پیمانکار هر وقت دلش خواست حقوق می‌دهد

انبوه مشکلات پرسنل شرکتی شهرداری تهران‌  پیمانکار هر وقت دلش خواست حقوق می‌دهد پرسنل شرکتی شهرداری تهران با مشکلات زیادی مواجهند که اصلی‌‌ترین آن، نداشتن رابطه استخدامی مستقیم با شهرداری است. این‌طور که آن‌‌ها می‌گویند پیمانکار عهده‌دار امور، ممکن است ماه‌ها حقوق این اشخاص را ندهد. به گزارش خبرآنلاین، مشکلات عدیده نیروهای شرکتی که با […]

انبوه مشکلات پرسنل شرکتی شهرداری تهران‌

 پیمانکار هر وقت دلش خواست حقوق می‌دهد

پرسنل شرکتی شهرداری تهران با مشکلات زیادی مواجهند که اصلی‌‌ترین آن، نداشتن رابطه استخدامی مستقیم با شهرداری است. این‌طور که آن‌‌ها می‌گویند پیمانکار عهده‌دار امور، ممکن است ماه‌ها حقوق این اشخاص را ندهد.

به گزارش خبرآنلاین، مشکلات عدیده نیروهای شرکتی که با شرکت‌های تأمین نیروی انسانی طرف قرارداد سازمان‌ها همکاری می‌کنند، بار‌ها در سرویس مشکلات مردم مطرح شده است. شهرداری تهران نیز از این قاعده مستثنی نیست و تعداد انبوهی از پرسنل خدماتی و مشاغل غیرکارشناسی خود را از این طریق تأمین می‌کند. مشکلات این بخش از کارکنان شهرداری تهران که از حداقل‌های قانونی محرومند باعث شد تا در گفت‌وگو با اقبال شاکری، عضو شورای شهر تهران، مسایل این قشر را بررسی کنیم. شاکری معتقد است این اشخاص از دستمزد کامل کار خود، مزایا، پاداش و عیدی بی‌بهره‌اند و نداشتن امنیت شغلی باعث شده تا نتوانند اعتراض کنند. به گفته شاکری در برخی از شکل‌های همکاری این کارکنان، پیمانکار هر وقت دلش خواست به آن‌‌ها حقوق می‌دهد. در ادامه گفت‌وگوی خبرآنلاین را می‌خوانید:

+اخیراً نیروهای پیمانکاران شرکت‌های تأمین نیروی انسانی شاغل در شهرداری تهران مشکلات زیادی را مطرح کرده‌اند. شما هم در این باره ورود داشتید. چرا این وضعیت برای این طیف از شاغلان در شهرداری به وجود آمده؟

چون استخدام نیرو ممنوع است شهرداری و بعضاً دستگاه‌های دولتی با پیمانکاری قرارداد می‌بندند و این پیمانکار تأمین نیروی انسانی برای آن‌‌ها می‌کند. نیروی این پیمانکاران هیچ ارتباط سازمانی با سازمان بهره‌بردار ندارد. در نتیجه سود قابل توجهی را پیمانکار می‌برد و حداکثر استثمار را می‌بینیم. در دانشگاه محل تدریس ما نیز این مشکل وجود دارد.

+وضعیت کارکنان شرکتی شهرداری چگونه است؟

کم‌ترین حقوق را به این‌‌ها می‌دهند. قرارداد ترکمانچای با آن‌‌ها می‌بندند. می‌گویند اگر کوچک‌‌ترین اعتراضی کردید، ۱۰۰ نفر این‌جا ایستاده‌اند منتظر و شما باید اخراج شوید. پاداش، مزایا، مرخصی و عیدی در کار نیست، یا اگر هست، به ندرت است. اگر اعتراض کنند لغو قراردادهای داخلی ۳ ماهه و اخراج می‌شوند.

+نمونه‌ای از این حق‌خوری‌ها در شهرداری سراغ دارید؟

نمونه بارز این وضعیت را در پارک بانوان منطقه ۱۵ می‌بینیم. یک پیمانکار گرفته‌اند و تمام پرسنل هم خانم هستند. برای کمک به خانم‌های بدسرپرست و بی‌سرپرست این خانم‌‌ها را استخدام کرده‌اند. این‌‌ها چند بار آمده‌اند در شورا و مراجعه کرده‌اند، در شبکه‌های اجتماعی هم بار‌ها شکایت کرده‌اند. این خانم‌‌ها دارند پارک اداره می‌کنند، فضای سبز را نگهداری می‌کنند. تعمیرات دارند و در باد و باران و آفتاب کار می‌کنند. از همه چیز محرومند. برخی از این خانم‌‌ها در شورای شهر و شهرداری مرکزی هم شاغلند و در بخش خدمات کار می‌کنند. این بانوان دستشان هم به جایی بند نیست. کافی است به یکی از اعضای شورای شهر نامه بدهند که ما مشکل داریم. فردا او را از زندگی ساقط می‌کنند.

+مسایل و مشکلات کارکنان شرکتی را همه می‌دانیم و بار‌ها هم نوشته‌ایم. چه اقدام عملی برای بهبود وضعیت آن‌‌ها شده است؟

یک بار این کار را کردیم. الان به شهردار تذکر دادیم که به وضعیت این خانم‌‌ها رسیدگی کنید. پیمانکار حتی می‌تواند به مفاد قرارداد داخلی آن‌‌ها هم مراجعه کند. اصلاً فرض کنیم این‌‌ها قرارداد هم ندارند، مگر کار نمی‌کنند؟ بخشی از فعالیت شهرداری به عهده آن‌هاست و باید حقوقشان رعایت شود.

+سؤال این‌جاست چرا اقدام عملی نشده است؟

مسایل را دنبال می‌کنیم. صددرصد نامه می‌نویسیم و منتظریم جواب بدهند.

+تعداد کارکنان استخدام شرکتی در شهرداری چقدر است؟

خیلی زیاد است. گروهی دیگر هم هست که این نوع استخدام ندارند. پیمانکار پروژه عمرانی داریم که به او می‌گوییم چند نیرو هم به شهرداری بده. هزینه این اشخاص را هم در پیمان خود لحاظ کن. این‌‌ها کارمند ما هستند نه کارمند پیمانکار. این‌‌ها وضعشان بدتر است. نه قرارداد رسمی دارند و نه قرارداد شرکتی. پیمانکار هر وقت خواست به این اشخاص حقوق می‌دهد و هر وقت نخواست نمی‌دهد.

+تعدادشان را می‌دانید؟

 

به طور کلی در سازمان‌ها حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد پرسنل امکان دارد از این نوع نیرو‌ها باشد. هرچه نیروی باغبان و خدمات و مانند آن هستند، این نوع استخدام دارند. موضوع کارکنان پارک بانوان را هم پیگیری می‌کنیم تا به نتیجه برسیم.