نگرانی از صفر شدن بودجه برخی طرح‌های کلان ملی!

منصور کبگانیان گفت: بودجه برخی از طرح‌های کلان ملی نزدیک به صفر شده و این مسأله واقعاً نگران کننده است که ردیف طرح‌های کلان ملی حذف شود. به گزارش مهر، دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در حاشیه هفتادوششمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به بودجه‌های پژوهشی […]

منصور کبگانیان گفت: بودجه برخی از طرح‌های کلان ملی نزدیک به صفر شده و این مسأله واقعاً نگران کننده است که ردیف طرح‌های کلان ملی حذف شود.

به گزارش مهر، دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در حاشیه هفتادوششمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با اشاره به بودجه‌های پژوهشی گفت: بحث بودجه و پژوهش دو بخش دارد، یک بخش آن به حمایت و پشتیبانی از این حوزه مربوط می‌شود و بخش دیگر آن به تقویت سیستم و نظام مدیریت پژوهش باز می‌گردد.

وی ادامه داد: همه تلاش‌هایی که ما انجام می‌دهیم، به ویژه در ستادهایی که برای سندهای اولویت‌دار تصویب شده، ساختار مدیریتی بودجه پژوهش را محکم کرده و نظارت‌‌‌ها را جدی‌تر می‌کند.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: بخش دیگر، افزایش بودجه پژوهشی است، در بررسی و آسیب‌شناسی که انجام داده‌ایم، این بودجه در برخی از قسمت‌ها کاملاً نزدیک به صفر شده، مانند طرح‌های کلان ملی که این مسأله واقعاً نگران‌کننده است که ردیف طرح‌های کلان ملی حذف شود.

وی ادامه داد: ما انتظار داشتیم شورای عالی علوم و تحقیقات و فن‌آوری دفاع جدی‌تری از این موضوع انجام دهد، از طرفی چون شورای عالی انقلاب فرهنگی باید مرتب سیاست‌های مدنظر مقام معظم رهبری را رصد و پیگیری کند، به صورت مرتب از اعضای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی دعوت می‌کنیم تا در این جلسات حاضر شوند، که قول‌هایی نیز در این زمینه داده‌اند.

 

کبگانیان افزود: همچنین با دولت و مجلس درحال رایزنی هستیم برای بند مربوط به بودجه‌های پژوهشی که پیشنهاد شده اصلاحاتی اعمال شود. البته ردیف ۷ هزار میلیاردی در بودجه خوب است ولی سازوکار اجرایی شدن آن مناسب نیست.