مقدمات فروش اموال «ب.ز» آغاز شد

 مسؤول دریافت مطالبات وزارت نفت از آغاز دریافت مطالبات نفتی ایران از سوی شرکت‌های خارجی خبر داد و درباره مطالبات «ب.ز» نیز گفت: مقدمات فروش اموال «ب.ز» آغاز شده و از هفته آینده نسبت به فروش آن اقدام می‌کنیم. در ادامه متن گفت‌و‌گوی شانا با اصغر هندی، مسؤول دریافت مطالبات وزارت نفت را می‌خوانید: با […]

 مسؤول دریافت مطالبات وزارت نفت از آغاز دریافت مطالبات نفتی ایران از سوی شرکت‌های خارجی خبر داد و درباره مطالبات «ب.ز» نیز گفت: مقدمات فروش اموال «ب.ز» آغاز شده و از هفته آینده نسبت به فروش آن اقدام می‌کنیم.

در ادامه متن گفت‌و‌گوی شانا با اصغر هندی، مسؤول دریافت مطالبات وزارت نفت را می‌خوانید:

با توجه به رفع تحریم‌ها چه اقدام‌هایی برای وصول مطالبات شرکت ملی نفت صورت گرفته است؟

با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته پیش از تحریم‌ها، برخی شرکت‌های معتبر نفتی بلافاصله با رفع تحریم، برای پرداخت بدهی خود اعلام آمادگی کردند که با تدابیر اتخاذ شده و پس از افتتاح حساب، اقدام‌های لازم برای وصول مطالبات صورت گرفته و بدهکاران اروپایی آغاز به پرداخت بدهی خود کرده‌اند. البته با توجه به آماده نبودن و به منظور کنترل و اقدام صحیح و جلوگیری از هرگونه خللی در وصول مطالبات، تلاش شد دریافت وصول مطالبات از ارقام کم‌تر آغاز شود و پس از رفع موانع و مشکلات احتمالی، مبالغ بیش‌تری به حساب‌های معرفی شده از سوی شرکت نفت واریز شود که این کار از هفته گذشته آغاز شده است و امیدواریم طی مدت کوتاهی بیش‌تر بدهکاران دیون خود را پرداخت کنند؛ برخی بدهکاران نیز درخواست تمهیداتی برای پرداخت بدهی خود داشته‌اند که در حال بررسی و مذاکره آن هستیم.

در واقع شرکت انگلیسی-هلندی شل و دیگر شرکت‌های اروپایی آغاز به پرداخت بدهی خود کرده‌اند؟‌

بله این کار آغاز شده است، با هماهنگی خوبی که وجود دارد امیدواریم در مدت کوتاهی اکثر مطالبات اروپایی وصول شود.

شرکت اماراتی اینوک چطور؟

هماهنگی‌‌های لازم برای این کار صورت گرفته است، شرکت اینوک باید بدهی خود را به بانک مرکزی پرداخت کند، تا جایی که اطلاع دارم این کار نیز در حال اقدام است.

از دیگر مطالبات نفتی، بدهی «ب.ز» به نفت است، آیا اموال آقای «ب.ز»  به تملک شرکت نفت درآمده است؟

اموالی که «ب.ز» در ایران داشته و بابت بخشی از بدهی‌های خود معرفی کرده است با هماهنگی دادستان تهران و مسؤولان ذی‌ربط و براساس تصمیم مسؤولان نظام از سوی کارشناسان رسمی دادگستری که بالغ بر ١٨٠ نفر شامل نمایندگان «ب.ز»، شرکت ملی نفت ایران و دادستان تهران بوده به ‌کارشناسی آن پرداختند که طی وکالتنامه رسمی به نماینده وزارت نفت تحویل داده شده است. با توجه به‌کارشناسی‌های صورت گرفته که قیمت نهایی آن‌ها مورد قبول متهم نیز قرار گرفته است این اموال تکافوی بدهی او را نمی‌کند و کم‌تر از یک چهارم بدهی «ب.ز» ارزش دارد.

البته «ب.ز» اموالی نیز در خارج از ایران دارد.

بله. در دبی ٤ واحد آپارتمان، یک ویلای مسکونی و یک انبار دارند که ویلای مسکونی را گفته‌اند خودشان می‌خواهند و فروخته نشود، اما ارزش باقی اموال وی حداکثر ١٥ میلیون دلار می‌شود. در ترکیه هم شرکت هواپیمایی و چند شرکت دیگر دارند که اقدامات خاصی برای تملک آن صورت گرفته و پیگیر آن هستیم اما هنوز چیزی به تملک شرکت نفت در نیامده است.

در تاجیکستان نیز شرکت حمل و نقل، یک ترمینال و بانک دارد که همگی در اختیار عوامل «ب.ز» است، البته گفته می‌شود در مالزی نیز اموالی دارد. منتها موردی در اختیار شرکت ملی نفت قرار نگرفته است. به‌طور کلی آن‌چه تا به حال از اموال خارج از کشور «ب.ز» به نمایندگان شرکت ملی نفت تحویل داده شده که به فروش برسد، ۴ واحد آپارتمان در دبی است.

شرکت نفت قصد دارد اموال «ب.ز» را نگه دارد و یا این که بنا دارد آن‌ها را به فروش برساند؟

این اموال نه تنها برای شرکت نفت مفید نیست بلکه در صورت اقدام نکردن به موقع در جهت فروش، ضررهایی هم در بر خواهد داشت. ما ترجیح می‌دادیم «ب.ز» بدهی خود را به صورت نقدی پرداخت کند و این اموال به خودشان تحویل شود؛ اما با همه فرصت‌هایی که به ایشان داده شد، وعده‌های وی با وجود حسن‌نیت قاضی رسیدگی به پرونده تحقق نیافت، البته ما هنوز امیدواریم که وی نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند. به هر حال ما مقدمات فروش اموال را انجام داده‌ایم و از هفته آینده نسبت به فروش اموال اقدام خواهیم کرد.

البته «ب.ز» گفته‌ که شما بسیاری از اموال وی در دوبی را به نام خود کرده‌اید؟

خیر این طور نیست. «ب.ز» در همه مراحل دادگاه تلاش کرد به جای دفاع مستند و محکمه‌پسند به نحوی تشویش اذهان عمومی کند که گاه با نشر اکاذیب هم همراه بوده است. همه اموال او در دوبی ۴ آپارتمان است. حالا گفته‌اند بسیاری از اموال، که نمی‌دانیم منظورشان چیست. در هر حال من هم باتوجه به قولی که به قاضی داده‌ام از شکایت به عنوان تشویش اذهان خودداری کردم؛ اما این حق را محفوظ می‌دارم که در موقع مناسب و در صورت لزوم اقدام کنم. آن‌چه برای ما مهم است وصول طلب دولت است، و گرنه کارنامه «ب.ز» پر از این مسایل است.

جریان «ب.ز» دوم چیست؟ آیا بدهی فردی موسوم به «ب.ز» دوم در دولت یازدهم به وزارت نفت صحت دارد؟‌

مطرح شدن عنوان «ب.ز» دوم و سوم یک موضوع ساختگی و با دو منظور انجام شد. نخست این که بحث پرونده «ب.ز» تحت تأثیر قرار گیرد و دوم این‌که می‌خواستند راه‌های دور زدن تحریم شناسایی و سوخته شود؛ و گرنه «ب.ز» یکی است و تحت هیچ عنوانی در آینده هم به وجود نخواهد آمد. پدیده‌ای بود که در یک برهه زمانی خاص و با حمایت‌هایی ایجاد شد که نه آن زمان ایجاد خواهد شد و نه چنان بی‌تدبیری که بخواهد موضوعی مثل موضوع «ب.ز» به وجود بیاید.

اگر «ب.ز» بدهی خود را پرداخت کند اموال او را بر می‌گردانند؟

بله. اموال وی غیر از گرفتاری و زحمت چیزی برای شرکت نفت ندارد. البته ممکن است این اموال برای اشخاص اهل فن و بخش خصوصی مفید باشد، اما شرکت نفت وظیفه و مسؤولیت دیگری دارد این اموال برای آن مفید نیست. البته باید دید چه مقدار وجه نقد پرداخت خواهد کرد.

این اموال را به چه صورت می‌فروشید و آیا تا به حال چیزی فروخته شده است؟

 

تا به حال از سوی شرکت ملی نفت چیزی فروخته نشده است. البته شرکت‌ها برای اداره امور جاری خود ممکن است اقداماتی داشته‌ و در چارچوب اساس‌نامه و یا برای نقدینگی اموالی را فروخته و یا تبدیل کرده باشند، اما تا به حال از سوی شرکت ملی نفت اقدامی صورت نگرفته است. با این حال فروش برابر ضوابط و مقررات جاری به خصوص آیین‌نامه معاملات صورت می‌گیرد و همه نقل و انتقالات تحت نظر قوه قضاییه است.