فعالیت ۶۵ هزار کارگر و پیمانکار در پایتخت

شهردار تهران در بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ در صحن علنی شورای شهر گفت: در شهرداری تهران هیچ حسابی بدون مجوز شورای شهر باز نمی‌شود. به گزارش فارس، محمد باقر قالیباف در دویست و سی و نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران و در بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ شهرداری اظهارداشت: امسال بودجه روند خوبی […]

شهردار تهران در بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۵ در صحن علنی شورای شهر گفت: در شهرداری تهران هیچ حسابی بدون مجوز شورای شهر باز نمی‌شود.

به گزارش فارس، محمد باقر قالیباف در دویست و سی و نهمین جلسه علنی شورای شهر تهران و در بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ شهرداری اظهارداشت: امسال بودجه روند خوبی را طی کرده است و این نیز به دلیل سیری که از سالیان گذشته شروع شده است و قطعاً سال به سال این روند بهتر ادامه خواهد داشت.

قالیباف با اشاره به این‌که بودجه سال ۹۵ منطبق با برنامه ۵ ساله بسته شده است، گفت: در جلسه ارایه بودجه در صحن شورا اعلام کردم که براساس برنامه حرکت خواهیم کرد و بودجه سال ۹۵ نیز درصد قابل توجهی از آن منطبق بر وظایفی که در برنامه پنجم به تصویب رسیده است اجرایی می‌شود.

شهردار تهران گفت: پارسال بودجه نقد و غیرنقد شهرداری تهران ۴۵ به ۵۵ درصد پیشنهاد شده بود و امسال نیز ۶۰ به ۴۰ پیشنهاد شده است و برای شفافیت بیش‌تر بودجه نقد و غیرنقد بودن را عنوان کرده‌ایم.

وی با طرح پرسشی مبنی بر این‌که آیا بودجه نقد و غیرنقد ۶۰ به ۴۰ شهرداری تهران بهتر است، گفت: براساس افق اقتصاد ملی که در پیش رو داریم و با توجه به تجربه سالیان گذشته، امسال در جذب نقدینگی مانند سال گذشته موفق نبوده‌ایم و ۳۰ درصد در جذب نقدینگی کاهش داشتیم.

وی با اشاره به این‌که رکود اقتصادی به خاطر نبود نقدینگی است، گفت: وضعیت بودجه نقد و غیرنقد شهرداری تهران به صورت ۶۰ به ۴۰ به پیش‌بینی‌های اقتصادی نزدیکتر است.

در ادامه این جلسه محمد باقر قالیباف با بیان این‌که ما مدافع این هستیم که سود‌ها به خزانه بازگردد، گفت: نباید تکلیفی را وضع کنیم که بعد‌ها به خلاف قانون تبدیل شود.

شهردار تهران افزود: برخی از مأموریت‌های تعریف شده به گونه‌ای است که تحت هر شرایطی باید به صورت نقد پرداخت شود که حقوق و پاداش کارکنان و همینطور نگهداشت شهر از جمله این مأموریت‌ها است.

وی به فعالیت ۶۵ هزار کارگر و پیمانکار در شهر تهران اشاره کرد و افزود: یکی از فعالیت‌های اجرایی در شهرداری تهران مرتبط با کارگران و پیمانکاران فعال در اجرای پروژه‌ها اینگونه است که حقوق ۲۵ ماه کارکرد کارگران از حساب پیمانکار کسر و تحت عنوان حقوق به آن‌ها پرداخت می‌شود تا در این حوزه بعد‌ها دچار مشکل نشویم.

شهردار تهران با تأکید بر این‌که تمام درآمدهای شهرداری تهران باید براساس اولویت و ردیف‌های تعیین شده هزینه شود، افزود: تعیین زمان ۱۰ روزه برای سود اصلاً امکان‌پذیر نبوده و شورای شهر باید در این خصوص بازنگری کند.

قالیباف به اظهارات برخی از افراد در خصوص اداره شهر با درآمد ۵ هزار میلیارد تومانی اشاره کرد و گفت: اگرچه این موضوع از جانب بنده عنوان شده اما این مبلغ تنها منحصر به نگهداشت شهر بوده و در صورتی است که هیچ پروژه عمرانی، حمل و نقلی نظیر توسعه ۲۰ کیلومتر مترو صورت نپذیرد.

شهردار تهران افزود: سیاست شهرداری این است که سازمان‌های تابعه حیات خلوت نباشند.

وی ادامه داد: حرف ما این است؛ اگر سازمانی سودی داشت به خزانه برسد.

قالیباف خطاب به اعضای شورای شهر تأکید کرد: تعیین زمان ۱۰ روزه مبحث درآمدهای پایدار را از بین خواهد برد و اگر شهرداری یا هر کس دیگری خارج از ردیف تعیین شده فعالیت کند به آن فاقد گفته می‌شود که باید در اصلاح بودجه مورد بررسی قرار بگیرد.

قالیباف یادآور شد: در شهرداری تهران هیچ حسابی بدون مجوز شورای شهر باز نمی‌شود.

کاهش ۳۰ درصدی اعتبار آسفالت و جداول

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران در روند بررسی لایحه بودجه سال ۹۵ شهرداری تهران از کاهش ۶۰ میلیارد تومانی بودجه حوزه شهردار خبر داد.

علیرضا دبیر در ادامه این جلسه با بیان این مطلب اظهارداشت: شهرداری تهران ۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای کمک به اشخاص حقیقی درخواست کرده بود که کمیسیون برنامه و بودجه این رقم را به ۴۰ میلیارد تومان کاهش داد. همچنین بودجه ۱۲۰ میلیارد تومانی اعتبارات پیش‌بینی نشده در اختیار شهردار در بخش سرمایه‌ای به ۸۰ میلیارد تومان کاهش یافته است.

وی اضافه کرد: ۱۵ میلیارد تومان نیز برای کمک به مؤسسات عمومی؛ ۴۰ میلیارد تومان برای پاداش‌های اتفاقی و ۳۵ میلیارد تومان برای اعتبارات پیش‌بینی نشده در اختیار شهردار در بخش هزینه‌ای پیشنهاد شده است.

دبیر سرجمع اعتبارات حوزه شهردار را ۲۱۱ میلیارد تومان دانست و گفت: هر سال بودجه در اختیار شهردار افزایش پیدا می‌کرد اما امسال این بودجه کاهش پیدا کرده است. سال بعد هم باید این اختیارات کم‌تر شود که شهرداری در چارچوب برنامه عمل کند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران درباره ردیف‌های مربوط به پروژه نمایشگاه شهر آفتاب گفت: در سال جاری شهرداری قول داد با ۱۸۰ میلیارد تومان فاز اول این پروژه را به اتمام می‌رساند اما برای سال بعد باز هم ۸۰ میلیارد تومان خواسته‌اند ما کار کارشناسی کردیم و این رقم را به ۳۰ میلیارد تومان کاهش دادیم.

وی تأکید کرد: بودجه ۸۰ میلیارد تومانی پیشنهادی شهرداری برای احداث و توسعه شهر آفتاب به ۳۰ میلیارد تومان کاهش داده شده و ۱۰ میلیارد تومان نیز برای نگهداری نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

دبیر یادآور شد: ۹۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیز برای تملک املاک در ردیف‌های بودجه سال ۹۵ شهرداری تهران گنجانده شده است. البته تملک باید در جهت ردیف‌های بودجه باشد وگرنه تصرف در املاک عمومی محسوب می‌شود.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران درباره اهداف انقباضی بودجه سال ۹۵ شهرداری تهران توضیح داد: از اعتبار آسفالت معابر غیربزرگراهی از مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران ۳۰ درصد کاسته شده است. همچنین اعتبار مربوط به جداول و سنگدال‌ها؛ رنگ‌آمیزی و نورپردازی مناطق ۲۲ گانه نیز هر کدام ۳۰ درصد کاهش داده شد و با این صرفه‌جویی مقرر شد اعتبار لازم برای خرید بیمارستان کارکنان شهرداری تهران تخصیص داده شود