پتروشیمی‌ها دست به دامن قراردادهای بلندمدت در بورس شدند

پتروشیمی‌ها دست به دامن قراردادهای بلندمدت در بورس شدند یک مقام مسؤول در صنعت پتروشیمی گفت: امضای قراردادهای بلندمدت در بورس کالا، دغدغه‌های چندین ساله در این بازار را برطرف می‌کند، علاوه براین شرکت‌های پتروشیمی می‌توانند با این اقدام محصولات خود را مطرح و برندهای بین‌المللی را برای خرید محصولاتشان ترغیب کنند. به گزارش ایرنا، […]

پتروشیمی‌ها دست به دامن قراردادهای بلندمدت در بورس شدند

یک مقام مسؤول در صنعت پتروشیمی گفت: امضای قراردادهای بلندمدت در بورس کالا، دغدغه‌های چندین ساله در این بازار را برطرف می‌کند، علاوه براین شرکت‌های پتروشیمی می‌توانند با این اقدام محصولات خود را مطرح و برندهای بین‌المللی را برای خرید محصولاتشان ترغیب کنند.

به گزارش ایرنا، طی سال‌های گذشته همواره یکی از نگرانی‌ها در بازار محصولات پتروشیمی، اطمینان نداشتن تولیدکننده و مصرف کننده برای تولید و تهیه مواد در فصل‌های مختلف سال است، اواخر سال گذشته بحث امضای قراردادهای بلندمدت بین شرکت‌های پتروشیمی و صنایع پایین دست در بورس کالای ایران مطرح شد، که سرانجام در اوایل هفته جاری، نخستین قرارداد بلند مدت پتروشیمی در این بخش امضا شد.

محمدعبدالرزاقی، سرپرست فروش داخلی شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج‌فارس اظهار داشت: نشست‌های بسیاری با حضور ذی‌نفعان برگزار شد تا موضوع انعقاد قراردادهای بلندمدت با همکاری بورس کالای ایران مرتفع شده و شرکت‌های پتروشیمی بتوانند با صنایع پایین دستی در بورس کالای ایران قرارداد بلندمدت امضا کنند.

وی افزود: اسفند ماه ۹۴ سرانجام مدیرعامل بورس کالای ایران اعلام کرد، شرکت‌های پتروشیمی و صنایع پایین دستی قادرند قراردادهای بلندمدت را در بورس کالای ایران ثبت کنند.

به گفته این مقام مسؤول، شرکت تجارت صنعت پتروشیمی خلیج‌فارس نشست‌های متعددی با مشتریان خود در رابطه با انعقاد قراردادهای بلندمدت برگزار کرد، و نخستین قرارداد بین شرکت پتروشیمی تندگویان در این زمینه با صنایع پایین دست به امضا رسید.

وی تأکید کرد: شرکت‌های پتروشیمی مانند تندگویان می‌توانند با انعقاد قراردادهای بلندمدت ضمن مطرح ساختن محصولات خود، قادر می‌شوند برندهای بین‌المللی را برای خرید محصولاتشان ترغیب کنند.

مسؤول هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس افزود: براساس قرارداد امضا شده بین شرکت پتروشیمی تندگویان و صنایع پایین دستی، هم تولیدکننده و هم خریدار اطمینان دارند که در هر فصل در زمینه تولید و خرید در بازار «پلی‌اتیلن‌های ترفتالات» بطری و نساجی مشکلی نخواهند داشت.

عبدالرزاقی افزود: بازار محصولات «پلی اتیلن ترفتالات گرید» بطری فصلی است که به این ترتیب در فصل گرما همیشه تقاضا برای خرید افزایش دارد، اما در فصل سرما تولیدکننده به اجبار کالای خود را انبار کرده و در نتیجه با انباشت ماده اولیه خواهد داشت، اما با قراردادهای بلندمدت تولیدکننده و مصرف‌کننده با شرایط بهتری از تولید و خرید روبه رو خواهند شد و به این ترتیب برنامه‌ریزی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده آسان خواهد شد.

ماه‌های گذشته، بحث‌های گسترده‌ای درباره نحوه عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا مطرح و برخی نهاد‌ها خواستار رفع الزام فروش محصولات در بورس شده بودند.

بخش پایین دستی صنعت پتروشیمی نیز با انتقاد از طرح فروش محصولات پتروشیمی از بورس، خواستار ماندگاری عرضه محصولات از طریق بورس کالا هستند.

 

کارشناسان معتقدند: امضای قراردادهای بلندمدت فروش محصولات پتروشیمی در بورس کالا، راهکاری مناسب به شمار می‌رود که افزون بر تأمین منافع مصرف‌کنندگان بخش پایین دستی، حقوق تولیدکنندگان محصولات پتروشیمی را نیز تأمین می‌کند.