پدیده رودخانه‌خواری موجب افزایش سیلاب‌ها شده است

عبدالوحید فیاضی ضمن انتقاد از افزایش پدیده رودخانه‌خواری، گفت: تعرض به بستر و حریم رودخانه‌ها موجب افزایش سیلاب در کشور شده است. به گزارش خانه ملت، وی در توضیح افزایش پدیده رودخانه‌خواری در کشور، اظهار داشت: به دنبال افزایش زمینخواری و تعرض به حریم سواحل و دریا شاهد تعرض به بستر رودخانه‌ها به خصوص در […]

عبدالوحید فیاضی ضمن انتقاد از افزایش پدیده رودخانه‌خواری، گفت: تعرض به بستر و حریم رودخانه‌ها موجب افزایش سیلاب در کشور شده است.

به گزارش خانه ملت، وی در توضیح افزایش پدیده رودخانه‌خواری در کشور، اظهار داشت: به دنبال افزایش زمینخواری و تعرض به حریم سواحل و دریا شاهد تعرض به بستر رودخانه‌ها به خصوص در شهرهای شمالی کشور هستیم.

نماینده مردم نور و محمودآباد در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ثمره رودخانه‌خواری و تعرض به حریم رودخانه‌ها، سیل‌های خانمان سوز را رقم زده است هم چنان که سیلاب‌هایی که اخیراً در برخی شهرهای شمالی یا حواشی کلان شهرهایی چون تهران جاری شده، خسارات سنگینی به جا گذاشته است.

وی افزود: ساخت‌وساز در حریم رودخانه‌ها ناشی از عدم تدبیر درباره رفع صدور مجوزهای غیرقانونی سازه‌ها به خصوص در حریم رودخانه و سواحل است.

فیاضی، وزارت نیرو را مسؤول حراست از حریم رودخانه دانست و گفت: پروانه ساخت‌وساز در حریم رودخانه از سوی شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، بخشداری‌ها، فرمانداری در حریم رودخانه‌ها صادر می‌شود در حالی که حریم رودخانه در حوزه اختیار اداره آب و به ویژه وزارت نیرو است؛ لذا بیش از پیش باید حساسیت وجود داشته باشد و هماهنگی میان دستگاه‌ها در این خصوص الزامی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم ضمن تأکید بر لزوم نظارت بر ساخت‌ و ساز‌ها و جلوگیری از ساخت‌وساز‌های غیرقانونی در بستر رودخانه، گفت: متأسفانه با وجود پرونده‌های زمینخواری، دریاخواری و رودخانه‌خواری بسیاری در دستگاه قضایی، شاهد انجام اقدامات شایسته در این امور نیستیم.

 

عضو مجمع نمایندگان استان مازندران تصریح کرد: با توجه به آسیب‌های این اقدام ضروری است تا مسؤولان مذکور از تعرض به بستر رودخانه‌های کشور و ساخت ‌و سازهای غیرمجاز جلوگیری کنند.