ضرر ۲۰۰ میلیارد دلاری کشور از خشکسالی دریاچه ارومیه

رییس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از ضعف کشور در دیپلماسی آب گفت: به دلیل بی‌توجهی نسبت به دیپلماسی آب، اکوسیستم کشور دچار بحران شده است و همچنین سهم بخش کشاورزی در اشتغال کشور از ۲۶ درصد در دهه ۷۰ به ۱۸٫۴ درصد کاهش پیدا کرده که یکی از علل مهم آن بحران آب است. […]

رییس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از ضعف کشور در دیپلماسی آب گفت: به دلیل بی‌توجهی نسبت به دیپلماسی آب، اکوسیستم کشور دچار بحران شده است و همچنین سهم بخش کشاورزی در اشتغال کشور از ۲۶ درصد در دهه ۷۰ به ۱۸٫۴ درصد کاهش پیدا کرده که یکی از علل مهم آن بحران آب است.

به گزارش ایسنا، محسن جلال‌پور در نشست خبری همایش بزرگداشت روز ملی آب که با حضور معاون امور زراعت وزارت کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: شعار امسال سازمان ملل « آب و اشتغال» است. این شعار برای ایران که در هر دو بخش آب و اشتغال با بحران دست و پنجه نرم می‌کند، معنایی متفاوت و پررنگ‌تر دارد.

به گفته جلال‌پور، افت میزان اشتغال در بخش کشاورزی به جای این که به سمت بخش معدن به عنوان جایگزین اصلی، حرکت کند به بخش خدمات منتقل شده است.

رییس اتاق ایران با نگاهی به تصمیم ۱۵ سال پیش اتاق کرمان درمورد تلاش برای تغییر رویکرد اشتغال استان از کشاورزی به معدن، عنوان کرد: به دنبال برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته شاهد هستیم تنها استانی که اشتغال در کشاورزی آن به سمت اشتغال در معدن حرکت کرده، استان کرمان بوده و بیش‌ترین سرمایه‌گذاری در معدن و فرآورده‌های معدنی در این استان صورت گرفته است.

وی با تأکید بر ضرورت تدوین استراتژی توسعه اقتصادی کشور، افزود: مسأله آب، مسأله‌ای فراگیر است و به حوزه‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و بهداشتی ارتباط دارد و هیچ حوزه‌ای نیست که نتوان آن را به مسأله آب گره زد.

بر اساس اظهارات رییس پارلمان بخش خصوصی کشور، بسیاری از حرکت‌هایی که در کشور در زمینه آب انجام شده، غیرقابل دفاع و بر روی آن کارشناسی کامل انجام نشده است. امروز گفته می‌شود بعضی سد‌ها نباید آبگیری شود و بعضی باید تخریب شوند؛ بعضی سد‌ها بیش از آن که برای کشور منفعت داشته باشند، ضررهایی چند ۱۰ برابری برای کشور داشته‌اند.

جلال‌پور اضافه کرد: به عنوان نمونه حدود دو میلیارد دلار کالا با استفاده از آبی که به دریاچه ارومیه می‌ریخته، تولید کرده‌ایم اما به دنبال خشکسالی دریاچه ۲۰۰ میلیارد دلار هزینه بر کشور تحمیل کرده‌ایم؛ یعنی ۱۰۰ برابر باید هزینه کنیم تا جبران شود.

وی در ارتباط با کاشت محصولات آب بر نیز تصریح کرد: در تولید، میزان آب بر بودن محصول اهمیت دارد اما باید در کنار این مسأله به مسایلی نظیر امنیت غذایی و اشتغال نیز توجه داشته باشیم.

به گفته رییس اتاق ایران، تنها کشوری هستیم که ۹۰ درصد کشاورزی آن آبی و ۱۰ درصد آن دیم است.

رییس اتاق ایران یادآور شد: باید همه ظرفیت‌ها را به‌کار گیریم و از آب تجدیدپذیر در کشاورزی استفاده کنیم. در همین رابطه در دیدار با هیأت‌های اقتصادی مختلف بر لزوم سرمایه‌گذاری و انتقال تکنولوژی‌های نو در این صنعت تأکید داریم.

محمدحسین شریعتمدار – دبیر همایش بزرگداشت روز ملی آب و سرپرست مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران – نیز در این نشست از برگزاری همایش روز ملی آب با همکاری دفتر یونسکو در ایران، در دوازدهم اسفندماه خبر داد و گفت: با برگزاری این همایش قصد داریم بحران آب را در سطح جامعه منعکس کنیم و نگذاریم این مسأله به مسأله‌ای عادی در کشور تبدیل شود.

وی با بیان این‌که نباید اجازه دهیم بحران آب به فاجعه تبدیل شود، افزود: اتاق ایران از اواخر سال ۱۳۹۰ که قانون فضای کسب و کار به تصویب رسید، مکلف شد به مسایل مربوط به آب ورود پیدا کند.

وی گفت: به دنبال آن، دفتر سازماندهی و توانمندسازی کشاورزی و آب تأسیس و در همان ابتدای کار تأکید شد مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب تشکیل شود.

 

عباس کشاورز، معاون پژوهشی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، توجه به مهار، کنترل و مصرف آب‌های مرزی را یکی از ۵ بند سیاست‌های ابلاغی رهبری در رابطه با آب عنوان کرد و گفت: بی‌توجهی به آب‌های مرزی یکی از واقعیت‌های مدیریتی آب از ۲۵ سال قبل است. دولت یازدهم با شروع کار خود نسبت به این مسأله حساس شد و مجوز استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی را برای مدیریت این بخش کسب کرد.