نیاز به سرمایه‌گذاری ۲۵۰ میلیارد دلاری در برنامه ششم

    محمد قره داغلی-رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: ایران برای اجرای برنامه ۵ ساله ششم توسعه و دستیابی به اهداف چشم انداز ۱۴۰۴، به ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد. به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، مهدی کرباسیان در «ششمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» با بیان این […]

 

 

محمد قره داغلی-رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: ایران برای اجرای برنامه ۵ ساله ششم توسعه و دستیابی به اهداف چشم انداز ۱۴۰۴، به ۲۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد.

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، مهدی کرباسیان در «ششمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» با بیان این مطلب و با اشاره به این‌که در برنامه سند چشم انداز ۱۴۰۴، ایران به عنوان نخستین قدرت اقتصادی منطقه با رشد ۸ درصدی پیش‌بینی شده و در برنامه ۵ ساله ششم توسعه نیز به این موضوع به‌طور جدی توجه شده است، تصریح کرد: برای دستیابی به این هدف، طی ۵ سال باید ۲۵۰ میلیارد دلار (سالانه ۵۰ میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری شود و باید تلاش فشرده‌ای برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی صورت گیرد.

 وی ادامه داد: خوشبختانه امروز کشورهای معتبر اروپایی برای سرمایه‌گذاری در ایران اظهار تمایل می‌کنند که دنیا به این نتیجه رسیده که تحریم‌های چندساله ضمن فشار به مردم ایران، کشورهای پیشرفته را نیز از فرصت‌های ایران محروم کرده است. انعقاد تفاهم‌نامه‌های همکاری در سفر رییس‌جمهور به فرانسه و ایتالیا و نیز ابراز تمایل کشورهای دیگر نظیر آلمان، اتریش، ژاپن، فرانسه، هند و غیره از جمله این علاقه‌مندی‌هاست.

رییس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به این‌که یکی از شاخص‌های توسعه کشورها، میزان مصرف فولاد است و این صنعت زیربنای توسعه کشور‌ها محسوب می‌شود، گفت: از فولاد به عنوان حلقه صنعتی شدن کشور‌ها نام برده می‌شود و این صنعت به عنوان یکی از اشتغال‌زا‌‌ترین صنایع است.

وی ادامه داد: دولت باید به این صنعت به عنوان یکی از اساسی‌‌ترین موضوعات توسعه‌ای، توجه ویژه داشته باشد و امیدواریم با همدلی و همکاری بخش خصوصی بتوانیم و با تعاملات مطلوب در حال انجام با کشورهای، با جذب سرمایه‌گذاری توسعه کشور را محقق کنیم و جزو ۱۰ کشور برتر اقتصادی دنیا شویم.

کرباسیان با اشاره به کاهش روند تولید فولاد جهانی در سال ۲۰۱۵ میلادی گفت: تولید فولاد دنیا در سال ۲۰۱۵ متأثر از کاهش رشد اقتصادی چین کاهش یافته است. به‌طوری که کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد (به جز هند) و از جمله ایران، افت تولید را در این سال تجربه کرده‌اند. با وجود این‌که پیش‌بینی شده بود رکود ایجاد شده در سال ۲۰۰۸ تا سال ۲۰۱۱ به پایان می‌رسد، اما این رکود همچنان پابرجاست و پیش‌بینی می‌شود تا۲ تا ۳ سال دیگر تداوم یابد.

وی ادامه داد: این رکود به کشورمان نیز تسری پیدا کرده و به‌طور مستقیم بر تولید، بازار و فروش اثر گذاشته است. در سال گذشته میلادی قرار بود تولید فولاد کشور به ۱۹ تا ۲۰ میلیون تن برسد، اما به دلیل وضعیت پیش رو و کمبود گندله، حدود ۱۶ میلیون تن تولید شد و با توجه به شرایط جهانی، در سال ۲۰۱۶ نیز نزدیک به همین عدد محقق خواهد شد.

رییس هیأت عامل ایمیدرو با اشاره به چالش‌ها و فرصت‌های صنعت فولاد دنیا اظهارداشت: از جمله چالش‌های کنونی این صنعت، افت رشد اقتصادی چین به عنوان موتور محرک اقتصاد دنیا، مازاد عرضه نسبت به تقاضا، تداوم کاهش قیمت جهانی فولاد، افزایش رقابت‌پذیری در صنعت فولاد و احتمال ورود مواد جایگزین (نظیر پتروشیمی، آلومینیم، پلاستیک و غیره) است.

وی ادامه داد: فرصت‌های پیش روی صنعت فولاد شامل رشد جمعیت جهان و به تبع آن رشد مصرف مواد معدنی (افزایش تولید فولاد خام از ۸۵۰ میلیون تن سال ۲۰۰۰ به ۲۵۰۰ میلیون تن در سال ۲۰۳۰)، روند رو به رشد بازار فولاد به دلیل ارزانی نسبت به سایر فلزات و کاهش قیمت سنگ‌آهن و انرژی است.

کرباسیان با بیان این‌که شدت مصرف فولاد یا مصرف سرانه فولاد در دنیا رو به کاهش است، تصریح‌کرد: در ایران سرانه مصرف فولاد حدود ۲۰۰ کیلو گرم است که فاصله جدی با کشورهای پیشرفته دارد. در طرح جامع فولاد، پیش‌بینی شده مصرف فولاد ایران در سال ۱۴۰۴ از ۳۵۰ کیلوگرم بیش‌تر شود و با این هدف، دستیابی به تولید یا ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد تا این مدت امکان‌پذیر است.

کرباسیان با اشاره به ۳ شاخص اصلی توسعه صنعت فولاد گفت: وجود ذخایر غنی مورد نیاز زنجیره فولاد (معادن رو  باز سنگ‌آهن حدود ۳ میلیارد تن ذخیره و قابل افزایش تا ۵۰ درصد با اکتشافات پیش‌رو)، در اختیار داشتن ذخایر زغال‌سنگ، دسترسی آسان به انرژی و دارنده دومین ذخایر بین‌المللی گاز طبیعی، دسترسی به آب‌های آزاد و نیز وجود سرمایه انسانی با‌تجربه و ماهر است.

وی افزود: فن‌آوری قدیمی، بهره‌وری و رقابت‌پذیری پایین نسبت به رقبا، ارزش افزوده پایین و عدم توسعه صنایع پایین دستی، مکان‌یابی نامناسب برخی واحدهای فولادی و کمبود زیرساخت‌های مورد نیاز به‌خصوص آب، عدم توازن در زنجیره ارزش و ارایه مجوز مازاد تقاضای بازار، محدودیت منابع دولت، کاهش ارزش شاخص بورس به عنوان منبع اصلی تأمین سرمایه و خصوصی‌سازی نامناسب زنجیره ارزش فولاد، بالا بودن هزینه تمام شده محصولات و عدم توجه به ادغام عمودی و افقی از جمله چالش‌های صنعت فولاد کشور به شمار می‌رود.

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: برای کاهش قیمت تمام شده فولاد، تنها با حمایت‌های ویژه دولت نمی‌توان به این هدف دست یافت بلکه بخشی از آن با تصمیم‌گیری‌های درست دولت و بخشی نیز با ارتقای بهره‌وری بخش خصوصی امکان‌پذیر است.

رییس هیأت عامل ایمیدرو درباره وضعیت اکتشافات معدنی ایمیدرو گفت: این سازمان اجرای عملیات اکتشافی در ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع آغاز کرده و تاکنون ۳۰۰ محدوده امید بخش معدنی جدید شناسایی شده و ۷۴ پروژه اکتشافی عمومی، تفصیلی و تکمیلی اجرا شده است. البته بخش خصوصی هم در این زمینه فعالیت‌هایی داشته است که با احتساب آن، میزان اکتشاف افزایش می‌یابد.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۶ میلادی، پیشرفت‌های بالایی در زمینه اکتشاف داشته باشیم.

کرباسیان فعال کردن طرح‌های هفتگانه فولاد را از جمله تلاش‌های ایمیدرو با استفاده از مشارکت بخش خصوصی برشمرد و گفت: واحد احیای مستقیم طرح سپیددشت تا پایان امسال با همکاری شرکت فولاد مبارکه به بهره‌برداری می‌رسد و ۳ واحد دیگر در نیمه نخست سال ۹۵ به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: دولت اعتقاد دارد بخش خصوصی باید محور اصلی در توسعه باشد و در جایی که امکان حضور بخش خصوصی وجود دارد، ایمیدرو فضا را برای این بخش باز می‌گذارد.

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: این سازمان برنامه‌های سرمایه‌گذاری در صنعت فولاد را در سواحل جنوبی کشور با مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی اجرایی کرده است.

وی ادامه داد: توسعه زیرساخت‌ها شامل آب، گاز، برق و راه‌آهن در برنامه‌های ایمیدرو به‌طور جدی دیده شده است. در این حوزه، در برخی قیمت‌ها چالش داریم که قابل رفع است. موضوع احداث ریل و قیمت حمل و نقل مورد بررسی است.

رییس هیأت عامل ایمیدرو گفت: همایش حاضر مصادف شده با لغو تحریم‌های بین‌المللی- که با تلاش فشرده تیم مذاکره کننده، حمایت مردم و رهبری به سرانجام رسید- و می‌توان اعلام کرد که جمهوری اسلامی ایران زمینه‌های سرمایه‌گذاری برای ایران فراهم شده و از حضور مدیران شرکت‌های خارجی به نمایندگی از ایمیدرو و وزارت صنعت، معدن و تجارت تشکر می‌کنم.

 

وی افزود: ارایه مقالات و دیدگاه‌های کارشناسی در چنین همایش‌هایی می‌تواند به دولت، سیاست‌گذاران و بخش خصوصی برای توسعه کشور کمک کند.