پرداخت ۲۰۰۰ میلیارد تومان یارانه به تولید

سخنگوی دولت در اهم اظهارات اقتصادی امروز خود از پرداخت ۲۰۰۰ میلیارد تومان یارانه به تولید خبر داده است. وی از پرداخت یارانه به بیش از ۷۵ میلیون ایرانی با وجود حذف‌های انجام شده سخن گفته و اعلام کرده است که اگر بودجه سال آینده را مجلس در سال جاری تصویب نکند به‌طور حتم از […]

سخنگوی دولت در اهم اظهارات اقتصادی امروز خود از پرداخت ۲۰۰۰ میلیارد تومان یارانه به تولید خبر داده است. وی از پرداخت یارانه به بیش از ۷۵ میلیون ایرانی با وجود حذف‌های انجام شده سخن گفته و اعلام کرده است که اگر بودجه سال آینده را مجلس در سال جاری تصویب نکند به‌طور حتم از افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان هم از اول سال بعد خبری نیست.

به گزارش ایسنا، محمدباقر نوبخت، میزبان خبرنگاران بود و عمده سخنان وی به مباحث اقتصادی و بیان اخباری اغلب تازه در این باره اختصاص داشت.

تصویب لایحه بودجه سال آینده که دولت در ۲۷ دی ماه و در اولین روز اجرای برجام به مجلس برده از مهم‌ترین دغدغه‌های این روزهای دولت و به ویژه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است. این در حالی است که مجلس با توجه به انتخابات پیش رو معتقد است که زمانی برای تصویب لایحه‌ای که دولت دیرتر از موعد به مجلس برده وجود نداشته و باید به سال بعد موکول شود از این رو لازم است که دولت لایحه دو دوازدهم برای بودجه سال آینده ارایه کند. با این حال دولتی‌ها نیز تأکید دارند که طبق آیین‌نامه مجلس حتی با وجود انتخابات و تعطیلات مجلس در صورت کاری فشرده‌تر، زمان برای تصویب بودجه ۱۳۹۵ وجود داشته لازم است که برای ابتدای سال بعد قانون جدیدی که بر اساس شرایط پساتحریم تنظیم شده اجرایی شود نه بودجه دو دوازدهمی که براساس بودجه تحریمی امسال است.

اخیراً هم رییس‌جمهور نسبت به این موضوع تأکید و اعلام کرد که مجلس بودجه سال ۱۳۹۵ را در فرصت باقی مانده به انتهای سال تصویب کند. نوبخت، نیز بار‌ها این خواسته را مطرح کرده است. به‌طوری که امروز هم در نشست خبری خود ضمن تأکید مجدد برای تصویب بودجه در سال جاری اعلام کرده است که نظر دولت این است که اگر چه مجلس با وجود حضور نمایندگان در حوزه‌های انتخابیه تعطیل است ولی امکان دارد با فشردگی و برنامه‌ریزی درست، بودجه ۱۳۹۵ را در همین سال به تصویب برساند. بودجه غیر از پیش‌بینی درآمد‌ها و هزینه‌ها، پیامی برای بخش‌های غیردولتی دارد که چه مناسباتی در سال آینده صورت می‌گیرد. بنابراین به مصلحت نیست بودجه چند ماه معطل باشد و فعالان اقتصادی ندانند چه سیاست‌هایی در پیش است.

افزایش حقوق به شرط تصویب بودجه

اما با توجه به این‌که با عدم اجرایی شدن قانون بودجه از ابتدای سال تمامی ماده‌ها و تبصره‌های آن هم به‌طور طبیعی اجرایی نخواهد شد، نوبخت در این باره حقوق کارکنان را مورد اشاره قرارداده و گفته که اگر بودجه به تصویب نرسد، قطعا افزایشی که برای بازنشستگان و کارمندان گفتیم از ابتدای سال ۱۳۹۵ عملیاتی نمی‌شود.

بر این اساس اگر مجلس لایحه بودجه سال آینده را در سال جاری تصویب نکند و از اول سال ۱۳۹۵ در اختیار دولت نباشد، کارکنان و بازنشستگان هم نباید منتظر افزایش ۱۲ درصد حقوق خود از ابتدای سال آینده باشند.

سخنگوی دولت درباره پرداخت عیدی کارمندان دولت که برای سال جاری حدود ۶۸۸ هزار تومان تعیین شده نیز عنوان کرده که پرداخت عیدی و حقوق از الان شروع شده است. با این توضیح که تا پایان این ماه ۱۵ هزار میلیارد تومان حقوق و عیدی کارکنان پرداخت می‌شود و در اسفندماه نیز، حقوق کارکنان دولت پرداخت خواهد شد.

رشد اقتصادی بالاخره رو نمایی می‌شود

رشد اقتصادی قرار است با جزییات کامل در روزهای آینده رونمایی شود، این از سخنان سخنگوی دولت بر آمده و وی در واکنش به انتقادات نسبت به محرمانه بودن آمار‌ها به ویژه آمار رشد اقتصادی اعلام کرده است.

در حالی بر خلاف سال گذشته که بانک مرکزی در غیاب مرکز آمار، به‌طور متناوب رشده‌ای اقتصادی ۳ ماهه را اعلام کرد و اخبار مثبتی نیز بود، برای سال جاری که حدود ۱۱ ماه از آن سپری شده تا کنون بانک مرکزی و مرکز آمار، آمار دقیقی از میزان رشد اقتصادی در سال جاری اعلام نکرده‌اند. موضوعی که موجب گمانه‌زنی‌ها برای رشد منفی و احتمال مخفی کردن آن شده است.

با این وجود سخنگوی دولت در پاسخ به خبرنگاران درباره پروژه مخالفان قوه مجریه در خصوص محرمانه کردن آمار کلان کشور گفته است که من هر هفته اعداد و ارقام را بیان می‌کنم. سایت سخنگوی دولت نیز این آمار را منتشر می‌کند. مجلس به همه اسناد و مدارک موجود دسترسی دارد و همکاران دولت با حضور در مجلس، مطالبی را بیان می‌کنند و بلافاصله اخبار و اطلاعات روی شبکه‌ها و سایت‌ها می‌رود. بنابراین، ما هیچ چیز محرمانه‌ای نداریم. البته برخی اسناد طبقه‌بندی شده و برخی نیز هنوز تکمیل نشده است. هیچ قرارداد محرمانه‌ای در وزارت نفت نداریم و وزارت نفت هم باید اطلاعات خود را منتشر کند. درباره خودروی پژو هم که می‌گویند مسایل محرمانه است! چه زمانی معمول بوده قرارداد‌ها را روی سایت قرار دهند که اگر ما الان نگذاریم، بگویند محرمانه عمل شده؟

وی این راهم گفته که عادل آذر-رییس مرکز آمار- قرار است ریز تحولات رشد اقتصادی را به رسانه‌ها اعلام کند.

یارانه۲ هزار میلیاردی برای تولید که جزییات آن قرار است اعلام شود

رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به پرداخت یارانه تولید در سال جاری نیز اشاره داشته است. وی گفته که در سال جاری بیش از ۲ هزار میلیارد تومان به تولید پرداخت کرده‌ایم.۴۲ هزار میلیارد تومان نیز به اشخاص تا پایان سال خواهیم داد.

نوبخت، همچنین تأکید کرده که از سال ۱۳۸۹ که قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد میزان منابع تخصیص داده شده را به ریز داریم که چه مبلغی به چه کسانی داده شده است و از طریق سایت سخنگو اطلاع‌رسانی خواهد شد.

وی البته به این اشاره داشته که سازمان مدیریت و برنامه‌ریز ی با توجه به این‌که نرخ‌های سود موجود برای تولید و فعالان اقتصادی مشکلاتی ایجاد کرده بود حدود ۸۰۰ میلیارد تومان به عنوان یارانه و به تفکیک ۴ مبلغ ۲۰۰ میلیاردی که به ۴ بانک پرداخت کرده تا بخشی از سود تسهیلات فعالان اقتصادی را به عهده گرفته باشد.

اشخاص فاقد کارت ملی یارانه نمی‌گیرند

نوبخت درباره پرداخت یارانه نقدی کسانی که کارت ملی ندارند، که مهلت مراجعه و تعیین تکلیف این افراد تا ۱۵ اسفند ماه تمدید شده است نیز توضیح داد که وزارت تعاون، رفاه و تأمین اجتماعی شرایطی را برای پرداخت نقدی یارانه در نظر گرفته است. قبلا گفته می‌شد تعداد یارانه‌بگیران از اشخاص فعلی کشور بیش‌تر است. کارت ملی و کد صریحاً می‌تواند شفاف‌سازی کند تا پول‌ها به درستی مدیریت شود تا به دست افراد نیازمند برسد. وزارت تعاون، کار درستی انجام داد که همه افراد دریافت کننده یارانه، کد و کارت ملی داشته باشند. حتی برای کسانی که اقدام به گرفتن کارت کرده بودند، یارانه دادیم ولی ممکن است کسانی که کارت ملی ندارند، در قید حیات نباشند.

سبد کالا در راه است

 

سخنگوی دولت نوبخت، همچنین از ارایه سبد کالا و یا همان بسته امنیت غذایی دیگر به اقشار هدف خبر داده و گفته است که وعده دیگری از توزیع سبد کالا یا سبد امنیت غذایی در حال انجام است و مجموعه خاصی اهدای کالا‌ها را انجام می‌دهد.