رشد ۲٫۵ برابری فعالیت اکتشافی در دولت یازدهم

معاون وزیر صنعت خبر داد رشد ۲٫۵ برابری فعالیت اکتشافی در دولت یازدهم مهدی کرباسیان گفت: براساس برنامه اکتشافات جدید که در دولت یازدهم از سوی سازمان‌های ایمیدرو و زمین‌شناسی اجرا شده، تاکنون در مرحله مقدماتی ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن، ۵۰۰ میلیون تن زغال‌سنگ و ۹۰ تن طلا کشف شده است. معاون وزیر صنعت، […]

معاون وزیر صنعت خبر داد

رشد ۲٫۵ برابری فعالیت اکتشافی در دولت یازدهم

مهدی کرباسیان گفت: براساس برنامه اکتشافات جدید که در دولت یازدهم از سوی سازمان‌های ایمیدرو و زمین‌شناسی اجرا شده، تاکنون در مرحله مقدماتی ۴۰۰ میلیون تن سنگ آهن، ۵۰۰ میلیون تن زغال‌سنگ و ۹۰ تن طلا کشف شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ایرنا افزود: برنامه جدید اکتشافی سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) که از سال ۱۳۹۳ باهدف بهره‌برداری بهینه از ذخایر کشور آغاز شد، حوزه‌ای گسترده به مساحت ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع در شرق کشور را در بر می‌گیرد.

رشد ۲٫۵ برابری فعالیت اکتشافی

وی خاطرنشان ساخت: اقدام یادشده در حقیقت ۲٫۵ برابر اکتشافات انجام شده در ۸۰ سال گذشته است و می‌تواند نقشی ارزنده در چارچوب توسعه متوازن کشور و ارتقای نقش معادن در اقتصاد ملی و نیز دستیابی به هدف اقتصاد بدون اتکا به درآمدهای نفتی ایفا کند.

رییس هیأت عامل ایمیدرو اضافه کرد: فعالیت اکتشافی از منطقه مستعد معدنی سنگان (خراسان‌رضوی) آغاز و پس از آن به نوار شرقی و دیگر نقاط تسری یافت.

وی گفت: دستاورد این فعالیت عظیم در ۲۵ پهنه، شناسایی ۳۰۰ محدوده معدنی است و اکنون پیش‌بینی می‌شود برای تعدادی از این محدوده‌ها فراخوان داده شود و شماری نیز برای سرمایه‌گذاری برود.

به گفته کرباسیان، اجرای ۷۴ پروژه اکتشافی در مراحل اکتشاف عمومی، تفصیلی و تکمیلی در مناطق مختلف کشور روی مواد معدنی مختلف همچون آهن، زغال‌سنگ، پلی‌متال، طلا، مس، آنتیموان، سرب و روی، کرومیت، تیتان، نیکل، مولیبدن، باریت، فسفات و بوکسیت دستاوردهای ارزشمندی برای کشور داشته است.

وی یادآور شد: استخراج مواد معدنی پتاس، منیزیم، لیتیم و… از شورابه‌ها از جمله برنامه‌های در دست اجراست و در عین حال پروژه‌های اکتشاف تکمیلی یکی از نتایج آن در معدن طلای زرشوران (آذربایجان غربی) افزوده شدن ۵۰ درصدی به ذخایر این معدن است.

همکاری با شرکت‌های خارجی در عملیات اکتشافی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: همکاری با شرکت‌های آلمانی و کانادایی برای عملیات اکتشافی در معادن ایران دنبال می‌شود؛ در واقع در شرایط پساتحریم اولویت اصلی باهدف توسعه معادن نخست جذب سرمایه و بعد انتقال فن‌آوری‌های جدید است.

به گفته وی، شرکت‌های آلمانی و کانادایی در شرایط کنونی، آزمایشی عملیات معدنکاری‌ را شروع کرده‌اند و توانسته‌اند با بهره‌گیری از فن‌آوری ماهواره تا ۱۰ هزار متر زیر زمین را اکتشاف کنند و پیش از این ایران حداکثر میزان اکتشافات‌ خود را در عمق ۴۰۰ تا ۵۰۰ متری انجام داده بود.

کرباسیان گفت: استفاده از فن‌آوری ماهواره، زمان اکتشاف را کوتاه و کیفیت آن را ارتقا می‌بخشد و در بحث سرمایه‌گذاری، زنجیره از معدن شروع می‌شود و تا دستیابی به بالا‌ترین ارزش افزوده مواد معدنی ادامه می‌یابد.

اجرای ژئوفیزیک هوایی در استان‌های معدنی

رییس هیأت عامل ایمیدرو خاطرنشان ساخت: بهره‌گیری از فن‌آوری‌های جدید عملیات معدنی را تسریع می‌کند و اکنون ۳۸ هزار کیلومتر ژئوفیزیک هوایی در استان‌های یزد، کرمان و شرق اصفهان اجرا شده که این امر امکان دستیابی به اطلاعات دقیق را فراهم می‌سازد.

به گفته وی، جمع‌آوری اطلاعات در عملیات اکتشافی معادن به شکل معمول به ۵ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد، درحالی که شرکت‌های معدنی خارجی ۱۰ روزه این اطلاعات را ارایه می‌کنند.

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت پیش از این اعلام کرده بود، حداکثر وسعت محدوده اکتشافی در گذشته ۴۰ کیلومتر مربع بوده اما اکنون با تعریف پهنه‌ها، این مقیاس بالاتر رفته و محدوده‌ها وسیع‌تر شده است که با انجام عملیات اکتشافی و رسیدن به محدوده‌های امیدوارکننده و ذخایر مواد معدنی، محدوده‌ها کوچک‌تر شده و پروانه اکتشاف برای آن‌ها صادر خواهد شد.

وی یادآور شد: سال ۱۳۹۲ سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور عملیات ژئوفیزیک کشور را سرعت داد و در ۹ ماهه پارسال نزدیک به ۱۵۰ هزار کیلومتر خطی عملیات ژئوفیزیکی را انجام داد؛ در حالی که در ۱۰ سال منتهی به سال ۱۳۹۲ در مجموع ۲۲۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی صورت گرفته بود.

نعمت زاده افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت ابتدای دی ماه پارسال اقدام به آزادسازی ۱۷هزار کیلومتر مربع محدوده اکتشافی بلوکه شده از طریق سامانه کاداستر کرد.

 

وزارتخانه یاد شده اعلام کرده است: تاکنون ۸۵ درصد از پهنه‌های معدنی کشور را به سرمایه‌گذاران واگذار کرده، درحالی که پیش از این عمده این مناطق به صورت بلوکه شده بود