رأی مثبت شورای رقابت به حضور پتروشیمی‌ها در رینگ بورس

  گروه انرژی- سرانجام دوئل پتروشیمی‌ها و بورس در حالی پیش می‌رود که در جلسه شورای رقابت تصمیم گرفته شد برای شفافیت و رقابتی شدن بازار و جلوگیری از انحصار با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا موافقت نشود. طرح موضوع خروج این محصول از بورس کالا طی چند ماه اخیر با مخالفت‌های جدی مسؤولان […]

 

گروه انرژی- سرانجام دوئل پتروشیمی‌ها و بورس در حالی پیش می‌رود که در جلسه شورای رقابت تصمیم گرفته شد برای شفافیت و رقابتی شدن بازار و جلوگیری از انحصار با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا موافقت نشود.

طرح موضوع خروج این محصول از بورس کالا طی چند ماه اخیر با مخالفت‌های جدی مسؤولان مختلف و نمایندگان مجلس رو به رو شد. اکثر مسؤولان به اتفاق، خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا را تصمیمی نسنجیده و غیرعلمی عنوان می‌کنند و معتقدند عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا زمینه چند نرخی شدن این کالا و نوسان قیمت‌ها را از بین برده و باعث کوتاه شدن دست دلالان و شفافیت آن نسبت به گذشته شده است.

کارشناسان و مسؤولان این حوزه معتقدند که قرار داشتن پتروشیمی در بورس کالا از چند نرخی شدن پتروشیمی و نوسان قیمت‌ها جلوگیری کرده و باعث بسته شدن راه دلالان به این مقوله می‌شود. از سوی دیگر مخالفان همچنین تأکید دارند که اگر معاملات محصولات پتروشیمی در بورس با مشکلاتی مواجه است، این مشکلات باید در بازار بورس برطرف شود، نه این‌که با خروج کامل محصولات پتروشیمی زمینه فساد عظیم در این محصولات فراهم شود.

محمدرضا نعمت‌زاده از زمان انتصاب بر کرسی وزارت صنعت، معدن و تجارت، دست کم ۵ بار به صورت رسمی اقدام به تلاش برای خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا کرده است که تاکنون این تلاش‌ها نتیجه نداده است.

تلاش وی برای خروج پتروشیمی از بورس کالا در حالی ادامه دارد که علاوه بر معاون اول و معاون اجرایی رییس‌جمهور و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، بسیاری از نمایندگان مجلس نیز نسبت به این موضوع انتقاد دارند.

پس از پیگیری‌های متعدد نعمت‌زاده برای خروج پتروشیمی از بورس کالا، محمدباقر نوبخت، رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، درباره درخواست وزیر صنعت برای خروج پتروشیمی از بورس کالا، گفت که هنوز این مسأله در دولت مطرح نشده است.

پیش از این معاون امور پتروشیمی وزیر نفت در خصوص این‌که آیا عرضه محصولات پتروشیمی از بورس کالا خارج خواهد شد، گفت: این بحث سیاه و سفید نیست که یا باید در بورس کالا عرضه شود یا در بازار آزاد اما متأسفانه برخی بر خروج کالاهای پتروشیمی از بورس تأکید دارند.

وی افزود: موضوعی که حایز اهمیت است انحصار در بورس است که نباید این گونه باشد.

شعری‌مقدم خاطرنشان کرد: تعدادی از تولیدکنندگان صنایع پایین دستی به ما مراجعه می‌کنند و می‌گویند ما قراردادهای دراز مدت داریم و انتظار دارند که محصولات خود را به تدریج و با کیفیت مناسب دریافت کنند که بورس این امتیاز را به آن‌‌ها نمی‌دهد و شرایط را برای آن‌‌ها مهیا نمی‌کند.

حال در جلسه روز یکشنبه شورای رقابت هم مخالفت خود را در خصوص حذف بورس کالا از معاملات پتروشیمی علنی کرد.

رضا شیوا به ایسنا اظهار کرد: دومین جلسه‌ شورای رقابت با موضوع خروج کالای پتروشیمی از بورس کالا برگزار شد. در جلسه روز دوشنبه، از نمایندگان اتحادیه سراسری تعاونی‌های تأمین نیاز صنایع پایین دستی پتروشیمی، انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی، بورس کالا، دفتر مرکز کلی رقابت، و دفتر توسعه صنایع پتروشیمی دعوت شده بود تا موضوع خروج کالاهای پتروشیمی از بورس کالا مورد بررسی قرار بگیرد.

وی ادامه داد: در این جلسه اتحادیه سراسری تعاونی‌‌ها اعتقاد داشتند باید کالای پتروشیمی از بورس کالا خارج نشود و انجمن صنفی کارفرمایان(تولیدکنندگان)، معتقد بودند که باید کالای پتروشیمی از بورس کالا خارج شود. همچنین نمایندگان بورس کالا به سؤالاتی در زمینه وجود مشکلات مختلف در صورت تداوم حضور کالای پتروشیمی در بورس کالا، پاسخ دادند.

شیوا ادامه داد: در جلسه روز دوشنبه بعد از حدود ۳ ساعت بحث و سؤال و جواب، شورای رقابت به این جمع‌بندی رسید که با توجه به بررسی موافقان و مخالفان، در این برهه از زمان با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا موافقت نکند.

او ادامه داد: شورای رقابت پیشنهاد کرد کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه سراسری تعاونی‌ها، بورس کالا، انجمن صنفی کارفرمایان، در مرکز ملی رقابت تشکیل شود که این کارگروه به مدت ۳ ماه موضوع را بررسی کرده و مشکلاتی که احیاناً بورس کالا می‌تواند داشته باشد را بسنجد و در نهایت گزارش کاملی به شورا ارایه دهد تا شورای رقابت مجدداً این موضوع را بررسی کند.

 

رییس شورای رقابت بیان کرد: تأکیدمان این است که برای شفافیت و رقابتی شدن بازار و جلوگیری از انحصار با خروج محصولات پتروشیمی از بورس کالا موافقت نشود.