قدیمی‌‌ترین رایانه مکانیکی جهان کشف شد

قدیمی‌‌ترین رایانه مکانیکی جهان کشف شد دانشمندان از کشف دستگاهی خبر داده‌اند که می‌توان آن را قدیمی‌‌ترین رایانه مکانیکی دنیا به شمار آورد. به گزارش مهر، کمی بیش از یک قرن پیش، دستگاهی در لاشه غرق شده کشتی واقع در سواحل یونان کشف شد که اکنون مشخص شده یکی از پیشرفته‌‌ترین دستگاه‌های رصدی در زمان […]

قدیمی‌‌ترین رایانه مکانیکی جهان کشف شد

دانشمندان از کشف دستگاهی خبر داده‌اند که می‌توان آن را قدیمی‌‌ترین رایانه مکانیکی دنیا به شمار آورد.

به گزارش مهر، کمی بیش از یک قرن پیش، دستگاهی در لاشه غرق شده کشتی واقع در سواحل یونان کشف شد که اکنون مشخص شده یکی از پیشرفته‌‌ترین دستگاه‌های رصدی در زمان خود و البته قدیمی‌‌ترین رایانه مکانیکی دنیا محسوب می‌شود.

دانشمندان با بررسی دقیق باقیمانده آثار حکاکی چرخ دنده‌ها و صفحات برنزی این دستگاه به این نتیجه رسیده‌اند که با یک وسیله کاربردی در اخترشناسی روبه‌رو هستند اما ابهامات درباره آن همچنان ادامه داشت.

اکنون نتایج تحقیقاتی منتشر شده که بیش از یک دهه بر روی این دستگاه انجام شده است. دانشمندان از پیشرفته‌‌ترین فن‌آوریهای تصویربرداری استفاده کرده‌اند تا متون مرتبط با سیارات فراخورشیدی کشف شده به همراه این دستگاه را رمزگشایی کنند.

به باور آن‌ها این دستگاه ۲۱۰۰ سال پیش در یونان ساخته شده و می‌توان آن را نوعی راهنمای فلاسفه برای بررسی کهکشان به شمار آورد. گذشته از تمامی این گمانه‌زنی‌ها، این وسیله قدیمی‌‌ترین رایانه مکانیکی دنیا محسوب می‌شود.

الکساندرجونز استاد تاریخ باستان از دانشگاه نیویورک درباره این کشف مهم می‌گوید: از این دستگاه نکات زیادی را درباره تفکرات مردم در ۱۰۰سال پیش نسبت به خورشیدگرفتگی متوجه شده‌ایم.

 

دانشمندان تصور می‌کنند که از این دستگاه برای بررسی حرکات خورشید و ماه، وضعیت سیارات و پیش‌بینی خورشید گرفتگی‌ها استفاده می‌شده است.