاه […]

دو نقطه مداری برای پرتاب ماهواره بومی به نام ایران ثبت شد

معاون سازمان فضایی ایران از تثبیت دو موقعیت مداری از طرف اتحادیه جهانی مخابرات (ITU) برای پرتاب دو ماهواره مخابراتی و پخش همگانی رادیو و تلویزیون کشورمان خبر داد.

محمد همایون صدر در گفت‌و‌گو با مهر، با تشریح نحوه حفظ و تثبیت جایگاه کشور در مدار زمین برای پرتاب ماهواره‌های داخلی اظهار داشت: حفظ نقاط مداری تاکنون طوری بیان شده که ابهام‌آور بوده اما باید بدانید که ثبت موقعیت مداری هر کشور در مدار زمین متفاوت بوده و انواع مختلفی را شامل می‌شود.

وی با بیان این‌که هم اکنون دو موقعیت مداری از سوی اتحادیه جهانی ارتباطات (ITU) در مدار ۲۴٫۱۹ درجه و ۳۴ درجه برای ایران به ثبت رسیده و تثبیت شده است، ادامه داد: این دو موقعیت برای ماهواره ملی مخابراتی و ماهواره پخش همگانی رادیو و تلویزیون است و هر زمان که برنامه‌های ساخت این ماهواره‌ها آغاز شد می‌توانیم از این موقعیت‌ها استفاده کنیم.

معاون سازمان فضایی ایران با اشاره به این‌که یک سری موقعیت‌های مداری نیز وجود دارد که امتیاز آن را در اختیار گرفته‌ایم تا بتوانیم روزی از آن بهره‌برداری کنیم، تأکید کرد: شرط بهره‌برداری از موقعیت مداری این است که در آن‌جا ماهواره قرارداده شود.

صدر اضافه کرد: مقررات ITU دیگر مانند سابق نیست که بتوان نقطه مداری را ثبت کرد و به‌طور دائم برای یک کشور باقی بماند. بنابراین ثبت نقطه مداری یک سرقفلی محسوب می‌شود و کشورهایی که موقعیت مداری دارند باید از آن بهره‌برداری کنند؛ کشور‌ها به محض این‌که زمان عمر ماهواره‌شان به پایان می‌رسد حتماً باید برای ماهواره بعدی، برنامه‌ریزی کنند.

وی گفت: در صورتی که کشور‌ها قصد نداشته باشند در نقطه مداریشان ماهواره قرار دهند، طی تفاهم‌نامه همکاری با سایر کشورها، آن امتیاز را به صورت موقت در اختیار کشورهای دیگر قرار می‌دهند. بنابراین پروسه خیلی پیچیده‌تر از آن است که ما بگوییم موقعیت مداریمان را برای همیشه حفظ می‌کنیم.

معاون سازمان فضایی ایران با تأکید بر این‌که حفظ نقطه مداری در وهله اول متکی به قراردادن ماهواره در آن جایگاه است، تصریح کرد: از سوی دیگر ثبت نقطه مداری با اجازه بهره‌برداری از آن متفاوت است و هم اکنون ما در مسیری قرار داریم که اجازه بهره‌برداری از آن موقعیت می‌تواند برای ما فراهم شود.

 

صدر افزود: ثبت نقطه مداری به تنهایی به معنای اجازه بهره‌برداری نیست و چنان‌چه بخواهیم اجازه بهره‌برداری از نقطه مداری برای ما تحقق پیدا کند، باید هرچه سریعتر ماهواره مخابراتی را در موقعیت ثبت شده قرار دهیم.