دقت GPS به یک سانتی‌متر رسید

  محققان با استفاده از فن‌آوری حسگر‌ها و الگوریتم‌های جدید توانستند دقت تجهیزات GPS را به میزان چشمگیری افزایش دهند و خطای آن را به یک سانتی‌متر برسانند. به گزارش ایرنا، تجهیزات GPS با استفاده از شبکه‌ای از ماهواره‌های فضایی می‌توانند موقعیت و سرعت حرکت کاربران را مشخص کنند. با استفاده از این شیوه، موقعیت […]

 

محققان با استفاده از فن‌آوری حسگر‌ها و الگوریتم‌های جدید توانستند دقت تجهیزات GPS را به میزان چشمگیری افزایش دهند و خطای آن را به یک سانتی‌متر برسانند.

به گزارش ایرنا، تجهیزات GPS با استفاده از شبکه‌ای از ماهواره‌های فضایی می‌توانند موقعیت و سرعت حرکت کاربران را مشخص کنند. با استفاده از این شیوه، موقعیت کاربر بر اساس مدت زمان دریافت سیگنال از ۴ ماهواره یا بیش‌تر، با دقت ۱۰ متر‏ محاسبه می‌شود.

مسیریابی دقیق‏، تنها کاربرد فن‌آوری GPS نیست؛ بلکه افزایش دقت GPS زمینه‌ساز ورود خودروهای بدون راننده به جاده‌ها و افزایش امنیت سفرهای هوایی است. به همین علت اخیراً سیستم بهبود یافته‌ای موسوم به DGPS با بهره‌گیری از ایستگاه‌های زمینی برای ارسال سیگنال‌های ردیابی، توانسته است دقت مسیریابی را تا یک متر کاهش دهد. اما هنوز هم این دقت برای استفاده از خودروهای بدون سرنشین کافی نیست.

محققان برای افزایش دقت تجهیزات GPS، حسگری را به سیستم اضافه کردند که اطلاعات اضافی را در اختیار می‌گذارد و دقت این تجهیزات را به یک سانتی متر می‌رساند؛ البته این ایده جدید نیست، اما در گذشته برای ادغام اطلاعات به دست آمده از ماهواره و حسگر باید از کامپیوترهای بسیار پیشرفته استفاده می‌شد‏، در حالی که اکنون با بهره‌گیری از الگوریتم‌های جدید، توان محاسباتی مورد نیاز برای این کار تا حد توان محاسباتی تراشه‌های موجود در تجهیزات قابل حمل امروزی‏ از جمله گوشی‌های هوشمند کاهش یافته است.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه IEEE Transactions on Control Systems Technology منتشر شده است.