روابط اقتصادی ایران و ژاپن گسترش می‌یابد

  رییس کل بانک مرکزی ضمن ابراز خرسندی از اختصاص ۱۰ میلیارد دلار برای تسهیل مالی با ایران، اظهار امیدواری کرد روابط اقتصادی و مالی ایران و ژاپن به بالا‌ترین سطح افزایش یابد. به گزارش مهر، ولی ا… سیف، رییس‌کل بانک مرکزی در دیدار با کاتسیوکی کاوایی، مشاور ارشد نخست‌وزیر ژاپن و هیأت همراه، ضمن […]

 

رییس کل بانک مرکزی ضمن ابراز خرسندی از اختصاص ۱۰ میلیارد دلار برای تسهیل مالی با ایران، اظهار امیدواری کرد روابط اقتصادی و مالی ایران و ژاپن به بالا‌ترین سطح افزایش یابد.

به گزارش مهر، ولی ا… سیف، رییس‌کل بانک مرکزی در دیدار با کاتسیوکی کاوایی، مشاور ارشد نخست‌وزیر ژاپن و هیأت همراه، ضمن ابراز خرسندی از اختصاص ۱۰ میلیارد دلار برای تسهیل مالی با ایران، اظهار امیدواری کرد روابط اقتصادی و مالی ایران و ژاپن به بالا‌ترین سطح افزایش یابد.

رییس کل بانک مرکزی ضمن دعوت رسمی از رییس‌ کل بانک مرکزی ژاپن برای سفر به ایران، پیشنهاد کرد جلسه‌ای بین بانک‌های ایرانی و ژاپنی برای شناخت کامل بانک‌ها و تسهیل در روابط کارگزاری تشکیل شود.

وی با بیان این‌که توافق اخیر می‌تواند روابط اقتصادی دو کشور را به سرعت احیا کند، تصریح‌کرد: همکاری بین بانک‌های مرکزی ایران و ژاپن می‌تواند ارتباطات بانکی را تسهیل کند. ایران، کشور ژاپن را به عنوان شریک اقتصادی بزرگ خود در شرق آسیا می‌شناسد. روابط بین دو کشور، قدمت زیادی دارد و این موضوع می‌تواند به ارتباطات قوی‌تر کمک کند. در حال حاضر زمینه برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی مهیاست.

رییس کل بانک مرکزی رفع موانع تحریم را زمینه‌ساز گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور دانست و گفت: قبل از تحریم‌ها، روابط اقتصادی و بانکی گسترده‌ای میان دو کشور برقرار بود ولی فضای تحریم باعث کاهش حضور شرکت‌ها و بانک‌های ژاپنی در ایران شد. در حال حاضر خوشبختانه فضا مثبت شده و روابط اقتصادی می‌تواند احیا شود.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود در اقتصاد ایران، خاطرنشان‌کرد: کشور ما ظرفیت‌های طبیعی و انسانی زیادی دارد. دوسوم از جمعیت کشور ما زیر ۳۵ سال سن دارند؛ عموماً دارای تحصیلات دانشگاهی هستند و ما با توجه به فن‌آوری بالای ژاپن، از سرمایه‌گذاران ژاپنی استقبال می‌کنیم و امیدواریم این ظرفیت به نفع دو کشور استفاده شود.

سیف با تشکر از طرف ژاپنی به ‌خاطر همکاری‌های این کشور در زمان تحریم با ایران، افزود: علاوه بر این‌که کشور ژاپن در خصوص ایجاد کانال خاص بانکی برای تأمین دارو در زمان تحریم با ما همکاری داشت، ۳ بانک بزرگ ژاپنی دفتر نمایندگی خود را در ایران حفظ کردند و این برای ما ارزشمند است.

رییس کل بانک مرکزی در خصوص مصوبه دولت ژاپن برای رفع محدودیت‌های بانک‌های ایرانی گفت: مصوبه هیأت وزیران برای رفع محدودیت‌ها، اولین قدم برای ایجاد روابط قوی بانکی است. وی همچنین از سفر آتی نخست‌وزیر ژاپن به ایران ابراز خوشحالی کرد.

رییس شورای پول و اعتبار از تصویب لایحه مبارزه با تأمین مالی تروریسم طی ماه‌های گذشته در مجلس خبر داد و اظهار‌داشت: این لایحه را اخیراً مجلس ایران تصویب کرده و در رابطه با مقررات ناظر بر فعالیت‌های ضدتروریستی در ایران است.

ژاپن پس از برجام تحریم‌ علیه بانک‌های ایرانی را لغو کرد

مشاور ارشد نخست‌وزیر ژاپن در این ملاقات از سفر نخست‌وزیر این کشور در آینده نزدیک به ایران خبر داد و گفت: سفر حاضر در واقع زمینه‌سازی برای حضور نخست‌وزیر ژاپن در ایران است. فوریه سال جاری نیز وزیر دارایی ژاپن نیز با دکتر طیب‌نیا ملاقاتی داشت و در خصوص تبادلات مالی و همکاری مشترک، تفاهم‌هایی انجام شده است.

کاتسیوکی کاوایی در خصوص مصوبات هیأت وزیران این کشور برای بانک‌های ایرانی، گفت: در ۲۲ ژانویه سال جاری هیأت وزیران کشور ژاپن، تحریم‌ علیه بانک‌های ایرانی، ممنوعیت بازکردن حساب‌های کارگزاری جدید، ممنوعیت فعالیت بانک‌های ایرانی در ژاپن و همچنین ممنوعیت فعالیت بانک‌های ژاپنی در ایران را لغو کرد.

وی از رییس کل بانک مرکزی خواست زمینه لازم برای گسترش فعالیت بانک‌های ژاپنی در ایران را فراهم کند؛ در این راستا حساب‌های بانکی بین دو کشور باید تسویه و اطلاعات بانک‌های ایرانی که به همکاری با بانک‌های ژاپنی تمایل دارند، دراختیار آن‌ها قرارداده شود.

به گفته این مقام ژاپنی، بانک‌های این کشور تمایل دارند اطلاعات بیش‌تری از بانک‌های ایرانی داشته باشند و جزئیات لازم را در خصوص نحوه فعالیت آن‌ها بدانند.

 

کاوایی در خصوص توافق صورت‌گرفته بین وزرای اقتصاد دو کشور در ۵ فوریه، گفت: در این توافق‌نامه، مبلغ ۱۰ میلیارد دلار برای تسهیل مالی مصوب شد که بالا‌ترین مبلغ تسهیل مالی کشور ژاپن با دیگر کشورهاست.