وجود ۱٫۵ میلیون تبعه خارجی غیرمجاز در کشور

  مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: سالانه بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار نفر اتباع بیگانه غیرمجاز از کشور طرد می‌شود. به گزارش ایسنا، احمد محمدی‌فر در نشستی در فرمانداری رفسنجان اظهار کرد: در کشور یک میلیون و ۵۰۰ هزار تبعه خارجی مجاز وجود دارد که در برابر خدماتی که جمهوری اسلامی […]

 

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور گفت: سالانه بین ۳۵۰ تا ۴۵۰ هزار نفر اتباع بیگانه غیرمجاز از کشور طرد می‌شود.

به گزارش ایسنا، احمد محمدی‌فر در نشستی در فرمانداری رفسنجان اظهار کرد: در کشور یک میلیون و ۵۰۰ هزار تبعه خارجی مجاز وجود دارد که در برابر خدماتی که جمهوری اسلامی به آن‌ها می‌دهد هزینه می‌پردازند.

وی افزود: یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر نیز اتباع خارجی غیرمجازند که در کل کشور پراکنده هستند که استان تهران با وجود ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر در کشور بیش‌ترین سهم را دارد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی وزارت کشور با اشاره به طرد سالانه ۳۵۰ هزار تا ۴۵۰ هزار نفر از اتباع غیرمجاز از کشور، گفت: در سال جاری ۶۴۰ هزار نفر از اتباع غیرمجاز دستگیر و طرد شده‌اند که در این زمینه ۳۰ میلیارد تومان هزینه شده است.

محمدی‌فر با اشاره به اجرای طرح بیمه سلامت برای اتباع خارجی، یادآور شد: برای این طرح که با حمایت کمیساریای پناهندگان انجام شده است حدود ۲۵ میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته است.

این مسؤول ادامه داد: با دستور مقام معظم رهبری برای تحصیل فرزندان اتباع غیرمجاز تاکنون از ۴۸ هزار دانش آموز اتباع غیرمجاز در مدارس ثبت‌نام شده است.

به گفته محمدی فر در طرح ساماندهی اتباع ۳‌نگاه ایجاد شده که برخورد سلبی، دستگیری و طرد یکی از این دیدگاه‌هاست.

وی با بیان این‌که مدیریت شرایط موجود مدنظر بوده است، یادآور شد: ساماندهی از داخل افغانستان باید صورت گیرد، البته در داخل کشور نیز ساماندهی شود و اثر انگشت از کلیه اتباع گرفته شود. کلیه آمار و اطلاعات و حتی عکس این اتباع باید به روز باشد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین وزارت کشور از وجود ۲۰ اردوگاه اتباع بیگانه در کشور خبر داد و گفت: در رفسنجان وجود اردوگاه، جدای از ناراحتی که برای مردم ایجاد کرده است، چهره نامطلوبی را در مناطق مسکونی ایجاد کرده است.

 

محمدی‌فر خاطرنشان کرد: هر جا نیاز باشد برای ساماندهی اردوگاه زیرساخت فراهم شود ما کمک می‌کنیم.