بازار نفت؛ زنگنه و ۳ همتای خارجی را پای میز مذاکره کشاند

  نشست ۴ جانبه تهران با حضور وزیران نفت و انرژی ایران، عراق، ونزوئلا و قطر با هدف مذاکرات درباره شرایط بازار و بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام دیروز برگزار شد. به گزارش شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران با عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق، الوجیو دل‌پینو، وزیر نفت ونزوئلا، محمد‌بن‌صالح‌الساده، وزیر صنعت و انرژی […]

 

نشست ۴ جانبه تهران با حضور وزیران نفت و انرژی ایران، عراق، ونزوئلا و قطر با هدف مذاکرات درباره شرایط بازار و بهبود قیمت‌های جهانی نفت خام دیروز برگزار شد.

به گزارش شانا، بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران با عادل عبدالمهدی، وزیر نفت عراق، الوجیو دل‌پینو، وزیر نفت ونزوئلا، محمد‌بن‌صالح‌الساده، وزیر صنعت و انرژی قطر در یک نشست ۳ جانبه دیدار و گفت‌و‌گو کردند.

وزیران نفت و انرژی عربستان، روسیه، قطر و ونزوئلا نیز روز سه‌شنبه در دوحه یک نشست ۴ جانبه برگزار و در پایان توافق کردند که تولید خود را در سطح تولید ماه ژانویه تثبیت کنند که البته این مشروط به پذیرش دیگر تولیدکنندگان عمده عضو و غیرعضو اوپک خواهد بود.

بیژن زنگنه پیش از برگزاری نشست با بیان این‌که کار نفت کاری غیرسیاسی محسوب نمی‌شود، خاطرنشان کرد: آن‌ها فقط برای خود می‌توانند تصمیم اتخاذ کنند و نمی‌توانند برای کشور دیگری تعیین تکلیف کنند.

 

این نشست در ابتدا قرار بود ۳ جانبه و با حضور وزیران نفت ایران، عراق و ونزوئلا برگزار شود، با این حال وزیر نفت ونزوئلا در دوحه از احتمال متقاعد کردن وزیر صنعت و انرژی قطر برای سفر به تهران خبر داده بود.