هامون نیاز به باور دارد

 طوفان ریزگرد‌ها در زابل وعده‌های فراموش شده سخنی است که بار‌ها و بار‌ها از زبان مردم سیستان در پی احیای‌هامون جاری شده و رنگ و بوی امید به آینده را از مردم گرفته و تاکنون ۱۳۰ هزار نفر را کوچ داده است. به گزارش مهر، سفر معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان محیط زیست به چابهار […]

 طوفان ریزگرد‌ها در زابل

وعده‌های فراموش شده سخنی است که بار‌ها و بار‌ها از زبان مردم سیستان در پی احیای‌هامون جاری شده و رنگ و بوی امید به آینده را از مردم گرفته و تاکنون ۱۳۰ هزار نفر را کوچ داده است.

به گزارش مهر، سفر معاون رییس‌جمهوری و رییس سازمان محیط زیست به چابهار که با سکوت درباره‌‌هامون همراه بود واکنش‌هایی را در میان مردم سیستان در پی داشت.

بسیاری از مردم می‌گویند: روزبه‌روز ترک لبان هامون از خشکی بیش‌تر می‌شود و دیگر حتی صدای نفسی از دل این تالاب بین‌المللی که در زیر خروار‌ها خاک دفن شده، شنیده نمی‌شود و بعضاً دل مردم نیز از وعده‌های عمل نشده به درد می‌آید و هیچ آلامی برای دل پردرد مردم سیستان نیست.

نباید گذاشت وعده‌ها، بی‌اعتمادی مردم را سبب شود

یکی از جامعه‌شناسان در این باره به مهر گفت: با مرور شعارهای مسؤولان در احیای تالاب هامون تنها به خاطره‌های تلخ باقی‌مانده در اذهان عمومی برمی‌خوریم چرا که بار‌ها و بار‌ها وعده‌ها در حد حرف باقی ماند و امیدی را برای مردم در پی نداشت.

محمد رضا سعیدی‌فر افزود: به‌ویژه که اکنون‌که فضای سیستان درگیر سیاست است و روزگار وعده‌های داده‌شده را به دست باد سپرده تا شاید مردم آن‌‌ها را فراموش کنند، اما غافل از آن‌ هستند که مردم هوشیارند و این وعده‌ها را سوسوی امیدی برای رسیدن به پیروزی می‌دانند اما افسوس که مسؤولان فراموش می‌کنند.

وی تأکید کرد: باید در بیان گفته‌های خطاب به مردم نهایت دقت را داشته باشیم تا همسو با عمل بتوانیم گفته‌هایمان را به بهترین شکل برای مردم معنی کنیم.

این جامعه شناس تأکید کرد: رفتار‌ها باید به گونه‌ای باشد تا روز به روز به اعتماد دولت و ملت بیفزاید و زمینه‌ساز همدلی بیش‌تر در راه خدمت به مردمان ایران سیستانی باشد، مردم این دیار از مسؤولان تنها برای ماندن در این نقطه راهبردی امید می‌خواهند، وگرنه با رصد تاریخ سیستان نمی‌توانیم ببینیم که مردم دوستدار جلای وطن باشند.

باید و نباید‌های وعده‌ها

یکی از دانشجویان روستای سه‌قلعه سیستان گفت: رنج مردم از بی‌تدبیری است، مسؤولان در حد توان خود به مردمان این دیار قول بدهند تا حال که وعده‌هایشان تحقق پیدا نکرده این گونه افکار مردم درگیر نباشد.

محمدرضا ابراهیم‌زاده افزود: روزگاری نه‌چندان دور همین مردم، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، را مادر هامون خطاب کردند اما اکنون می‌بینیم که ‌هامون به مرگ نزدیک‌تر می‌شود و کسی را غم مردمان این دیار نیست.

وی تأکید کرد: مگر نبود روزی که به بهانه ورود یک مسؤول آب ذخیره‌شده در چاه نیمه‌ها را ر‌ها کردند و با دهل و ساز و ماهی‌های پرورشی به استقبالشان رفتند اما سودش چه شد! آیا تأثیری بر روند حقابه و احیای هامون داشت؟!

یکی از کشاورزان منطقه جزینک سیستان نیز می‌گوید: مرگ هامون زمانی رقم خورد که ‌هامون وارد بازی سیاست شد و زنده ماندنش در حد یک شعار باقی ماند.

غلامحسن شهرکی افزود: تمامی وعده‌های داده‌شده سال گذشته بر روی کاغذ ماند، مردم هیچ‌کدام را لمس نکردند تا شاید ذره‌ای امید برای ماندن درصحنه داشته باشند.

این کشاورز سیستانی بیان کرد: تنها امید سیستان به عنایت رهبری معظم انقلاب است، چون بار‌ها ایشان عنایتی را به این دیار داشته‌اند، اگر نبود عنایت این بزرگوار، مردم سیستان سال‌ها پیش این موقعیت راهبردی منطقه را ر‌ها می‌کردند.

وی گفت: با عنایت این بزرگوار، شاهد اجرای طرح آبیاری با لوله به مزارع سیستان هستیم که حسب یقین، نسخه‌ای امید بخش برای ماندن در سیستان است.

 وعده‌های شعاری

ساحل‌نشینان هامون که چشمانشان به امید و تدبیر دولت است سال پیش با آمدن ابتکار به منطقه سیستان با خوراندن نان‌ونمک به وی و لقب دادن بانوی سیستان، سعی کردند تا وی را نمک‌گیر کنند و نظر این بانو را برای نجات فرزندش به نام هامون جلب کنند، اما حال که می‌بینند مسؤولان محیط‌زیست دلشان برای ارومیه بیش‌تر می‌تپد، می‌گویند که نمک دریاچه‌ هامون شوری ندارد و امروز نیز این ادعای غیرواقعی صحه‌ای بر این امر گذاشت.

سفر ابتکار به چابهار هم بر غمشان افزود، چرا که‌ هامون برای چند دقیقه کوتاه نیز جایگاهی نداشت.

در ۲۵ آبان ماه سال گذشته، معاون طبیعی محیط‌زیست کشور در گفت‌و‌گو با مهر اظهار کرد تمام اقدامات صورت گرفته باهدف بهبود مصرف منابع آب و احیای تالاب هامون انجام‌شده است.

وی در پاسخ به این‌که بحث انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای عمان برای احیای تالاب هامون منتفی شد، گفت: انتقال آب از خلیج‌فارس و دریای عمان به تالاب هامون از ابتدا نیز تنها یک شعار رسانه‌ای بود و هیچ عقل سلیم و دیدگاه کارشناسانه‌ای چنین طرحی را نمی‌پذیرد.

این مقام مسؤول افزود که نگاه سازمان محیط‌زیست درمورد هامون به این شکل نیست که با افغانستان برای گرفتن آب جهت احیای بخش‌های ایرانی تالاب وارد مذاکره شود بلکه هدفگذاری ما احیای تمام بخش‌های هامون است و هرگز به دنبال این نیستیم که‌ هامون ایرانی آباد و هامون افغانی خشک شود و در زمینه همراهی مسؤولان افغانستان اعتباراتی نیز اختصاص‌یافته است.

آورد رودخانه هیرمند حتی به‌ حقابه دهه ۵۰ هم نمی‌رسد

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب‌وخاک استان سیستان و بلوچستان روز گذشته آن‌هم زمانی که رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست سفر یک‌روزه را به استان داشت در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها در دانشگاه دریانوردی چابهار اظهار داشت: کاهش ورودی آب رودخانه هیرمند جدای از تحمیل خشکسالی مهاجرت، بیش از ۸ هزار خانوار سیستانی را به همراه داشته است.

محمد اربابی افزود: این کاهش آب رودخانه هیرمند به سیستان که تخریب محیط‌زیست و تحمیل شرایط سخت زندگی مردم را در پی داشته، در خاک افغانستان به ‌شدت پرآب و سیلابی است، در بالادست بند کمال خان در ۶۵ کیلومتری ورود به سیستان حجم آب حدود ۹۶٫۵ میلیارد متر مکعب گزارش ‌شده که این میانگین بلندمدت سالیانه بوده اما در سالیان اخیر حجم آن به‌ شدت کاهش‌ یافته و در سال‌های کم‌آبی سهم ایران از سوی افغانستان دریافت نشده است.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب‌وخاک استان سیستان و بلوچستان یادآور شد: حتی پروتکل امضاشده بین ایران و افغانستان مبنی بر تحویل سالیانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب از آب هیرمند توسط افغانستان نه‌تنها پاسخگوی آب موردنیاز ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی قابل‌کشت سیستان و هامون نیست بلکه آب شرب مردم را به‌ سختی تأمین می‌کند.

وی طرح انتقال آب با لوله را از طرح‌های مهمی اعلام کرد که به‌منظور تأمین آب موردنیاز ۴۶ هزار خانوار استان طراحی‌شده که با تعیین ضرب‌العجل زمانی ۳ ‌ساله به مردم سیستان به پایان می‌رسد.

 

بی‌توجهی به‌هامون مهاجرت ۱۳۰ هزار نفر را رقم زد

رییس فراکسیون احیای تالاب هامون و عضو هیأت رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در این ‌باره به خبرنگار مهر می‌گوید: بی‌توجهی به‌هامون و هامونیان مهاجرت ۱۳۰ هزار نفر از مردمان این دیار را در پی داشته است که این خود یک تهدید امنیتی است.

سید باقر حسینی افزود: آیا باید فاجعه‌ای بدتر از آن‌چه در سیستان رخ‌داده اتفاق بیفتد تا دولت توجه جدی به این منطقه محروم و دورافتاده ولی مهم و استراتژیک برای جمهوری اسلامی بکند و به داد مردم برسد؟

وی افزود: متأسفانه عزم جدی در مسؤولان برای مقابله با بحران تالاب هامون وجود ندارد، چراکه مسؤولان استانی درگیر مسایل حزبی و سیاسی خود بوده‌اند و هامون زیر خروار‌ها خاک در حال دفن شدن است.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: صرفاً نباید سیستان را ببینیم و به تعبیر مقام معظم رهبری سیستان تنگه احد ایران است و چنان‌چه اینجا دچار مشکل شود به‌طورقطع جمهوری اسلامی و کل مملکت دچار مشکل امنیتی خواهد شد.

برای آلام مردم مسکن موقتی در دستور کار قرار بگیرد

اختصاص ۵۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی به منطقه سیستان به‌منظور اجرای طرح آبرسانی توسط لوله به مزارع سیستان ازجمله تصمیمات مهم دولت یازدهم است که می‌توان امید به آینده را در دل مردم زنده کرد اما واقعیت این است که تا زمان اجرای این طرح تا ۳ سال آینده چگونه می‌توان مردم را در سیستان حفظ کرد و حداقل نیازهای بقای آن‌‌ها را فراهم ساخت.

 

هرچند که علی اوسط‌هاشمی  بار‌ها اعلام داشته یک‌ششم کل اعتبارات ۳۵ سال اخیر استان در دولت یازدهم و در همین مدت کوتاه به استان اختصاص داده‌شده اما این سخنان درحالی‌که مردم می‌بینند همان یک تریلی پوشال وعده داده‌شده و یا کاهش تعرفه‌های برق از طرف استاندار سرانجامی نداشته است درک این وعده‌ها و ارقام برایشان سخت است