دریاخواری به بهانه احداث پروژه‌های تفریحی در سواحل جنوبی

دریاخواری به بهانه احداث پروژه‌های تفریحی در سواحل جنوبی نماینده مردم شوش در مجلس تشکیل سازمان توسعه وعمران دریا و سواحل را در مهار پدیده معضل دریا و ساحل‌خواری مؤثر خواند و افزود: ساخت وسازهای مراکز تفریحی و مسکونی در حریم دریا و سواحل باید مطابق معیارهای قانونی داشته باشد. سیدراضی‌نوری در گفت‌وگو با خانه […]

دریاخواری به بهانه احداث پروژه‌های تفریحی در سواحل جنوبی

نماینده مردم شوش در مجلس تشکیل سازمان توسعه وعمران دریا و سواحل را در مهار پدیده معضل دریا و ساحل‌خواری مؤثر خواند و افزود: ساخت وسازهای مراکز تفریحی و مسکونی در حریم دریا و سواحل باید مطابق معیارهای قانونی داشته باشد.

سیدراضی‌نوری در گفت‌وگو با خانه ملت، با تأکید بر این‌که دستگاه‌های متولی باید با هر نوع ساخت‌وساز غیرمجاز در حریم دریا برخورد کنند، تصریح کرد: برخورد با ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حوضه آبریز و مسیر رودخانه‌ها لازم و ضروری است.

نماینده مردم شوش در مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که تمامی ساخت‌وسازهای حریم دریا و سواحل باید ارزیابی زیست‌محیطی داشته باشند، گفت: از نظر قانون‌گذار و دستگاه‌های متولی حریم مندرج در قانون برای سواحل و دریا به صراحت مشخص شده بنابراین رعایت ضوابط زیست‌محیطی و توجه به قوانین ساخت و ساز‌‌ها در حریم دریا امری لازم است که برای حفاظت دریا و سواحل و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز باید به آن توجه داشت.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: البته پدیده دریاخواری در شمال کشور بیش‌تر مربوط به ساخت و سازهای مسکونی اما در مناطق جنوبی کشور در قالب مراکز و پروژه‌های تفریحی انجام می‌شود.

نوری بر لزوم تشکیل سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل بنا بر مصوبه مجلس نهم تأکید کرد و یادآور شد: تشکیل هر صنف و مجموعه‌ای که بتواند معضل دریاخواری و ساحل‌خواری را در کشور مهار و مدیریت کند امری بسیار مناسب و شایسته است که به‌طور حتم کمیسیون کشاورزی مجلس به صورت جدی از آن حمایت می‌کند، البته در راستای تشکیل این سازمان بهتر است از ظرفیت مشاوران و متخصصان حوزه‌های زیست‌محیطی بهره برد یعنی به گونه‌ای که تمامی کارشناسان تشکیل آن را تأیید کرده و نگاه اکثریت کارشناسان نسبت به تشکیل آن برای مهار پدیده دریاخواری و ساحل‌خواری مثبت باشد.

وی در مورد افرادی که با تشکیل سازمان توسعه و عمران دریا و سواحل مخالفت می‌کنند، گفت: به‌طور حتم باید برای تشکیل چنین سازمانی اظهارات مخالفان نیز باید مورد توجه قرار گیرد چه بسا اظهارات آن‌‌ها واقعیت داشته باشد.

 این نماینده مردم در مجلس دهم، با تأکید بر این‌که مراکز تفریحی باید با معیار و رویکرد قانونی در کنار سواحل ایجاد شوند، تصریح کرد: ساخت‌وساز غیراصولی و بدون رعایت مسایل زیست‌محیطی در زمان حوادث غیرمترقبه مانند سیل می‌تواند فاجعه بار باشد از این رو باید ساخت و سازهای غیراصولی در کشور متوقف شود.

نماینده مردم شوش در مجلس دهم، با تأکید بر این‌که باید با فرد، مجموعه و دستگاه‌هایی که بدون در نظرگرفتن تمهیدات قانونی و رعایت اصول ساخت و ساز اقدام به ساخت و ساز در حریم دریا و سواحل کشور می‌کنند به صورت جدی برخورد کرد، گفت: در این بین قانون برای همه باید به صورت یکسان اجرایی شود و هنگام صدور احکام تمایزی میان افراد و دستگاه‌ها قائل نشد.

 

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که سازمان حفاظت محیط‌زیست و منابع طبیعی باید به عنوان متولی از ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم دریا جلوگیری کنند، افزود: دستگاه‌های متولی باید به عنوان حافظان محیط زیست از دستگاه‌ها و افرادی که با ساخت‌وسازهای غیرقانونی و غیرمجاز به حریم دریا و سواحل تعدی می‌کنند اقامه دعوی کنند.