ضرورت تدوین حاکمیت شرکتی در قانون برنامه ششم توسعه

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در دومین همایش ملی حاکمیت شرکتی گفت: حاکمیت شرکتی از بحث‌های روز دنیاست. رقابت‌پذیری در دنیا جای ممتازی پیدا کرده است و شرکت‌ها در جنگ و رقابت با هم در نظام اقتصادی به دنبال کسب موقعیت بهتر هستند. به گزارش سنا، محمد فطانت با اشاره به بازدید تیم‌های اقتصادی […]

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در دومین همایش ملی حاکمیت شرکتی گفت: حاکمیت شرکتی از بحث‌های روز دنیاست. رقابت‌پذیری در دنیا جای ممتازی پیدا کرده است و شرکت‌ها در جنگ و رقابت با هم در نظام اقتصادی به دنبال کسب موقعیت بهتر هستند.

به گزارش سنا، محمد فطانت با اشاره به بازدید تیم‌های اقتصادی کشورهای اقتصادی دنیا از ایران گفت: پرسش اساسی اکثر تیم‌های اقتصادی وضعیت حاکمیت شرکتی در ایران است.

وی با بیان این‌که چه عاملی سبب پررنگ شدن بحث حاکمیت شرکتی در دنیا شده است، گفت: تخلف یا اتفاقی که در شرکت مهم فولکس واگن افتاد و منجر به از بین رفتن اعتبار این شرکت که در طی سال‌ها تلاش کسب شده بود، از عوامل روی آوردن به این بحث بود.

سخنگوی سازمان بورس نقطه آغاز حاکمیت شرکتی را از شرکت انرون خواند و گفت: این شرکت یکی از هفت شرکت مهم وال‌استریت بود که با دستکاری در پیش‌بینی‌های خود ورشکسته شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این‌که برخورد دنیا با فسادهای شرکت‌ها عوض شده، گفت: مقررات برای جلوگیری از این قبیل کار‌ها بیش‌تر و سخت گیرانه‌تر شده است.

فطانت با اشاره به بحران ۲۰۰۸ گفت: در بحران ۲۰۰۸ شاهد این بودیم که بحران‌های اقتصادی ابر قدرت‌ها را به چالش کشاند، بنابراین در کشور باید برای کسب موفقیت با اقتدار اقتصادی حرکت کنیم و اگر در کشورهای دنیا از ابر قدرت یاد می‌شود مرهون بازار سرمایه است.

عضو شورای عالی بورس افزود: اگر بازار سرمایه تجلی برای جلب اعتماد مردم باشد تا مردم پول‌های ریز خود را برای تجهیز و تأمین از طریق بازار سرمایه به اقتصاد کشور تزریق کنند، اقتدار اقتصادی در کشور شکل می‌گیرد.

وی با بیان این‌که ادبیات مالی در دنیا تغییر پیدا کرده است گفت: ادبیات مالی بخش پولی- بانکی و بورس تغییر پیدا کرده است و ما به دلیل تحریم‌های ظالمانه چند سال اخیر با بخش عمده‌ای از این ادبیات نو نا آشنا هستیم.

وی تصریح کرد: کشورهای دنیا برای مقابله با مشکلات ناشی از بحران‌های اقتصادی، مقررات سختی در دنیا وضع کرده‌اند و ما به دلیل دوری از بازار پولی- مالی در مذاکره با تیم‌های اقتصادی دنیا با ادبیات نامتعارفی روبه‌رو می‌شویم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: برای شروع باید با ادبیات نظام حاکم در دنیا سخن بگوییم به عنوان نمونه بنگاه‌های اقتصادی ما از طریق تسهیلات بانکی به راحتی تأمین مالی می‌کنند در حالی که در دنیا بنگاه‌ها و شرکت‌ها برای تأمین مالی به سراغ صندوق‌های سرمایه‌گذاری و صندوق‌های پروژه حرکت کرده‌اند که این ادبیات، ادبیات بازار سرمایه است و برای بسیاری از شرکت‌های ایرانی سخت و پیچیده است.

وی با بیان این‌که توجه به تأمین مالی از طریق صندوق‌ها به دلیل قدرت نظارتی متولی و حسابرس جلوی فساد را می‌گیرد، گفت: برای اجرای حاکمیت شرکتی باید به سمت استفاده از ابزار صندوق یا نظارت دقیق تر که مانع فساد و دستکاری می‌شود، حرکت کرد.

فطانت اظهار داشت: اقتصاد ما به دلیل فقدان نظام حاکمیت شرکتی به بحران‌هایی رسیده که اگر در این خصوص اقدام عاجل انجام نشود نمی‌توان از این وضعیت نجات پیدا کرد.

رییس سازمان بورس در این خصوص توضیح داد: بخش عمده‌ای از مشکلات اقتصادی از جمله مطالبات معوقه سیستم بانکی و تأخیر در انجام پروژه‌های زود بازده به دلیل فقدان نظام حاکمیت شرکتی است.

این عضو شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: حاکمیت شرکتی به دنبال این است که اعتماد را به جامعه باز گرداند که به عنوان نمونه هیأت مدیره و مدیران شرکت‌ها، منافع کلی سرمایه‌گذاران و افرادی که به هر نحوی ذی‌نفع آن بنگاه هستند را حفظ می‌کنند.

وی تصریح کرد: در سال‌های گذشته کمیته ریسک و کمیته حسابرسی را مورد تأکید قراردادیم اما این میزان اهمیت اکتفا نمی‌کند و به آن راضی نیستیم؛ بنابراین لازم است در برنامه ششم توسعه اقتصادی بخش جامعی در خصوص حاکمیت شرکتی گنجانده شود.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به این‌که در پیش‌نویس مجلس این نظام تحت بند مشخصی وجود ندارد، گفت: در فرصت باقی مانده تا تدوین برنامه ششم توسعه لازم است نظرات در قالب‌های مشخص به مجلس اعلام شود تا در کمیسیون‌های مرتبط با تدوین برنامه ششم این بخش خاص و پراهمیت در خصوص حاکمیت شرکتی در قانون برنامه ششم جای بگیرد.

 

وی در پایان تصریح کرد: چنان‌چه این مهم به قانون تبدیل شود و شرکت‌ها را مجبور کند که به حاکمیت شرکتی تن بدهند اقتصاد ما به اقتدار مطلوب نزدیک می‌شود و تمامی مشکلاتی که از فقدان این موضوع وجود دارد از بین می‌رود.