«تراخم»؛ شایع‌‌ترین علت نابینایی

رییس اداره پیشگیری از بیماری‌های چشم وزارت بهداشت گفت: تراخم شایع‌‌ترین علت کوری چشم به دلیل عفونت به‌خصوص در جوامع توسعه نیافته است. به گزارش ایسنا، دکتر محمدی افزود: طرح تحول سلامت عمل جراحی آب مروارید را رایگان یا در برخی مراکز به هزینه‌ای کم‌تر از ۱۰۰هزار تومان رسانده است. تراخم نیز یک بیماری قدیمی […]

رییس اداره پیشگیری از بیماری‌های چشم وزارت بهداشت گفت: تراخم شایع‌‌ترین علت کوری چشم به دلیل عفونت به‌خصوص در جوامع توسعه نیافته است.

به گزارش ایسنا، دکتر محمدی افزود: طرح تحول سلامت عمل جراحی آب مروارید را رایگان یا در برخی مراکز به هزینه‌ای کم‌تر از ۱۰۰هزار تومان رسانده است. تراخم نیز یک بیماری قدیمی است که بر روی قرنیه ایجاد زخم می‌کند و در مواردی سبب کوری فرد می‌شود.

وی از بیماری آب مروارید نیز به عنوان یک بیماری شایع چشمی در بین مردم نام برد و افزود: متأسفانه بیماری آب ‌مروارید دیرتر از زمانی که می‌تواند برای فرد مفید باشد، مورد عمل جراحی قرار می‌گیرد. در دهه گذشته بیماری آب‌ مروارید توسعه پیدا کرده است و متأسفانه به دلیل تفکرات اشتباه مبنی بر این‌که دید کم قابل بازگرداندن و اصلاح نیست، در اثر بیماری آب مروارید برخی افراد از دنیا می‌رفتند. باید هشدار داد کسانی که زیاد در معرض آفتاب و نور خورشید قرار دارند، زودتر به آب مروارید دچار می‌شوند.

رییس اداره پیشگیری از بیماری‌های چشم وزارت بهداشت عنوان کرد: بیش‌ترین میزان تعداد مراجعین مبتلا به بیماری آب مروارید از روستاهای کشور گزارش شده است و در چند سال اخیر مؤسسه خیریه نورآوران سلامت، خدمات بسیار زیادی را در زمینه پیشگیری از اختلالات چشم در کشور انجام داده است.

دکتر طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: تراخم نوعی عفونت مزمن چشمی است که موجب التهاب و ترشح چرکی در چشم می‌شود. طولانی شدن بیماری تراخم و تأخیر در درمان این بیماری از عواملی است که منجر به از دست رفتن قسمتی از بینایی تا نابینایی کامل فرد می‌شود. تراخم شایع‌‌ترین علت کوری چشم به دلیل عفونت به‌خصوص در جوامع توسعه‌نیافته است.

وی تصریح کرد: از بیماری تراخم در استان آمار دقیقی در دست نیست ولی بر اساس پیمایش‌های صورت گرفته و بررسی‌های به عمل آمده، رقم بالایی از تراخم در استان مشاهده نشده است.

 

وی خاطرنشان کرد: آب‌ مروارید از جمله بیماری‌های شایع چشمی است که سبب از بین رفتن شفافیت عدسی چشم و در نتیجه کدر شدن آن خواهد شد. با افزایش سن، احتمال ابتلا به آب‌ مروارید هم افزایش می‌یابد و اگر این بیماری به موقع درمان نشود، می‌تواند موجب کاهش بینایی شود.